niskokaloryczny makaron

Niskokaloryczny makaron – który nie tuczy, dietetyczny

Niskokaloryczny makaron – ile jamy makaronu? Polacy spożywają zaledwie 3 kg makaronu rocznie, kiedy Włosi 30 kg w skali roku. Niskokaloryczny makaron to jedna z najzdrowszych, najbardziej odżywczych baz do potraw, nie tylko dodatek do zupy. Winien być on obowiązkowym składnikiem każdej diety, równiej odchudzającej.

Niskokaloryczny makaron i jego zalety

Makaron formuje się z mąki, jaj oraz soli i wody. Coraz rzadziej wykonujemy go w domu, wolimy wygodnie kupić gotowa torebkę w sklepie. Mitem jest opinia, iz makaron tuczy, za to faktem jest iż makaron posiada szereg substancji odżywczych i posiada właściwości prozdrowotne. Dietetycy wyjaśniają, że to nie makaron jest kaloryczny, tylko sosy, z którymi go jadamy.

100g makaronu, suchego bez dodatków to zaledwie 330 kcal. Jest to spora porcja biorąc pod uwagę iż nasiąkając wodą makaron pęcznieje i zmienia objętość. Tym samym jedząc makaron bez dodatków jesteśmy w stanie najeść się do syta, na tyle by długo nie odczuć głodu spożywając zaledwie kilkaset kalorii, czyli tyle samo co jedząc pół tabliczki czekolady.

Sekret makaronu

Skrobia zawarta w makaronie pozwala na pęcznienie i uzyskanie uczucia sytości w żołądku. Dzięki tej właściwości makaron polecany jest osobom na diecie odchudzającej, bowiem zjedzenie go w dużej ilości nie przekłada się na duża ilość kalorii za to zapewnia sytość na wiele godzin i pomaga zwalczyć chęć podjadania. Skrobia należy do węglowodanów złożonych, z których powstaje glukoza, będąca paliwem energetycznym dla naszego organizmu.

Dlatego też poza uczuciem pełności organizm po zjedzeniu makaronu nie cierpi na braki energetyczne. Mięśnie oraz mózg funkcjonują normalnie. Jako, iż 60% zapotrzebowania energetycznego dziennie powinny stanowić węglowodany makaron wydaje się być idealnym do tego celu produktem spożywczym.

Co nam smakuje?

Makaron ma pewien haczyk. Jemy go głównie oczami. Rzadko zjadamy tyle ile potrzebuje żołądek, bo przecież tak smakowicie wygląda? Do wyboru mamy fikuśne muszelki, rurki, świderki i inne kształty, nawet literki, czy zwierzątka dla dzieci. Ponadto możemy jeść makaron durum i klasyczny, wielojajeczny, ryżowy. Do tego dochodzi kwestia koloru, na rynku dostępne są makarony czarne, zielone, bordowe i żółte.

Jak się okazuje kolor nie zmienia smaku makaronu, podobnie jak kształt. Smak zmienia za to rodzaj pszenicy, jak i ryż. Makaron ryżowy zupełnie nie przypomina pszenicznego, zaś makaron durum jest o wiele bardziej sprężysty i twardszy. To świetny sposób na urozmaicenie posiłku bez dodatków sosów i mieś. Dzięki różnorodności na talerzu jesteśmy w stanie oszukać zmysły jedząc zaledwie makaron.

Właściwości makaronu

Makaron reguluje poziom glukozy we krwi, stad też powszechnie zaleca się jego spożycie w diecie cukrzycowej. Dzięki tym właściwościom jest też pożądany w diecie sportowców jako energetyczny i niskokaloryczny produkt żywieniowy. Dietetycy uważają, że najlepiej zjeść makaron na trzy godziny przed treningiem. Zaletą makaronów jest możliwość wykonania ich w wersji bezglutenowej z mąki kukurydzianej.

Dostępne mamy też makarony razowe gryczane, jakie można komponować z równie niskokalorycznymi dodatkami jak szpinak, czy jogurt naturalny. Dość osobliwym poglądem jest opinia iż makaron poprawia nastrój. Jednak należy przyznać iż makaron jest bogatym źródłem witaminy B1 i B6 oraz PP, które dbają o nasze samopoczucie oraz poprawne trawienie. Zawiera też magnez pokonujący stres i zmęczenie, a ponadto hamujący apetyt na słodkości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *