Siniaki

Siniaki, wysypka, plamki na skórze, obrzęki

Siniaki to nie tylko efekt uderzenia is tłuczenia, to także symptom choroby, zwykle zaburzeń układu krzepnięcia i krążenia krwi. Podpuchnięte oczy nie bez powodu świadczą o chorym wyglądzie, bowiem są objawem choroby, głównie nerek, anemii. Rumieńce i plamki an skórze, wysypki to wszystko objawy chorobowe. Mogą być objawem choroby samej w sobie jak i złożonych schorzeń ogólnoustrojowych, układowych.

Siniaki i zmiany na skórze

Stan skóry, wygląd i estetyka skóry zdradzają nasz stan zdrowia. Kolorystyka również wpływa na to co nam dolega. Na wygląd skóry wpływa co najmniej kilka czynników. Po pierwsze styl życia a wraz z nim dieta, aktywność ruchowa, niewyspanie, stres. Ponadto na skórę wpływ ma rodzaj higieny i stosowanych kosmetyków, dbałość o skórę.

Kolejnym z czynników są warunki pracy, jak też zamieszkania. Zanieczyszczone powietrze, smog wpływają niekorzystnie na skórę, podobnie jak klimatyzowane pomieszczenia. Także opalanie się ma wpływ na to jak wygląda nasza skóra. Używki nie są dla niej obojętne a to wszystko wpływa na stan zdrowia w ogóle powodując szereg chorób. Nie wszystkie objawy na skórze to objawy schorzeń dermatologicznych.

Sińce

Sinoczerwone, fioletowe, bordowe plamy pod skórą to popularne siniaki. Zwłaszcza dzieci mają ich wiele. Zwykle pojawiają się po upadku, uderzeniu, czy mocnym ucisku. Skłonność do siniaków świadczy o kruchości naczyń krwionośnych. Niestety siniaki mogą wynikać również z zaburzeń hemostazy np. hemofilii. Szczególnym przypadkiem są kobiety u których pojawienie się siniaków zależy od fazy cyklu miesiączkowego.

Swędzenie

Świąd skóry może oznaczać alergię, wysypkę, problemy AZS jak i trądzik. Ponadto swędząca skóra to objaw zakażenia grzybicą, bakteria czy wirusem. Czasem jednak świąd wskazuje na cukrzycę, schorzenia hematologiczne i hepatologiczne, jak też endokrynne. Zestawienie kilku dolegliwości może pomóc w diagnozie choroby, o której wcale nie myśleliśmy patrząc na objawy wyrywkowo, nie zaś całościowo.

Przebarwienia

Żółte kępki w postaci grudek o żółtawej barwie zazwyczaj zlokalizowane wokół powiek świadczą o obtłuszczeniu. Zbyt dużą ilość tłuszczu we krwi, miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze objawia się właśnie grudkami na skórze. Podobnie bywa z piegami i plamami na skórze o brązowej barwie.

Zazwyczaj obejmują one ręce i twarz. Są skutkiem kąpieli słonecznych, zwłaszcza podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub kostykosteroidów.

Wybroczyny

Małe czerwone lub fioletowe plamki na skórze to wybroczyny. Świadczą one o zaburzeniu układu krzepnięcia, mogą wskazywać na rozwój posocznicy.

Obrzęki

Obrzęki lokalizują się zazwyczaj pod oczami bądź w kończynach. To oznaka niewydolności nerek, serca lub alergii. Poza tym mozgą wskazywać na problemy z tarczycą, wchłanianiem się białka czy reumatyzm bądź PMS.

Koloryt skóry

Gdy nasza skóra robi się żółta to znak problemu z wątrobą. Gromadzi się wówczas w skórze bilirubina – produkt rozpadu hemu (krwi). Kiedy nasza skóra dodatkowo przybiera koloryt brązowy świadczy to o chorobie nerek, zaś gdy cera robi się blada wskazuje na anemię lub niedoczynność tarczycy. Niebieski odcień skóry to znak zatrucia metalami ciężkimi a siny to oznaka wad serca i spadku hemoglobiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *