Jak leczyć urazy? Skutecznie i sprawdzone sposoby na urazy

Jak leczyć urazy? Zdarzają się one przez cały rok, jednakże okres zimowy najbardziej temu sprzyja. Często dochodzi do utraty równowagi, gdy idzie się po oblodzonym chodniku czy podczas zjazdu na nartach ze stoku. W tym przypadku człowiek nie zawsze podnosi się bez żadnego uszczerbku na zdrowiu.

Jak leczyć urazy? – uszkodzenia wiązadła

Wiązadła mogą zostać naderwane bądź rozerwane podczas skrętu w stawie, który przekracza normalny zakres ruchu. W odniesieniu do narciarzy bardzo często pojawiają się uszkodzenia wiązadeł, które związane są ze stawem kolanowym. O takiej sytuacji świadczy opuchlizna kolana, bardzo silny ból, który niejednokrotnie uniemożliwia chodzenie, odczuwanie pełności w stawie kolanowym, co związane jest z niewidocznym dla danej osoby krwiakiem.

Co zrobić w takiej sytuacji? W przypadku, gdy dolegliwości są nieduże, należy postępować tak jak przy małym skręceniu kostki. Natomiast, gdy są duże, należy szukać pomocy ortopedy. Działania lecznicze uzależnione są od stopnia urazu. Ścięgno może zostać wygojone po unieruchomieniu stawu, natomiast zerwane wymaga już leczenia operacyjnego.

Jak leczyć urazy? – Skręcenie kostki

Jest to często pojawiający się uraz, jednakże nie wśród narciarzy, którzy mają buty stabilizujące staw skokowy. W przypadku, gdy podczas skręcenia pojawi się tylko nadciągnięcie torebki stawowej oraz wiązadeł, dolegliwość bólowa najczęściej nie przeszkadza w chodzeniu, natomiast obrzęk nie jest duży.

Jak sobie poradzić z taką sytuacją? W przypadku, gdy uszkodzenie tkanek nie jest duże, należy przykładać zimne kompresy, unikać nadmiernego chodzenia, trzymać nogę w poziomie, a także lekko usztywnić kostkę wykorzystując opaskę elastyczną albo bandaż. Ulgę przyniosą maści, a także żele mające działanie przeciwobrzękowe oraz przeciwbólowe. Przy dużym obrzęku, krwiaku, silnym bólu trzeba wybrać się do ortopedy. Biorąc pod uwagę stopień uszkodzenia tkanek, zaleci używanie stabilizatora, który pozwala na unieruchomienie stawu skokowego bądź założenie opatrunku gipsowego.

Jak leczyć urazy? – nadciągnięcie ścięgien

Najczęściej przydarzają się osobą, które na co dzień stronią od aktywności fizycznej i praktycznie zaraz po odejściu od biurka wybierają się na stok. Symptomem, który świadczy o nadciągnięciu ścięgien, jest ból pojawiający się przy poruszaniu ręką lub nagą w stawie.

Jak należy postępować w takiej sytuacji? Przez kilka dni trzeba stosować zimne okłady, smarować bolące obszary środkami o charakterze przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Co więcej, można zażywać leki bez recepty, które mają takie działanie. Ważne jest również to, aby pozwolić kończynie odpocząć, a więc ograniczyć ruch.

Jak leczyć urazy? – zwichnięcie stawu barkowego

Określony rodzaj urazu występuje podczas wykręcania ręki w czasie upadku. Staw barkowy mimo tego, że charakteryzuje się dużą ruchomością, jest podatny na zwichnięcia, a więc przemieszczenie się względem siebie tworzących kości. Ten rodzaj urazu związany jest z dużym bólem, a także brakiem możliwości poruszania ręką w stawie barkowym. Czasami także pojawiają się zaburzenia o charakterze neurologicznym, na przykład porażenie ręki.

Jak sobie poradzić z takim problemem? Należy wówczas zażywać preparaty przeciwbólowe, ułożyć rękę na temblaku i pilnie udać się do ortopedy, najlepiej na ostry dyżur ortopedyczny, w celu nastawienia i unieruchomienia stawu. Podkreślić należy fakt, że jest to niezwykle poważny uraz, który może przyczynić się do uszkodzenia nerwów oraz naczyń krwionośnych.

Jak leczyć urazy? – stłuczenie

Taki rodzaj urazu pojawia się w następstwie gwałtownego upadku, który doprowadza do uszkodzenia tkanek miękkich, barku, kolan, nadgarstka, biodra oraz okolicy kości ogonowej. Symptomami świadczącymi o stłuczeniu jest stopniowo nasilający się ból, obrzęk krwiak.

Jakie się wówczas stosuje się sposoby leczenia? Należy szybko schłodzić miejsce urazu, aby doprowadzić do ograniczenia krwiaka oraz obrzęku. Kilka razy dziennie na 20 minut należy przykładać żelowe kompresy chłodzące bądź okłady z kostek lodu. Okłady, które powinny być włożone do foliowej torebki oraz owinięte w ściereczkę. Dużą ulgę zapewni także smarowanie określonej lokalizacji żelami, które mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Gdy ból nie będzie ulegał stopniowemu ograniczaniu, trzeba wybrać się do ortopedy. Ten rodzaj urazu może być znacznie poważniejszy, niż się wydaje.

Jak leczyć urazy? – zastrzyki z kwasu hialuronowego

Bardzo ważną substancją dla zdrowia jest kwas hialuronowy. W postaci naturalnej obecny jest w organizmie człowieka. Związek ten wykorzystywany jest przy każdym ruchu, poprawia płynność pracy stawów oraz przyczynia się do regeneracji chrząstki stawowej. Z wiekiem ilość kolagenu w organizmie człowieka maleje, co może doprowadzić do stanów zapalnych stawów.

Dlatego też jednym z rozwiązań są zastrzyki z kwasu hialuronowego. Podawanie kwasu hialuronowego w sposób bezpośredni do chorego stawu sprawia, że leczenie jest skuteczniejsze, natomiast rezultaty uzyskiwane są dużą szybciej. Precyzję podania środka zwiększa wykorzystanie obrazowania USG.

Jak leczyć urazy? – blokada okołostawowa

Osobom zmagającym się ze stanami zapalnymi, które obecne są w stawach i zachodzącymi w nich procesami degeneracyjnymi, pewną pomoc może przynieść zastosowanie przez specjalistę ortopedę blokady okołostawowej.

W tym zabiegu elementy okołostawowe, czyli wiązadła, ścięgna, mięśnie, torebkę stawową ostrzykiwane są specjalnym preparatem, który ma działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. To przyczyni się do uśmierzenia bólu oraz zmniejszy bądź wyeliminuje stan zapalny. Blokady okołostawowe, tak jak zastrzyki kwasu hialuronowego przeprowadza się pod kontrolą USG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *