Poród lotosowy

Poród lotosowy – wady i zalety. Jak wygląda poród lotosowy?

Poród lotosowy jest wyjątkowym sposobem postępowania po porodzie. Wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem takiego postępowania. Natura dała kobiecie setki tysięcy lat temu sposób na posiadanie dzieci, ale ludzkość nadal szuka najlepszego sposobu, który będzie optymalny dla mamy i dziecka.

Dlaczego poród nazywano lotosowym?

Tak zwana pierwotnie metoda naturalnego porodu, w której dziecko po porodzie pozostaje połączone z pępowiną i łożyskiem. Jeśli podczas normalnej procedury lekarz czeka, aż pępowina przestanie pulsować i przecina ją, to w przypadku porodu lotosowego lekarz czeka na narodziny łożyska (ostatnia część porodu) i kładzie go obok dziecka. Przez jakiś czas łożysko i dziecko będą tam dosłownie nierozerwalnie połączone.

Dlaczego niektóre matki potrzebują rozwiązania ciąży za pomocą porodu lotosowego?

Niektórzy uważają, że wczesne przecięcie pępowiny w szpitalu prowadzi do poparzenia płuc dziecka, utraty 50-100 ml krwi (cenne komórki macierzyste) i powoduje również stresujący stan z powodu takich interwencji. W niektórych regionach świata miejscowa ludność jest zdania, że nie należy dotykać pulsującej pępowiny, aby przejście dziecka do własnego oddechu było powolne i naturalne, a narodziny stały się budzenie się z przyjemnego snu. Natura zadbała o to, aby w momencie ciężkich testów takich jak narodziny, dziecko otrzymało tlen z dwóch źródeł: pobierania z łożyska matki i okresowego oddychania płucami, stopniowo przechodząc do całkowitego oddychania za pomocą płuc. Jest, więc z pewnością chroniony przed uduszeniem.

Jak narodził się poród lotosowy?

Zgodnie z pierwszą wersją, proces ratowania pępowiny i łożyska, został rozpoczęty na Bali i porównuje się go z kwiatem lotosu: lotosem, łodygą i korzeniem. Zgodnie z inną wersją, wyjaśnieniem jest tradycja zawijania łożyska w liście lotosu.

Jak wygląda poród lotosowy?

Różnica w stosunku do naturalnego porodu polega na tym, że pępowina nie jest przecinana po urodzeniu dziecka, ale znajduje się obok dziecka przez kilka kolejnych dni, aż pępowina wyschnie. Według położnych z wyspy Bali w ten sposób chronione są narodziny. Dzięki dodatkowej krwi z łożyska dziecko otrzymuje żelazo, tlen i cenne komórki macierzyste, których potrzebuje. Prowadzi to do wzrostu jego zdrowia i inteligencji. Łożysko znajduje się w pobliżu dziecka, umieszcza się je w oddzielnym pojemniku i okresowo myje, solą i specjalnymi ziołami.

Gdzie funkcjonuje poród lotosowy?

Wyspa Bali stała się swoistą mekką porodu lotosowego. Współczesna medycyna jest tu bardzo rozwinięta, ale większość mieszkańców wyspy wybiera ten typ porodu. Na Bali istnieją specjalne ośrodki, w których pojawiają się dzieci lotosu. Kobiety z całego świata przyjeżdżają tutaj, aby urodzić w ten sposób.

Czy poród lotosowy jest niebezpieczny dla dziecka?

Poród lotosowy ma wiele zalet i wad.

Zalety:

 • Taki poród przyczynia się do najbardziej płynnego przejścia dziecka z jednego środowiska do drugiego
 • Łożysko, które zachowuje się podczas porodu, poprzez krew wypełnia ciało dziecka wartościowymi pierwiastkami śladowymi
 • Metoda minimalizuje rozwój niedokrwistości u dziecka
 • Podczas takich narodzin matki nie mają problemów z pielęgnacją rany pępowinowej (dziecko nie ma takiej rany.

Wady:

 • Ryzyko żółtaczki u noworodka
 • Dyskomfort związany ze stałym ruchem łożyska
 • Ryzyko przemieszczania się szkodliwych substancji nagromadzonych podczas ciąży z łożyska do ciała dziecka.

Brak naukowego uzasadnienia

Brak interwencji w poród przyciągał ludzi w naturalnym świecie narodzin. Uważa się, że proces ten jest najbardziej korzystny dla dziecka i zachodzi delikatnie i bez stresu. Nie ma prawie żadnych oficjalnych badań dotyczących porodu lotosowego ani jego ryzyka ani korzyści. Większość informacji pochodzi anonimowo od ludzi. Wszystkie dostarczone informacje nie mają dowodów naukowych.

Jakie zalecenia dają położnicy w celu odcięcia pępowiny?

Według amerykańskich naukowców, optymalny czas na zaciśnięcie pępowiny jest dyskutowany od ponad 50 lat. Kiedyś uważano, że wczesne zaciśnięcie pępowiny za pomocą klamry (w ciągu minuty po urodzeniu) było bardziej korzystne dla noworodka i matki. Niemniej jednak ogromna liczba wysokiej, jakości badań dowiodła czegoś przeciwnego. Niektórzy zalecają czekanie, co najmniej 30-60 sekund przed zaciśnięciem pępowiny. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca odczekiwanie od jednej do trzech minut i dopiero wtedy zakładać zacisk. Jeśli poród jest trudny i dziecko potrzebuje pilnej opieki medycznej, pępowina musi być odcinana natychmiast.

Jakie są korzyści z porodu lotosowego?

Praktykujący narodziny lotosu twierdzą, że to doświadczenie posiada takie korzyści jak:

 • Łagodne, mniej inwazyjne przejście dla dziecka od łona matki do świata zewnętrznego
 • Uzyskanie większej ilości krwi i odżywiania z łożyska
 • Mniej bolesne obrażenia pępka
 • Duchowy rytuał na cześć wspólnego życia dziecka i łożyska.

Łożysko otrzymuje dopływ krwi od matki. Gdy tylko łożysko się rodzi traci swoje właściwości i staje się martwe. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby utrzymanie przywiązania dziecka do łożyska mogło przynieść jakiekolwiek korzyści. Praktyka lotosu może być przydatna lub konieczna, jeśli pojawia się nagła sytuację związana z szybkimi narodzinami dziecka i kobieta oczekujesz na pomoc medyczną. Na przykład, jeśli rodzi podczas huraganu, gdy ulice są zalane i nie może natychmiast udać się do szpitala. Trzymając łożysko przyczepione do dziecka, można zmniejszyć ryzyko powikłań podczas oczekiwania na pomoc. Samodzielne odcinanie pępowiny jest bardzo ryzykowne, może spowodować krwawienie i infekcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *