chicagowska siódemka

Chicagowska siódemka – choroby psychosomatyczne, diagnoza, leczenie

Chicagowska siódemka – choroby psychosomatyczne to takie schorzenia, do których rozwoju dochodzi w wyniku oddziaływania psychiki i emocji. Lista najbardziej typowych chorób psychosomatycznych określana jest mianem chicagowskiej siódemki. Mimo iż przyczyny występowania tychże chorób są różne, również różnią się nie przebiegiem, to mają one związek ze stanem ducha i zdrowia psychicznego. Nie tylko zaburzenia psychiczne mogą je potęgować,a le również stres.

Choroby psychosomatyczne

Związki psychiki i emocji ze schorzeniami cielesnymi są bardzo silne. By mówić o chorobie psychosomatycznej muszą wystąpić objawy fizyczne, somatyczne powodowane przez wpływ psychiki. Psychosomatyka jako nauka obejmuje człowieka i jego zdrowie całościowo. Wskazuje iż stan umysłu ma bezpośrednie przełożenie na prace poszczególnych narządów, organów i układów ciała, zwłaszcza na odporność.

Nie rzadko wystąpienie choroby psychosomatycznej uświadamia choremu problemy psychiczne jakie chorobę spowodowały. Wciąż zależności te nie są do końca jasne. Przykładem patogenezy choroby psychosomatycznej może być długotrwały i nadmierny stres, jaki powoduje zwiększenie hormonu glikortykosteroidy. Nadmiar tego hormonu zaś powoduje cukrzyce i nadciśnienie. Przyczyną zachorowania okazuje się zatem stres.

Chicagowska siódemka

Badacze z dziedziny psychosomatyki stworzyli chicagowską siódemkę jako siedem grup schorzeń w jakich powstaniu kluczową rolę odgrywają emocje. Twórcą zestawienia z 1950 roku jest F.G. Alexander. Do chicagowskiej siódemki zaliczają się: choroba wrzodowa żołądka, nadciśnienie tętnicze, astma oskrzelowa oraz reumatoidalne zapalenie stawów i zapalenie jelita grubego, a także nadczynność tarczycy i atopowe zapalenie skóry.

Obecnie zestawienie to można poszerzyć o szereg kolejnych chorób i badań potwierdzających ich uzależnienie od stanu psychiki pacjenta. Bez wątpienia można w tym miejscu wymienić otyłość i zaburzenia snu, apetytu, tiki, czy migreny. Ponadto chorobą psychosomatyczną jest choroba niedokrwienna serca i rozmaite choroby autoimmunologiczne jak toczeń rumieniowaty.

Wyjątkowe wyróżnienie, ale po co?

Chicagowska siódemka to lista chorób znanych od strony mechanizmów działania, przyczyn. Można się zastanawiać po co je wyróżniać, jakie ma to znaczenie? Przede wszystkim po to, aby zwrócić uwagę i lekarzy i pacjentów na aspekt psychologiczny i skłonić do leczenia pod tym kątem. Zwłaszcza gdy tradycyjne metody leczenia zawodzą. Jak się okazuje psychoterapia bywa skuteczniejsza od tradycyjnych metod leczenia.

Eliminacja emocji, stresu z życia pozwala zatrzymać proces postępowania choroby jaką jest nadciśnienie tętnicze. Oczywiście leczenie psychologiczne i psychiatryczne winni być jedynie wspomagającą formą leczenia klasycznego. Sam fakt pozytywnego nastawienia w stosunku do leczenia i wyleczenia, akceptacji występowania choroby sprzyja zdrowieniu i poprawie stanu pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *