PCOS

PCOS – Zespół policystycznych jajników, objawy, leczenie

PCOS, to tak nazywany zespół policystycznych jajników. Zespół policystycznych jajników to dolegliwość, na jaką cierpi wiele pań w wieku rozrodczym. Zaburzenie to może być podstawą niepłodności. PCOS ma charakter hormonalny, co znaczy, iż w jego procesie równowaga hormonalna jest zakłócona.

Zespół policystycznych jajników – co to jest?

Zespół policystycznych jajników (polycystic ovary syndrome w skrócie PCOS) to zespół symptomów doprowadzający do braku owulacji. Pozostałe napotykane nazwy owego zaburzenia to wielotorbielowatość jajników lub zespół sklerotycznych jajników. Teraz to najpopularniejsze zaburzenie endokrynologiczne dotykające kobiety znajdujące się w wieku rozrodczym. Skutkuje przede wszystkim bezpłodnością i hiperandrogenizmem, natomiast z upływem lat może doprowadzać do wielu ogromnych powikłań.

Jakie są przyczyny występowania zespołu policystycznych jajników?

Jest parę elementów, jakie mają wpływ na występowanie zespołu policystycznych jajników. Uważa się na przykład, iż jest to dolegliwość cywilizacyjna dotycząca pań nowoczesnych. Nie istnieje jedna udowodniona przyczyna powstawania PCOS – teorii jest tymczasem mnóstwo. Wielu specjalistów twierdzi, iż ogromny wpływ na występowanie PCOS ma spora ilość niebezpiecznej dla organizmu chemii, jaką przyjmujemy na co dzień w artykułach konsumpcyjnych, np. hormonów oraz sterydów zamkniętych w mięsie, szkodliwych związków chemicznych oraz konserwantów lub wszystkich substancji słodzących typu syrop glukozowo-fruktozowy.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) – symptomy

Najpopularniejszymi przypadłościami, z jakimi kobiety z zespołem policystycznych jajników zgłaszają się do lekarza są zaburzenia miesiączkowania, zbytnie owłosienie typu męskiego, trądzik oraz wypadanie włosów, nadwagę oraz kłopoty ze schudnięciem, schorzenia nastroju, kłopoty ze snem i bezpłodność. Blisko połowa z nich cierpi na nadwagę natomiast ich współczynnik BMI przewyższa 30 kg/m2, niejednokrotnie współwystępuje także insulinooporność.

Więc u tychże pacjentek raz na 3-5 lat przeprowadza się badania w kierunku cukrzycy. Niejednokrotnie występującymi symptomami związanymi z hiperandrogenizmem, nadwagą oraz bezpłodnością są symptomy lękowe oraz stany depresyjne. Niezwykle istotna więc jest świadomość istnienia ich wpływu na nastawienie oraz kondycję życia pań z PCOS. U pań z PCOS, zwłaszcza puszystych, występować może obturacyjny bezdech senny – w celu rozpoznania dolegliwości oraz zmniejszenia połączonych z tymże symptomów, takich jak chrapanie, niespokojnie budzenie się ze snu, apatia w przeciągu dnia oraz przemęczenie przyczyniające się do schorzeń nastroju należy wykonać badanie oraz zastosować właściwe leczenie.

PCO – obraz policystycznych jajników w USG

Wedle obowiązujących międzynarodowych wytycznych badanie USG nie jest polecane do wykrycia PCOS w obecności rzadkich owulacji bądź braku owulacji oraz hiperandrogenizmu. Badanie USG w diagnostyce PCOS także nie znajduje wykorzystania u pań, jakie miesiączkują od mniej aniżeli 8 lat z racji na wysoką częstotliwość występowania fizjologicznie licznych pęcherzyków jajnikowych w tymże okresie życia. Preferowanym sposobem zrobienia badania USG narządu rozrodczego jest droga przezpochwowa, we współzależności od aktywności seksualnej oraz akceptacji kobiety. Morfologia policystyczna jajników występuje, kiedy w obydwu jajnikach obecne są niezliczone (ponad 20) pęcherzyki o wielkości 2 – 9 mm i/lub objętość obydwu jajników jest większa aniżeli 10 ml i nie stwierdza się obecności pęcherzyka dominującego ani ciałka żółtego.

Diagnostyka zespołu policystycznych jajników

Gdy jest przypuszczenie zespołu policystycznych jajników, przeprowadza się działania badawcze wsparte na tzw. kryteriach Rotterdamskich. Składa się na nie obecność elementów, tj. rzadkie występowanie owulacji bądź jej brak, symptomy hiperandrogenizmu bądź hiperandrogenemia i wyniki badania USG wskazujące na obecność chociaż 12 pęcherzyków prenatalnych o opisanej wielkości.

Jak leczyć PCOS?

Lek, jaki niezwykle „zamieszał” w kwestii leczenia PCOS, to środek przeciwcukrzycowy – metformina. Okazuje się, iż jej stosowanie nie jedynie reguluje gospodarkę cukrową u osób ze schorzeniami glikemii. A także, nie jedynie przyczynia się do spadku masy ciała osób otyłych, lecz także obniża symptomy hiperandrogenizmu (takich jak łojotok, trądzik, zbytnie owłosienie ciała), przywraca cykle owulacyjne oraz umożliwia zajście kobiety w ciążę. Środek tenże jest podawany u większości chorych z nadwagą i – wedle osobistych wskazań – u pozostałych pacjentek. W leczeniu PCOS ogromne znaczenie mają także standardowe techniki, jak dieta, ruch oraz wsparcie psychologiczne.

Leczenie PCOS ma charakter objawowy oraz polega na likwidowaniu efektów dolegliwości. Zbyt wysokie natężenie męskich hormonów we krwi usuwane jest środkami antykoncepcyjnymi, opcjonalnie łączonymi ze środkami antyandrogennymi. Przy kłopotach z zajściem w ciążę oraz w cyklach bezowulacyjnych wykorzystuje się środek indukujący owulację (klomifen). Ewentualnie syntetyczny hormon przysadkowy FSH. Nieraz specjaliści podejmują decyzję o leczeniu chirurgicznym bądź o zapłodnieniu in vitro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *