Zadbaj o zdrowie swojej rodziny z piekarnikiem parowym!

Piekarniki parowe są od dziesięcioleci wykorzystywane przez wybitnych szefów kuchni w najsławniejszych restauracjach świata. W ostatnich latach zaczęły one przyciągać także uwagę kucharzy domowych, zainspirowanych telewizyjnymi programami kulinarnymi, prezentującymi najnowsze technologie oraz ogólnie panującą modą na zdrowe odżywianie. Jedną z najbardziej skutecznych i pomocnych metod przygotowania zdrowych posiłków jest właśnie gotowanie na parze. Para utrzymuje warzywa w stanie zbliżonym do naturalnego, zachowując w nich korzystne dla organizmu witaminy i minerały. Tak przygotowane jedzenie ułatwia trawienie włókien pokarmowych.

Czym jest piekarnik parowy i jak to działa?

Piekarnik parowy łączy pieczenie z gotowaniem na parze w jednym urządzeniu, umożliwiając dodanie wilgoci do potraw bez zalewania ich wodą. Zachowują one naturalne tekstury, smaki i składniki odżywcze przy mniejszym zapotrzebowaniu na oleje w trakcie ich przygotowania. Duża część nowoczesnych piekarników parowych posiada pojemnik z wodą wewnątrz wnęki. Woda trafia do wbudowanego generatora pary, który wtłacza ją do komory piekarnika.

Istnieją trzy rodzaje piekarników parowych:

  • pierwsza kategoria to piekarniki z czystą parą, które zapewniają jedynie funkcję gotowania na parze – idealne do ryb, warzyw, pieczywa i deserów;
  • druga kategoria to piekarniki konwekcyjno-parowe, oferujące wspomaganie pieczenia potraw przy pomocy pary;
  • trzecia opcja to standardowy piekarnik z dodatkową funkcją nawilżania, dzięki czemu odgrzewając danie, możemy dopasować stopień wilgotności do konkretnego jedzenia.

Czym się różni piekarnik elektryczny od parowego?

Zwykły piekarnik elektryczny wykorzystuje element grzewczy do ogrzewania powietrza, a piece konwekcyjne wykorzystują wentylatory do cyrkulacji gorącego powietrza wokół żywności, aby szybciej ją upiec. To, co czyni piekarniki parowe wyjątkowymi, to fakt, że proces pieczenia wspomagany jest za pomocą pary wodnej rozprowadzanej po całej komorze.

 

Czy gotowanie na parze jest zdrowe?

Gotowanie na parze jest zdrowszą alternatywą dla pieczenia czy smażenia w oleju lub na tłuszczu zwierzęcym. Zachowane zostają naturalne struktury, kolory i smaki potraw, a także więcej składników odżywczych i witamin. Unikanie używania tłuszczu podczas procesu gotowania sprawia, że mięso ma mniej kalorii i niższą zawartość cholesterolu.

Warzywa są utrzymywane tak blisko ich naturalnego surowego stanu, jak to możliwe. To nie tylko zapobiega nieumyślnemu zamienianiu się warzyw w purée lub przecier, ale także pozwala im zachować oryginalny kolor, smak, soki i świeżość. Wiele witamin i minerałów znajdujących się w warzywach są tracone w trakcie konwencjonalnych metod gotowania. Gotowanie na parze zapewnia zachowanie witamin, takich jak: witamina B, ryboflawina, tiamina, niacyna, biotyna, B12, kwas pantotenowy i witamina C, a także minerałów, takich jak: wapń, fosfor, potas i cynk.

Zalety piekarnika parowego

Piekarniki parowe zdobywają coraz większą popularność ze względu na swoje zalety. Po pierwsze, gotowanie na parze jest dobrze znaną, lepszą opcją dla zdrowia. Ogranicza smażenie z użyciem dużej ilości oleju i wypłukiwanie składników odżywczych podczas gotowania. Docenią to osoby, którym zależy na zdrowym odżywianiu i przestrzeganiu diety. Dzięki temu urządzeniu nie trzeba rezygnować ze swoich ulubionych dań ze względu na zbyt dużą ilość olejów i tłuszczy.

W piekarniku parowym można przyrządzić w zasadzie wszystko – od warzyw, mięsa, ryb, ryżu, makaronu, chleba i pierogów po eleganckie desery, takie jak suflety i crème brûlée. Przygotowanie posiłków jest również szybsze, co może mieć znaczenie, kiedy gotujemy dla większej liczby osób.

W piekarniku konwekcyjno-parowym można piec, brązowić, prażyć i grillować, a także rozmrażać i odgrzewać resztki. Co najważniejsze, para wodna pomaga zapobiegać wysychaniu posiłków w trakcie pieczenia.

Para jest również coraz częściej wykorzystywana do utrwalania smaku potraw, jak również składników odżywczych. Warzywa są słodsze i bardziej kolorowe, a mięso delikatniejsze i soczystsze.

*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *