katatymia

Katatymia a myślenie życzeniowe – różnice zaburzeń psychicznych

Katatymia bywa nazywana myśleniem życzeniowym. To jedno z zaburzeń psychicznych objawiające się silną wiarą w pomyślność swoich myśli na przyszłość. Myślenie takie zniekształca rzeczywistość i prowadzi do naiwności oraz nadmiernego optymizmu.

Silne nastawienie na pozytywne wrażenia czasem może rozczarować. W niektórych przypadkach nastawienie pomaga i uskrzydla, jednak nie powinno zaburzać właściwego obrazu realnego otoczenia i faktów z życia.

Katatymia

Katatymia bywa objawem poważniejszych schorzeń psychiatrycznych jak schizofrenia, początki nerwicy czy psychozy. Polega to zaburzenie przede wszystkim na fałszywej ocenie otoczenia, fałszywej bo zgodnej z tym jak chcielibyśmy by ono wyglądało. Osoby z życzeniowym myśleniem nie biorą pod uwagę przeszkód, zagrożeń obiektywnych ale oceniają i postrzegając świat takim jaki by chcieli, aby był.

Ulegają silnym emocjom, które przekształcają rzeczywistość w oczekiwania. Przykład katatymii można zobrazować pacjentem onkologicznym który mimo złych rokowań uważa, że wyzdrowieje i jest przekonany że choroba się nie rozwija. W zaawansowanym stadium katatymia prowadzi do izolacji i życia w urojonym świecie.

Dzieci i myślenie katatymiczne

Myślenie życzeniowe u dzieci jest zjawiskiem rozwojowym, całkowicie normalnym i wręcz pożądanym. Dzieci dzięki wyobraźni wierzą uparcie w św. Mikołaja i nie dadzą się przekonać o jego nieprawdziwości istnienia. Nie dopuszczają do siebie faktów jakie obserwują jak chociażby podkładane prezenty przez rodziców.

Myślenie życzeniowe

Według niektórych psychiatrów katatymia i myślenie życzeniowe to dwa odrębne zjawiska. Różni ich bezkrytyczność wiary w przypadku katatymii. Katatymicy nie uznają więc żadnych innych racji poza swoimi własnymi, nie dopuszczają też do zmiany swoich sądów. Nie przyjmują do wiadomości, że coś wygląda czy jest zupełnie inne niż oni sądzą. Takie zjawisko powszechnie występuje w sektach. Postępowanie katatymików może być absurdalne i irracjonalne, jednak oni sami tego nie są wstanie dostrzec ani nikomu w to uwierzyć. Myśleniem katatymicznym jest również wiara w zabobony, które nie mają potwierdzenia.

W przypadku myślenia życzeniowego zjawisko odnosi się do przyszłości i oczekiwań wobec efektów swej aktywności. Osoby myślące życzeniowo nie muszą być pozbawione rozsądku, często ich życzenia są realne i możliwe. Wiara w ich pomyślność to sposób motywacji i stymulacji. Popularnym zastosowaniem myślenia życzeniowego jest pobudzanie motywacji przez wiarę w sukces. Spotkać się z nim można w życiu zawodowym jak również u początku kariery, gdy wytyczamy ścieżkę edukacji do celu. Dzięki wierze w siebie, w pomyślność swych planów jesteśmy w stanie osiągnąć więcej, być bardziej kreatywnym i odważnym.

Przyczyny zaburzeń postrzegania rzeczywistości

Katatymia może zacząć się niepozornie, pod wpływem emocji, które ulegają utrwaleniu przez powtarzanie. Stworzenie iluzji może przyczynić się do uwierzenia i przekonania o prawdziwości faktów, stąd już krok do odrzucenia krytyki. Katatymia może być motorem do popełniania przestępstw i wykroczeń. Może również zagrażać zdrowiu, gdy uparcie wierzymy ze zdrowiejemy i przestajemy się leczyć.

Mimo iż katatymia nie należy do chorób psychicznych to leczenie objawów polega na psychoterapii połączonej z zastosowaniem leków farmakologicznych adekwatnie do stanu pacjenta. Najważniejsze w leczeniu katatymii jest jak najwcześniejsze dostrzeżenie problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *