usg w ciąży

USG w ciąży – kalendarz badań USG w ciąży, co widać na USG?

USG w ciąży jest rutynowym i podstawowym badaniem monitorującym stan płodu, jego wzrost i rozwój. USG w ciąży pozwala potwierdzić ciążę jak i stwierdzić czy płód jest żywy, prawidłowo do wieku ciąży rozwinięty itd. zaleca się co najmniej trzy badania USG na okres ciąży po jednym w każdym trymestrze.

Kalendarz badań USG w ciąży

Początkowo w pierwszym trymestrze wykonuje się tak zwane USG prenatalne. W drugim trymestrze w okolicy połowy ciąży wykonywane jest tzw. USG połówkowe. To właśnie to badanie jest najważniejszym z całej ciąży. Pozwala ocenić rozwój płodu i wykryć jego wady, choroby, oraz w razie potrzeby jest podstawą do kwalifikacji na zabieg w łonie matki.

Co więcej USG połówkowe pozwala przewidzieć czy kobieta będzie rodzić naturalnie czy poprzez ciecie cesarskie. Co prawda dziecko jeszcze się może wielokrotnie obrócić to maja znaczną masę jest wskazaniem do cesarki. Poza tym istotne znaczenie może mieć dla porodu przedwczesnego.

Co widać na USG w ciąży?

Wiele osób nie umie doczekać się zobaczenia płodu na USG. Obraz USG jest specyficzny ale już około 10 tygodnia ciąży pokazuje bijące serce dając także dźwięk. Co więcej matki chętnie oglądają swoje szkraby w brzuchu właśnie poprzez USG.

Dla lekarza USG ma zupełnie inny wymiar badania. Co prawda jest to badanie bezpieczne i można go wykonywać do woli, to jednak lekarze cenią sobie właśnie te trzy zalecane badania. Pierwsze między 12 a 16 tygodniem życia. To badanie potwierdza ciążę, jak i jej żywotność, uwidacznia poważne wady jak Zespół Downa.

Kolejne USG połówkowe pozwala obejrzeć dokładnie dziecko czy wszystko rozwija się harmonijnie i prawidłowo. Przede wszystkim każde USG szacuje wagę i wzrost dziecka a także rozwój płodowy w tygodniach ciąży.

Można dzięki temu porównać czy mamy dziecko szybko rozwijające się, czy rozwój jest stopniowy lub też opóźniony. Badanie połówkowe przypada na 18-22 tydzień ciąży. Wówczas dziecko jest na tyle małe iż obraz jest dokładny i dobry i na tyle duże aby stwierdzić czy wszystko z nim w porządku. Trzecim badaniem jest badanie między 34 a 37 tygodniem ciąży kiedy określa się ułożenie dziecka. To ułożenie powoduje wybór sposobu porodu. Jeśli dziecko jest owinięte pępowiną lub ma ułożenie pośladkowe nie urodzi się naturalnie.

USG w ciąży, a dodatkowe badania

Dodatkowe badania są wykonywane ze wskazań lub w ramach rutyny opieki położniczej. Pozwalają monitorować zmiany rozwoju na bieżąco, zwłaszcza kiedy lekarz oczekuje obrócenia się dziecka. Jeśli lekarz podejrzewa jakąś wadę zleca dodatkowe badania jak echo serca płodu. Wykonywane miedzy 18 a 22 tygodniem ciąży pozwala wykryć wady kardiologiczne, w tym zaburzenia rytmu serca płodu.

Prócz tego badania można także wykonać ultrasonografię dopplerowską w drugim i trzecim trymestrze. Wskazaniem do badania są nieprawidłowości w przebiegu ciąży związane z cukrzycą kobiety lub hipotrofią płodu itp. Metodą Dopplera ocenia się przepływy krwi w wybranych naczyniach: na podstawie prędkości przepływu krwi można wnioskować, czy łożysko dobrze pracuje, a więc czy płód jest odpowiednio dotleniony i odżywiony.

USG w ciąży – co jeszcze uwidacznia USG

Poza wielkością, masą i rozwojem płodu USG pozwala ocenić położenie łożyska, stan szyjki macicy jak też ilość płynu owodniowego. To istotne dane dla przebiegu ciąży a przez rodziców pomijane. Lekarze cenią sobie USG jako badanie pomagające pełnić jeszcze lepsza opiekę nad ciężarną. Można powiedzieć iż wielu dzieciom USG uratowało życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *