lęk przed porodem

Lęk przed porodem i ciążą – tokofobia, czy dziecko urodzi się zdrowe?

Lęk przed porodem i ciążą – to naturalne, ze boimy się czegoś, co jest nam nieznane. Macierzyństwo do decyzja na całe życie. Nie d asie jej cofnąć i w trakcie zrezygnować. Sama ciąża budzi rozmaite leki, a ponadto dochodzą lęki przed porodem, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem, czy dziecko będzie zdrowe. Jak sobie radzić z tyloma wątpliwościami, kiedy wszyscy mówią, by się nie denerwować, rozluźnij i nie stresować?

Lęk przed porodem i ciążą

Ciąża to specyficzny stan kobiety. Większość kobiet obawia się jedynie pierwszej ciąży, w kolejnej bazuje na doświadczeniu i wiedzy już dobytej. Jednak panie, które swoją pierwsza ciążę przeleżały z wieloma trudnościami i nie wspominają jej pozytywnie są pełne obaw o kolejna ciążę. Dotyczy to także porodu. Jeśli pierwszy poród był ciężki, przed drugim pojawiają się leki.

Lęk przed porodem – czy wrócę do figury sprzed ciąży?

To pytanie zadaje sobie prawie każda świeżo upieczona ciężarna. Co ciekawe niewiele kobiet martwi się o to czy będzie gruba w ciąży i po ciąży przed zajściem w ciąże. To naturalny proces fizjologiczny, iż w ostatnich tygodniach, czasem i miesiącach ciąży nie posiada się talii osy i możliwe iż będzie się grubym.

Wiele zależy od ciężarnej, jej diety i aktywności, czy urośnie jej jedynie brzuszek ciążowy, czy przybędzie jej tkanki tłuszczowej tu i ówdzie poza brzuchem. Niestety spora rolę odgrywają tutaj także geny, czasem tycia nie d asie powstrzymać. Z nadwagą należy się pogodzić również tuż po porodzie.

Niewielki odsetek kobiet wychodzi ze szpitala z maleństwem o wadze takiej jak przed ciążą. Jednak spokojnie, bowiem nadprogramowe kilogramy można szybko i sprawnie zrzucić. Czasem nie trzeba sobie nimi w ogóle głowy zaprzątać bowiem robi to laktacja. Czasem potrzeba jest wzmocnienia aktywności, poprzez ćwiczenia i zdrową dietę.

Lęk przed porodem – czy dziecko urodzi się zdrowe?

Jeśli w ciąży dbasz o siebie, wykonujesz rutynowe badania nie masz się czym przejmować. Gdy ciąża jest zagrożona, przebiega nieprawidłowo i tak jesteś poinformowana na bieżąco o stanie dziecka. W obecnych czasach to nie loteria, zaledwie nieznaczny odsetek dzieci z wadami, chorobami rodzi się bez uprzedniej diagnozy i podejrzeń.

Zamiast obaw winnaś skupić się na tym jak bardzo kochasz dziecko noszone pod sercem, obojętne czy będzie zdrowe, czy chore jest ono Twoje. To co możesz zrobić by było jak najzdrowsze to odpoczywaj, dbaj o zdrowie, dietę i badania lekarskie. W razie niepokojących objawów pytaj lekarza.

Lęk przed porodem – jak będzie wyglądał poród?

Lęki o to jak wygląda poród rodzą się z mitów, które ciężarna słyszy od rodziny, znajomych a co gorsza czyta w internecie. Tymczasem poród ma określone swoje fazy płynące z natury i co do zasady każdy przebiega tak samo. Zdecydowana większość porodów przebiega bez komplikacji, w terminie i podobnie.

Faktycznie trudno sobie wyobrazić jak tak duże dziecko wydostaje się przez tak mały otwór, jednak od tysięcy lat dzieci się rodzą tak samo, a kobiety decydują nie rzadko na drugi, trzeci i kolejny poród bez uszczerbku na zdrowiu. Ból porodowy jest duży, nie można tego ukrywać, jednak posiadasz hormony go minimalizujące i sterujące akcją porodową. Zaufaj swemu ciału a wszystko będzie dobrze. Im więcej będziesz wiedziała o porodzie, tym mniej będziesz się bała, dlatego wybierz się do szkoły rodzenia, a nie plotkuj w sieci.

Jak poradzę sobie z niemowlakiem?

Zaufaj naturze, a dasz radę i wszystkiego się nauczysz. Nie musisz ćwiczyć godzinami zakładania pieluszki lalce. Dobrze jest poczytać w ciąży o tym jak wygląda opieka nad noworodkiem, jednak nie łudź się że będziesz bezbłędna. Zarazem nie martw się na zapas, bo nie każdej kobiecie rodzi się dziecko nie umiejące ssać, czy mające kolki.

Większość dzieci nie wymaga nadmiernej opieki. Jeśli czegoś nie będziesz wiedziała, zapytasz mamę, kuzynkę, „dzieciatą” koleżankę. Kąpanie, karmienie, ubieranie maluszka to proste czynności z którymi na pewno sobie wyśmienicie poradzisz. Z czasem dojdziesz do wprawy i nauczysz się rozumieć, czego potrzebuje twoje dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *