lek na ebolę

Lek na ebolę (ZMapp) – brak szczepionki i nowe nadzieje lecznicze

Lek na ebolę – Ebola to poważna choroba, na która lek jest wciąż w fazie opracowywania, bowiem nie jest jeszcze dopracowany w kwestii bezpieczeństwa i skuteczności. Aktualnie medycyna walczy z ebola poprzez leczenie objawów. Skuteczne są kuracje elektrolitami, tlenem oraz poprzez transfuzje krwi i aplikacje leków przeciwzapalnych.

Brak szczepionki i nowe nadzieje – lek na ebolę

Niestety brakuje szczepionki na ebolę, co powoduje duże zagrożenie zachorowaniem. Jednym sposobem uniknięcia choroby jest wstrzymanie się przed podróżami w obszary objęte wirusem eboli. Personel medyczny chroni się przed ebola ozywając rękawic i maseczek. Wirus ebola to śmiercionośna choroba atakująca ludzi i ssaki naczelne, między innymi małpy.

Szacuje się iż śmiertelność wynosi 90% zarażonych ebolą, z czasem spada jednak wciąż jest bardzo wysoki i wymaga interwencji. Objawami zarażenia wirusem eboli jest między innymi gorączka, krwotok oraz trudność w oddychaniu. Nadzieją w leczeniu i dla osób zarażonych bądź zagrożonych zarażeniem jest lek zwany ZMapp.

Zagrożenie wirusem

Istotne w ryzyku zarażeniem jest tempo mnożenia się wirusa. Rozprzestrzenia się on bardzo szybko i tym samym utrudnia prawidłowa reakcję układu odpornościowego nie dając mu szans. Tym samym organizm nie ma czasu na zatrzymanie eboli. Na kontynencie afrykańskim, w Afryce Zachodniej od 2014 roku kiedy stwierdzono wirusa ebolę zmarło 700 osób. Wówczas wyłoniono ochotnika, któremu podano eksperymentalny lek na ebolę.

Niestety z chorobą nie udało się wygrać. Mimo wszystko lek o nazwie ZMapp wciąż jest opracowywany i dopracowywany. Współcześnie mówi się o leczeniu eboli samym wirusem ebola. Lek ten to koktajl monoklanowy przeciwciał anty-ebola. W jego skład wchodzą zarówno mysie jak i ludzkie przeciwciała. Przeciwciała mysie są tak komponowane i modyfikowane aby były skuteczne i jednocześnie bezpieczne w hamowaniu eboli oraz jej replikacji.

Póki co testy działania leku przeprowadzono na chomiku chińskim. Przeciwciała chimerowe wydaja się być kluczem do rozwiązania zagadki wirusa ebola, niemniej lek wciąż jedynie zmniejsza objawy przy wczesnym zarażeniu, a nie eliminuje ich w zupełności niosąc zdrowie.

Eksperymenty lecznicze

Lek ZMapp jest wciąż w fazie eksperymentu z uwagi na niewystraszającą ilość badań klinicznych na ludziach. Dotąd przeprowadzono próbę na 71 osobach i próby te nie odniosły sukcesu leczniczego, mimo iż lek przynosi nieznaczna poprawę i odznacza się ograniczoną skutecznością. Lek ZMapp produkowany jest w małych ilościach, aczkolwiek producent stara się o jego upowszechnienie. Dowiedziono iż jest tolerowany przez ludzi.

Istnieje wiele wątpliwości co do stosowania leku ZMapp. Bezsprzecznie należy podkreślić, iż lek nie jest szczepionka i nie jest w pełni skuteczny gwarantujący wyleczenie. Bez wątpienia są konieczne kolejne badania i prace nad lekiem. Na razie to jedyny i jak dotąd najlepszy preparat na ebolę, co za tym idzie dobro populacji w wskazuje iż jest jego użycie wskazane, nawet mimo ryzyka powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *