jakość nasienia

Jakość nasienia – jak poprawić jakość spermy? Ruchliwość plemników

Jakość nasienia – trudności z zajściem w ciążę leżą nie zawsze po stronie kobiety. Podczas starań o dziecko przebadanie płodności obojga partnerów jest niezbędne. Może się okazać, że to jakość nasienia partnera jest niewystarczająca, by zapłodnić kobietę. Należy zadbać o jej wzmocnienie za pomocą właściwej diety.

Czym jest jakość nasienia

Jest kilka parametrów, które w seksuologii składają się na termin jakość nasienia. Nasienie to gęsta, nieco kleista substancja, w której zawieszone są plemniki. To one są odpowiedzialne za zapłodnienie komórki jajowej kobiety. Mogą to jednak uczynić w sprzyjających warunkach. Po pierwsze, płyn odżywiający plemniki, w którym są one zawieszone, powinien mieć odpowiednią gęstość.

Chodzi o to, by ułatwić plemnikom przedzieranie się przez ten śluz, musi on być więc odpowiednio rozwodniony. Po drugie, im więcej plemników w spermie tym większe szanse na celne zapłodnienie. Tutaj istotne są dwie cechy. Pierwsza to objętość ejakulatu, a druga to liczebność plemników. U zdrowego, silnego mężczyzny jedno i drugie idzie ze sobą w parze. Obfity wytrysk często oznacza wstrzyknięcie do dróg rodnej kobiety wielu milionów plemników.

Jeden z nich z pewnością w sprzyjających warunkach dotrze do komórki jajowej. Trzecią cechą jest ruchliwość plemników. Jeśli są one dobrze odżywione, będą bardziej aktywne i będą w stanie przebić długa drogę do komórki jajowej i zapłodnić ją. Nawet duża objętość ejakulatu nie gwarantuje dobrej żywotności plemników.

Witaminy i minerały na męską płodność

Wśród witamin, jakie zaleca się przy leczeniu męskich problemów z płodnością są przeciwutleniacze. Znajdziemy je w produktach zawierających duże ilości witaminy A i E rozpuszczalnych w tłuszczach. Silnym antyutleniaczem jest też wit.C. Pomagają one zwalczać wolne rodniki. Odmładzają komórki organizmu, dodają im energii i witalności.

Plemniki również należą do męskich komórek rozrodczych. Spożywanie warzyw i owoców pomoże więc zwiększyć ich witalność. Wśród minerałów bardzo istotne dla płodności cechy mają selen i cynk. To mikroelementy, które są odpowiedzialne właśnie za płodność. Konkretnie zaś – za ruchliwość i żywotność plemników.  Znajdziemy je na przykład w nasionach roślin strączkowych i produktach zbożowych.

Zwiększanie objętości ejakulatu

Nadmierny stres i zbyt szybki tryb życia może powodować pogorszenie jakości spermy. Podstawą w diecie na męską płodność będzie dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Chodzi o to, by zwiększyć objętość płynów odżywczych, w których zawieszone są plemniki. W ten sposób powiększy się też objętość spermy. Mężczyzna starający się o dziecko powinien polubić picie zielonej herbaty, która wspomaga męską płodność. Dobrym źródłem antyutleniaczy jest też dobrej jakości czerwone wino. Oczywiście nie należy nadużywać wina. Stan permanentnego rauszu na pewno nie wpłynie dobrze na jakość stosunku.

Jakość nasienia można znacząco poprawić rezygnując z jedzenia wysoko przetworzonego jedzenia na rzecz naturalnego. Rezygnacja z chemii w pożywieniu to najlepszy krok ku poczęciu zdrowego, silnego potomka. Dotyczy to nie tylko kobiety, ale również jej partnera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *