Otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna – objawy, przyczyny, leczenie otyłości

Otyłość brzuszna to niebezpieczna przypadłość. Może ona przyczynić się do bardzo znaczących kłopotów ze zdrowiem i negatywnie odbić się na jakości życia. Tłuszcz gromadzący się w obszarze brzucha jest dużo bardziej niebezpieczny, niż ten który pojawia się w innych elementach ludzkiego ciała, na przykład pośladkach.

Otyłość brzuszna – czym jest?

Otyłość brzuszna określana jest inaczej mianem otyłości centralnej, trzewnej, wisceralnej bądź też typu jabłko. Jest ona niebezpieczna, gdyż w konsekwencji prowadzi do zaburzeń przemiany materii. Co więcej, pojawiają się także nieprawidłowości w zakresie gospodarki lipidowej, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy. Tłuszcz zlokalizowany w obszarze brzucha wraz z nadciśnieniem bądź cukrzycą przyczynia się do większego niebezpieczeństwa powikłań chorób krążenia, może prowadzić do udaru mózgu bądź zawału serca.

Osoby, które dotknięte zostały otyłością brzuszną, mają znacznie pogorszony poziom życia. Częściej pojawiają się różnego rodzaju schorzenia, cierpią z powodu wad postawy, a także zaburzeń psychicznych. Lekarze oraz dietetycy zwracają uwagę na fakt, że lepiej dbać o wagę swojego ciała, niż doprowadzić do sytuacji, w której konieczne będzie leczenie otyłości. Organizm człowieka broni się bowiem przed interwencją zmierzającą do usunięcia każdego kilograma.

Otyłość brzuszna – dlaczego jest to niebezpieczny problem?

W przypadku obecności otyłości brzusznej dochodzi do gromadzenia się tłuszczu nie tylko pod skórą, gdyż pojawia się on również w obszarze narządów wewnętrznych, a więc sercu, trzustce, wątrobie. Co więcej, zwiększa niebezpieczeństwo powstania raka jelita grubego, trzustki oraz prostaty.

Tkanka tłuszczowa, która znajduje się na brzuchu, należy do aktywnego narządu wydzielania wewnętrznego. Gdy jest za dużo wolnych kwasów tłuszczowych, pojawia się zwiększona ilość produkcji insuliny i związków zapalnych, a także enzymów powodujących nadciśnienie tętnicze. Otyłość brzuszna doprowadza do zwiększonego poziomu cukru oraz trójglicerydów i zmniejszeniu frakcji dobrego cholesterolu we krwi.

Nieprawidłowości przemiany tłuszczów w organizmie mogą przyczyniać się do dodatkowego pojawienia się cukrzycy typu 2. Komórki pozyskujące energię do aktywności z glukozy, nie mogą się przedostać, gdyż nie otwierają się za pośrednictwem „insulinowego klucza”. W celu przełamania tej blokady organizm wytwarza większa ilość insuliny. W rezultacie trzustka zatopiona w tłuszczu nie może produkować jej więcej. To doprowadza do tego, że cukier nie wnika do komórek lecz pozostaje we krwi.

Zaburzenia w zakresie funkcjonowania gospodarki lipidowej zwiększają niebezpieczeństwo rozwoju miażdżycy i chorób układu krążenia. Gromadzenie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych skutkuje rozwojem choroby niedokrwiennej serca i/bądź obniżeniem wydolności mózgu. W sytuacji, w której blaszka miażdżycowa doprowadzi do zamknięcia jednego lub kilku naczyń w sercu, dochodzi do zawału serca. Niedrożna tętnica zaopatrująca mózg prowadzi do udaru.

Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej w obszarze narządów wewnętrznych, zmiany miażdżycowe w tętnicach powodują w rezultacie utrudnienie krążenia krwi. Następuje większy przepływ krwi i pod większym ciśnieniem. Zwiększona tkanka tłuszczowa wpływa na zwiększenie krzepliwości krwi oraz powstawania zakrzepów. Organizm charakteryzuje się zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen. W konsekwencji wzrasta objętość krwi tłoczonej przez serce. Następuje przerost lewej komory serca. Sytuacja wpływa na upośledzenie jego działania.

Otyłość brzuszna – przyczyny

Obecność otyłości brzusznej uzależniona jest od płci oraz hormonów. Częściej zapadają na nią mężczyźni. W przypadku tej płci tkanka tłuszczowa najczęściej zajmuje pas brzucha, a także klatki piersiowej. Zawiera ona więcej naczyń krwionośnych, komórek oraz receptorów niż w pozostałych fragmentach ciała. W związku z tym dochodzi do szybszego jej przyrostu. Hormony kobiece sprzyjają otyłości o typie gruszka. W przypadku płci pięknej tłuszcz najczęściej powstaje na biodrach, udach, a także pośladkach.

Zaburzenia funkcjonowania hormonów u kobiet również doprowadzają do niebezpieczeństwa ukształtowania się otyłości brzusznej. Hormony kierują prawidłową dystrybucją tkanki tłuszczowej. Zachwianie tego mechanizmu doprowadza do odkładania się tłuszczu w obszarze brzucha. Do nieprawidłowości hormonalnych może dojść przez przyjmowanie preparatów antykoncepcyjnych. Dlatego też warto przeprowadzać kontrole poziomu hormonów we krwi i w razie konieczności zmodyfikować środek lub stosowaną metodę.

Przyczyną otyłość brzusznej może być także wejście kobiety w okres menopauzy. Wówczas dochodzi do wygaśnięcia kobiecych hormonów i jednoczesnego pobudzania aktywności męskich hormonów. Przyczynia się to do zmian w rozkładzie tkanki tłuszczowej.

Jednym z elementów prowadzących do otyłości brzusznej jest nadmierny stres. Skutkuje on uwalnianiem się większej ilości funkcjonującego tylko w obszarze mózgu neuropeptydu Y – odpowiada za nawarstwianie się tłuszczu w komórkach. Łącznie z kortyzolem powoduje otyłość brzuszną nie tylko przez zwiększony apetyt. Tkanka tłuszczowa zlokalizowana w obszarze brzucha ma ogromną ilość receptorów uwrażliwionych na kortyzol, który przyczynia się do otwarcia komórek tłuszczowych. Co więcej, stres ogranicza wytwarzanie leptyny, która daje uczucie sytości. Ta sytuacja skutkuje tym, że człowiek wciąż jest głodny i podjada.

Otyłość brzuszna – leczenie

W sytuacji, gdy u osoby cierpiącej na otyłość brzuszną doszło do rozwoju zespołu metabolicznego, zdrowy tryb życia może być sposobem niewystarczającym. Wówczas konieczne może być przyjmowanie środków farmaceutycznych, na przykład obniżających ciśnienie tętnicze, czy też stabilizujących stężenie cukru we krwi. Lekarz może także zalecić lekarstwo, które prowadzi do zmniejszenia poziomu lipidów we krwi. Koniecznie może być także przyjmowanie środków receptorowych pomagających przy leczeniu otyłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *