Imbir

Imbir – doskonała ochrona przed przeziębieniem i grypą

Imbir – w okresie jesiennym rośnie ilość zachorowań na najróżniejsze przeziębienia i infekcje i często jest to okres trudniejszy niż sama zima. Bardzo niskie temperatury w sumie utrudniają rozprzestrzenianie się zarazkom. W tym czasie rośnie także ilość reklamowanych i sprzedawanych środków farmakologicznych mających na celu ochronę człowieka przed przeziębieniem i grypą lub przynajmniej zminimalizowanie objawów przeziębienia. Tymczasem matka natura przygotowała cały arsenał naturalnych i niesamowicie skutecznych leków, które dodatkowo mogą być mądrze wykorzystywane w kuchni dla celów prozdrowotnych.

Imbir to bez wątpienia dodatek, który w ostatniej dekadzie odniósł w Polsce bardzo duży sukces i obecnie ten mało atrakcyjnie wyglądający korzeń dostępny jest już powszechnie w prawie każdym sklepie na terenie Polski. Jego bardzo cytrusowy aromat sprawia, że imbir dodany do niemal każdej sałatki natychmiast ją ożywia, natomiast w zupie dodaje egzotycznego charakteru.

Imbir powszechnie spożywają także w wersji marynowanej miłośnicy surowych ryb oraz sushi, którego w praktyce bez imbiru, sosu sojowego i wasabi nigdzie się nie podaje. Tarty, mielony i cięty imbir może natomiast z powodzeniem znaleźć się w praktycznie każdym daniu, także typowo polskim, gdzie idealnie dodaje ostrości i pikanterii.

Imbir – napary i herbatki na bazie imbiru

Ostry smak, cytrusowy intensywny aromat, chrupiąca struktura i świeżość przez cały rok – to jedne z kluczowych zalet imbiru. Sprawia to, że imbir nie tylko idealnie podkręca metabolizm jedzącego posiłki stałe z jego użyciem, ale predestynuje go także do bardzo zdrowych i przeciwzapalnych naparów. Imbir stanowi idealny dodatek do przygotowywania różnych herbat i naparów, ponieważ natychmiast oddaje wszystkie swoje walory odżywcze i delikatnie barwi oraz aromatyzuje wrzątek.

Przeciwzapalne i antybakteryjne czy przeciwgrzybiczne działanie imbiru to jedno, natomiast w okresie zimowej i jesiennej pluchy szczególnie mile jest działanie rozgrzewające – z każdym łykiem imbirowych naparów czuć ciepło rozchodzące się po wszystkich komórkach ciała. To wszystko czyni herbatki ziołowo-imbirowe czy imbirowo-cytrusowe, doskonałym rozwiązaniem na jesienno-zimowy okres chorobowy.

Herbata imbirowa

Składniki:

  • 10 gramowy kawałek imbiru (korzeń wielkości mniej więcej ludzkiego kciuka)

Sposób przygotowania:

  1. Potnij imbir na plasterki (nie musisz go wcześniej obierać ze skórki).
  2. Wrzuć plasterki imbiru do gorącej wody i zagotuj.
  3. Pozwól wodzie ostygnąć.
  4. Taki napar należy pić dwa razy w ciągu dnia.
  5. Może być bezpiecznie podawana dzieciom.

Napar imbirowo-cytrynowy z miodem

Składniki:

  • kawałek imbiru wielkości 10 cali, drobno posiekany
  • sok z połowy cytryny
  • 2 łyżki stołowe miodu
  • 2 szklanki wrzątku

Sposób przygotowania:

  1. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą w jednym głębokim naczyniu (misce).
  2. Zalej całość wrzątkiem, przykryj folią lub nakrywką i pozostaw tak pod przykryciem na 10 minut do nasączenia wszystkich składników.
  3. Przecedzić przez gazę lub durszlak przed podaniem.