zioła w ciąży

Zioła w ciąży – które zioła są bezpieczne, a które przeciwwskazane?

Zioła w ciąży – nie wszystkie zioła są odpowiednie do spożywania w okresie ciąży, dlatego warto wiedzieć jakie zioła w ciąży są bezpieczne, wskazane, a jakich kuracji nie stosować w tym czasie. Zioła w ciąży mogą zarówno pomóc, jak i zaszkodzić. Jeśli przed ciąża stroniłaś od ziół, w ciąży nie zaczynaj kuracji nimi, gdyż może okazać się iż jesteś na któreś uczulona.

Polecane i niewskazane zioła w ciąży

Najlepiej zioła stosować profilaktycznie, są one zwykle słabsze od leków, dlatego regularne ich picie wzmacnia organizm sukcesywnie. Rzadko kuracja ziołowa pozwoli uzyskać skutek po wypiciu jednego naparu. Większość mieszanek ziołowych działa antybakteryjnie i przeciwwiwrusowo. Dzięki wzmocnieniu organizmu efektem jest ochrona przed infekcjami, za co odpowiedzialne są flawonoidy i fenole oraz niektóre alkaloidy.

Napary z ziół pić można nawet 3 razy dziennie. Wystarczy 1-2 łyżeczki aby przygotować szklankę naparu, co za tym idzie zioła są najtańszymi lekami dostępnymi powszechnie. Większość z ziół można zebrać we własnym ogrodzie lub otoczeniu miejsca zamieszkania.

Pokrzywa zwyczajna i inne

Pokrzywa zawiera mnóstwo witamin i minerałów, zwłaszcza żelaza, jakiego niedobory są powszechne u ciężarnych. Jedzenie na surowo jak i picie naparów z pokrzywy zapobiega anemii. Działanie moczopędne pokrzywy wpływa na redukcje obrzęków jakie trapią wiele przyszłych mam, a zawartość witaminy K działa przeciwkrwotocznie i obniża ciśnienie krwi oraz minimalizuje poziom cukru we krwi.

Innym zielem wskazanym w ciąży jest rumianek działający pozytywnie na układ trawienny poprzez łagodzenie wzdęć. Ponadto ziele to ma działanie nasenne i uspokajające, wraz z imbirem eliminuje doskonale poranne mdłości. Kąpiele z rumiankiem pozwalają wyzbyć się obrzęków. Imbir zaś możesz spożywać z miodem lub z cytryną. Działa on nie tylko na nudności ciążowe ale też przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Poza tym badania wskazują iż imbir zapobiega poronieniom i pomaga na kaszel. Natomiast siemię lniane to zbawienie dla ciężarnych cierpiących na zaparcia.

Pamiętaj o malinach

Maliny mogą być zarówno pożyteczne dla ciężarnej jak też niezwykle różne, dlatego nie zapominaj o ich właściwościach pobudzających skurcze macicy. Kiedy je pić/ napary z liści malin to skuteczny sposób na wywołanie opóźniającego się porodu. Jeśli chodzi o owoce, to sok z malin pic możesz przez całą ciążę, zwłaszcza w okresie przeziębienia. Maliny to owoce bogate w witaminę C, działają napotnie i wykrztuśnie.

Prawoślaz i mniszek lekarski

Prawoślaz to zioło dopuszczalne w ciąży pomagające na kaszel i niezbyt żołądka. Nawilża on i wzmacnia śluzówki, pomaga na zgagę i zaparcia. W przypadku mniszka lekarskiego istotna jest zawartość witaminy A, wapnia i żelaza w jakie obfituje. Pomaga on w trawieniu i wyzbyciu się nadmiaru wody, płynów w organizmie. Doskonałym naparem ziołowym jest napar z melisy lekarskiej.

Łagodzi on stan stresu i działa nasennie, pomaga także w łagodzeniu bólu głowy be zużycia tabletek przeciwbólowych. Zatem w pełni naturalnie możemy leczyć zarówno dolegliwości trawienne, jak też związane z układem nerwowym, oddechowym, czy krążenia. Podobnie działa mięta pieprzowa, która użyć możesz również by odstraszyć komary i kleszcze. Wśród zielnika polecanego ciężarnym znajdują się również takie zioła jak lucerna siewna, przywrotnik pospolity, majeranek, wiesiołek i lawenda lekarska.

Tych ziół unikaj

W ciąży nie stosuj kuracji z krwawnika, piołunu ani też tasznika, ruty, wrotyczu oraz mięty polnej, czy lubczyku. Niewskazany jest także aloes, żeń-szeń i senes, dzięgiel, bylica, cząber. Pamiętaj, by każdorazowo chcąc użyć zioła w celach leczniczych skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *