herbata z kurkumy

Herbata z kurkumy – jak zrobić zdrową i smaczną herbatę z kurkumy?

Herbata z kurkumy – jak zrobić zdrową i smaczną herbatę z kurkumy? W celu łagodzenia towarzyszącego nam bólu najczęściej sięgamy po tabletki z dodatkiem ibuprofenu. W ankietach przeprowadzonych wśród amerykańskich pacjentów najczęściej pojawiające się nazwy stosowanych leków to Advil, Motrin, Nuprin oraz Nurofen. Okazuje się jednak, że długotrwałe przyjmowanie środków przeciwbólowych może mieć bardzo poważne i niekorzystne skutki zdrowotne dla organizmu.

herbata z kurkumyOczywiście bezsprzecznym faktem jest, że ibuprofen naprawdę łagodzi bóle głowy, pleców, czy mięśni. Ulga jest jednak chwilowa, a sama substancja niesie za sobą ryzyko pojawienia się poważnych, negatywnych skutków ubocznych dla ogólnego stanu zdrowia.

Niektóre z tych niekorzystnych skutków długotrwałego przyjmowania ibuprofenu i podobnych substancji powoduje pojawienie się nudności, nadciśnienia, biegunki a nawet krwawienia z przewodu pokarmowego. U pacjentów, którzy regularnie stosują środki łagodzące ból zwiększa się ryzyko zawału serca, istnieją też większe szanse zachorowalności na raka nerek. Mężczyźni skarżą się też na dysfunkcję erekcji. Ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwbólowe powodują wydzielanie enzymu COX-2 lub cyklooksygenazy 2, co jest najczęstszą przyczyną pojawienia się stanów zapalnych w obrębie różnych narządów ciała.

Całe szczęście medycyny alternatywna ma w tej kwestii wiele do zaoferowania. To właśnie dzięki naturalnym produktom można uniknąć stosowania klasycznych tabletek przeciwbólowych, które eliminują ból i stany zapalne. Pod tym względem szczególnie skuteczna jest kurkuma, jedna z najzdrowszych, ale jednocześnie najmniej docenionych przypraw na świecie. Jest ona bogata w kurkuminy, czyli czynne związki hamujące aktywność enzymu COX-2 blokując w ten sposób ból i redukując stany zapalne.

Stosowanie kurkumy nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych, dlatego jest to produkt znacznie bezpieczniejszy niż syntetyczny, chemiczny ibuprofen. Przyprawa ta ma tysiące lat historii – używana była początkowo w Azji Południowej, skąd zresztą się wywodzi.

Herbata z kurkumy to jeden z najprostszych sposobów na to, aby wprowadzić tę przyprawę w swoje codzienne nawyki żywieniowe czerpiąc z tego liczne korzyści zdrowotne dla swojego organizmu.

Picie herbaty z kurkumy pomaga złagodzić bóle głowy, mięśni i stawów. Poniżej znajdziecie prosty przepis na samodzielne przygotowanie napoju.

Domowy sposób na herbatę z kurkumy

Składniki, które potrzebujesz to

  • 2 starte, świeże korzenie kurkumy lub jedna łyżeczka mielonej
  • 4 szklanki wody
  • miód oraz świeże owoce dla wzbogacenia smaku
  • oraz olej kokosowy, który zwiększy absorpcję kurkumy do organizmu

Jak przygotować?

Doprowadź wodę do wrzenia a następnie dodaj do niej kurkumę (w dowolne postaci). Gotuj przez 15-20 minut (używając świeżego korzenia) lub przez 10 minut (używając kurkumy mielonej). Następnie przecedź napar przez gęste sito i dodaj olej kokosowy, miód oraz cytrynę do smaku.

Ważna informacja: kobiety w ciąży powinny unikać spożywania herbaty z kurkumy.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *