hemoroidy w ciąży

Przepuklina w ciąży – objawy, zagrożenia i leczenie

Przepuklina w ciąży to stosunkowo częsty problem kobiet. Przyczyną przepukliny najczęściej jest nadmierne rozciąganie się powłok brzusznych. Dotyczy przede wszystkim kobiet z bliznami pooperacyjnymi oraz pań, które zbyt szybko i zbyt wiele przybierają na wadze, są zanadto aktywne fizycznie i nie uważają na ciężary jakie przenoszą. Czy jednak przepuklina może być groźna dla dziecka lub zdrowia matki?

Przepuklina w ciąży – objawy i zagrożenia

Objawem przepukliny w ciąży jest wypukłość tkanki wokół pępka, czasem w okolicy uda lub wokół blizny po operacji, np. po nacięciu cesarskim. W grupie ryzyka są przede wszystkim kobiety wcześniej już rodzące. Ponadto narażone na przepuklinę są kobiety z bliznami po operacji, jak i cierpiące na nadwagę, zwłaszcza otyłość brzuszną. Przyczyna przepukliny jest rozciąganie się skóry i powłok brzusznych oraz ucisk jaki powoduje płód. Nieustanny ucisk prowadzi do osłabienia tkanek wyścielających jamę brzuszną.

Dlatego też każdy wysiłek w ciąży może osłabiać powłoki brzuszne i również spowodować przepuklinę. W tym miejscu zwrócić uwagę należy na częste i poważne zaparcia, przewlekły kaszel, katar, te dolegliwości również mogą wpływać na wystąpienie przepukliny.

Przepuklina w ciąży – przepuklina pooperacyjna

Częstym problemem jeszcze przed ciążą jest przepuklina pooperacyjna, która występuje w miejscu zabliźnionej rany. Ciąża zwiększa ryzyko rozwoju przepukliny już obecnej jak i pojawienia się jej. Mając tego świadomość należy niezwykle uważać na siebie w ciąży nie nadwyrężając się i dbając o odpowiednią wagę oraz pozycję leżenia, siedzenia.

Przepuklina w ciąży – przepuklina pępkowa

Zwykle w ciąży pojawia się przepuklina pępkowa. Zazwyczaj schorzenie to jest schorzeniem wrodzonym, jednak dopiero ciąża je uwidacznia. By się rozwinęło musi mieć zapewnione ku temu odpowiednie warunki, a takie warunki stwarza ciąża. Pierścień pępkowy ulega rozszerzeniu i powiększeniu. Zmiana ta czasem jest niewielka, a czasem bardzo duża i widoczna. Charakterystycznym objawem jest występowanie guzka w obrębie pępka.

Przepuklina w ciąży – przepuklina udowa

Przepuklina udowa umiejscawia sie w górnej części uda, nieopodal pachwiny, zwykle tylko jednego. To efekt ucisku na udo. Struktura kanału udowego w wyniku ucisku ulega osłabieniu i w ten sposób tworzy się przepuklina. W ciąży jest ona spowodowana nietypowym ułożeniem płody lub też nadwagą kobiety.

Przepuklina w ciąży – przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa określana jest też wypadnięciem dysku. To konsekwencja przeciążenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, co w ciąży się zdarza często i jest spowodowane wagą płodu oraz przybieraniem na wadze matki. Zwłaszcza kręgosłup jest obciążony u kobiet w ciąży mnogiej, gdzie dodatkowo płody mogą uwierać na nerwy i kręgi kręgosłupa szukając więcej miejsca dla siebie. Ciężarna odczuwa wówczas ból w krzyżu promieniujący do biodra i nóg, co utrudnia jakiekolwiek poruszanie się. Schorzenie to jest wskazaniem do wykonania ciecia cesarskiego.

Przepuklina w ciąży – przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa w ciąży to najczęstszy przypadek, który wynika z ucisku na ścianę brzucha. Jej objawem jest ciężkość krocza i problem z poruszaniem się.

Przepuklina w ciąży – leczenie przepukliny

W ciąży sposoby leczenia przepukliny są ograniczone, niemniej przepuklina może zagrażać życiu matki i dziecka jeśli zostanie uwięziona. Leczenie zachowawcze sprawdza siew większości przypadków. Pomóc może oszczędny tryb życia oraz zimne okłady i relaks. Po porodzie możliwe jest leczenie operacyjne jeżeli przepuklina tego wymaga. W przypadku uwięźlenia wymagana jest natychmiastowa pomoc medyczna. Objawem tego zjawiska jest nieznikający guzek oraz gorączka, nudności i wymioty, a także zaczerwienienie w miejscu guzka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *