anoreksja

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) – dieta byłych anorektyków

Anoreksja to choroba wyniszczająca organizm i prowadząca do śmierci. Kiedy zostaje opanowana potrzebna jest stosowna dieta odbudowująca siły witalne. W tym celu dobrze jest skonsultować się z dietetykiem. Wychudzenie nie sprzyja przybieraniu na wadze, należy uważać co się je by swego stanu jeszcze nie pogorszyć.

Anoreksja – dieta dla byłych anorektyków

Dieta anorektyczki musi być opracowana z uwzględnieniem wszystkich cech indywidualnych. Nie może być to chaotyczne jedzenie, bowiem nie w ilości a jakości klucz do sukcesu i zdrowia. Anoreksja powodowana jest przez psychikę.

Obsesyjne odchudzanie się wymaga leczenia zarówno u psychologa jak i dietetyka. Podstawa w leczeniu jest określenie wskaźnika BMI. O anoreksji mówi się, gdy BMI spada poniżej 17,50. Swoje BMI łatwo przeliczysz korzystając z gotowych kalkulatorów BMI, dostępnych miedzy innymi w internecie.

Anoreksja – powrót do zdrowia

Leczenie anoreksji skupia się na psychoterapii łączonej ze stopniową zmiana diety na zbilansowaną, właściwa dla swej osoby. Kluczowym elementem leczenia jest plan żywieniowy. Zaleceniem w diecie byłej anorektyczki jest 40-50 kcal/kg masy ciała. Zadbać należy o różnorodność diety. W diecie nie powinno znaleźć się za wiele tłuszczu, by dieta była lekkostrawna.

Ponad normę zalecaną dla zdrowej osoby anorektycy winni spożywać białek. Mają one za zadanie odbudować masę mięśniową. Ważne aby posiłki w diecie regeneracyjnej uwzględnić niewielkie a stosunkowo często. Zaleca się by było ich 5-6 na dzień. Unikniemy wtedy załamania metabolicznego. Istotne jest tez to kiedy spożywa się ostatni posiłek. Nie powinien być jedzony zbyt późno by nie uniemożliwiać snu.

Aby dieta nie była obciążeniem dla wyczerpanego organizmu należy jak najwięcej produktów spożywać duszonych i gotowanych. Często ważny jest wygląd posiłków, które są apetyczne i zachęcające, atrakcyjne czy to pod kątem przypraw, zapachów, smaków czy samego wyglądu talerza. W ten sposób łatwiej przełamać nawyki anorektyka.

Anoreksja – skuteczny plan

Zacznij od planu żywienia, pamiętając, iż jedzenie musi być niskokaloryczne i najlepiej w postaci płynnej papki łatwo przyswajalnej. Zwłaszcza na początku zaleca się zastosowanie odzywek białkowych dla osób niedożywionych. Z czasem można je zastąpić produktami zawierającymi białko. Nie można jednak z dnia na dzień przejść od głodówki do obżarstwa, gdyż żołądek tego nie wytrzyma.

Powoli z każdym dniem rozszerzaj dietę o nowe produkty. Energii dostarczaj sobie z węglowodanów takich jak miód, dżemy, makarony czy ryż. Chcąc zadać o warzywa i owoce w diecie postaw na soki i przeciery, a zrezygnuj chwilowo z surówek i sałatek, które powodują spory wysiłek do ich strawienia.

Anoreksja – co jeść?

Pamiętaj, iż nie chodzi o to by utyć, chodzi o to by odzyskać siły i zdrowie. Na śniadanie optymalną potrawą są zupy mleczne z ryżem, makaronem, słabe kakao czy pieczywo mieszane z masłem. Jako dodatek można włączyć biały ser, jajko na miękko lub dżem.

W przypadku obiadu polecane są zupy a także gotowane dania mięsne lub półmięsne. Jako dodatek ziemniaki całe, purée, ryż lub kasza gotowana na sypko, drobny delikatny makaron. Na kolacje można przygotować sobie leniwe pierogi, pudding lub galaretę jarzynowo-mięsną, ryż z jabłkami itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *