Przesądy na temat ciąży

Przesądy na temat ciąży – jakie znamy przesądy i zabobony o ciąży?

Przesądy na temat ciąży to szczególna grupa zabobonów wiecznie żywych. Mimo postępu cywilizacyjnego, stopnia religijności Polaków przesądy na ten okres życia wciąż są popularne. Niby większość z nich wywołuje śmiech, ale na wszelki wypadek wiele ciężarnych unika sytuacji, w jakich przesąd mówi ..

Przesądy na temat ciąży

Przesądów na temat ciąży jest bez liku, niektóre są mniej lub bardziej popularne. Dlaczego w nie wierzymy? Przesądy o ciąży, powtarzane wiele razy, mogą zasiać niepokój w głowie przyszłej mamy. To efekt niepewności i niewiedzy. Powtarzane przez setki lat są tak silnie zakorzenione w społeczeństwie iż wciąż są powielane bez zastanowienia i refleksji.

Dawniej ciąża bez dostępu do lekarza, badań, USG była stanem odmiennym i tajemniczym. Niestety z uwagi na brak opieki i wiedzy medycznej często kończyła się ciąża porodem martwego dziecka.

Uroda ciężarnej a płeć dziecka. Wiele mam wciąż wierzy przesądy na temat ciąży, że kiedy pięknie wygląda urodzi chłopca, a dziewczynka mamie urodę odbiera. Tymczasem za urodę ciężarnej odpowiadają hormony ciążowe i nie ma to nic wspólnego z płcią płodu.

Piegi na dziewczynkę. Pojawienie się piegów nie przesądza o tym, ze urodzi się dziewczynkę. Objaw ten wynika z szaleństwa hormonów jakie mogą uwidocznić dziedziczną cechę, jaką są piegi.

Kształt brzucha również nie przesądza o płci dziecka. Okrągły czy spiczasty wynika z uwarunkowań fizycznych kobiety, nie zaś płci dziecka.

Znamiona truskawkowe. Jedzenie truskawek w ciąży nie powoduje znamion u dziecka, chociaż nie jest wskazane, jednak nie z tego powodu, a z uwagi na ilość alergenów. U dzieci pojawiają się znamiona – naczyniaki w kształcie truskawek, jednak pojawiają się one też u dzieci matek, które przez całą ciążę nie włożyły do ust ani kawałka truskawki.

Irracjonalne zabobony

Oparzenie w ciąży. Niby oparzenie wpływa na znamion au dziecka, w rzeczywistości znamiona wynikają z nieregularnej pigmentacji, są uwarunkowane genetycznie. Często u dzieci są przejściowym stanem i nijak się maja do oparzeń.

Koralowe i łańcuszkowe zabobony. Niegdyś wierzono, że dziecko się udusi, gdy ciężarna nosi na szyi łańcuszek, czy korale, czy też kiedy przechodzi pod kablami, sznurami. Faktycznie dziecko może się owinąć pępowiną, jednak przy dzisiejszym stanie wiedzy medycznej nie jest to problem i do uduszenia dochodzi niezwykle rzadko.

Zmartwienia w ciąży a leworęczność. Lęki i zmartwienie u ciężarnej może skutkować bezsennością, czy nudnościami jednak nijak się am do tego czy dziecko będzie leworęczne. Preferencje co do lewo lub praworęczności kształtują się u dziecka koło 10 tygodnia ciąży.

Nie dziel się jedzeniem w ciąży bo będziesz mieć mało pokarmu. To irracjonalny przesąd, bowiem ilość pokarmu zależy od wielu czynników, najczęściej fizycznych uwarunkowań.

Zakupy i wyprawka dla dziecka. Nie kupuj przed porodem niczego dla dziecka! To jeden z popularnych przesądów którego uzasadnieniem była dużą śmiertelność noworodków. Robienie zakupów nie wpływa na to czy dziecko się urodzi żywe i zdrowe, za to pozwala przygotować się na dziecko jak najlepiej.

Zgaga a włosy. To absurdalny przesąd nie mając z prawdą niczego wspólnego. Owłosienie u dziecka warunkują geny!

Krótki rozum a obcinanie i farbowanie włosów. Z pewnością po zafarbowaniu włosów matki dziecko nie urodzi się rude, jednak faktycznie w ciąży należy ostrożnie się farbować, by nie szkodzić skórze chemikaliami. Niemniej o rozumie czy kolorze włosów dziecka nie decyduje fryzjer a geny rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *