Przebrawienia skóry

Przebarwienia skóry – jak powstają i jak się pozbyć przebarwień?

Przebarwienia skóry są znaczną zmorą każdego człowieka. Przebarwienia skóry mogą stanowić ważny problem kosmetyczny. Pod względem obrazu histologicznego przebarwienia można rozłożyć na : naskórkowe oraz skórne.

Przebarwienia skóry – co to?

Przebarwienia to punkty bądź tereny o trochę mocniejszym (odbarwienia są jaśniejsze) kolorze aniżeli przylegająca skóra. Obszary bądź plamy różnią się pomiędzy sobą wyglądem, szerokością, barwą, i też co właściwie najważniejsze, genezą. Przeważnie przebarwienia są na twarzy, zwłaszcza na nosie, czole, policzkach oraz w strefie ust. Ciemne plamy pojawiają się także na ramionach, dekolcie, rękach, szyi i łydkach. Dzieje się tak, gdyż owe miejsca przeważnie są narażone na oddziaływanie promieni słonecznych.

Skąd się biorą przebarwienia skóry?

Za przebarwienia skóry odpowiedzialna jest melanina. To pigment znajdujący się w skórze i w tęczówkach. Dzięki melaninie skóra jest zabezpieczana przed światłem UV. Im więcej słońca, tymże więcej melaniny, ograniczającej dostęp niebezpiecznych blasków do skóry – tak występuje opalenizna i większość przebarwień na skórze. Przebarwienia oraz odbarwienia skóry wiążą się z niewłaściwym oddziaływaniem, nadmiarem bądź brakiem melaniny w skórze. Najliczniejsze przebarwienia skóry, więc plamy ze zbyt ogromną ilością barwnika (hiperpigmentacja) to: piegi, plamy soczewicowate i ostuda. Piegi to złogi melaniny pojawiające się na policzkach, nosie, lecz też dekolcie, grzbietach dłoni oraz plecach. Piegi pojawiają się jedynie u osób o niezwykle jasnej cerze, natomiast tendencje do nich są zdeterminowane genetycznie.

Typy przebarwień skóry oraz przyczyny ich występowania

Stanowcza przewaga przebarwień skóry ma własną przyczynę w zbytniej prezentacji na słońce. Promienie pobudzają melaninę, jaka zabarwia nasze ciało na złoty brąz. U poniektórych jednakże pigment tenże nie rozkłada się proporcjonalnie, poprzez co występują ciemne plamy w miejscach, jakie przeważnie są odkryte: na rękach, dekolcie lub twarzy. Możemy mieć także do czynienia z piegami, jakie są cechą wrodzoną. Zakłócona funkcja melanocytów wywołuje, iż pigment skupia się w plamach widocznych na naszej skórze. To i zbytnie opalanie może być w zestawieniu także przyczyną pojawienia się plam wątrobowych, jakie już od pewnego czasu przestały być określanymi starczymi ze względu na występowanie u jeszcze młodszych osób.

Przebarwienia na twarzy – od słońca?

Ciemnobrązowe bądź brunatne przebarwienia na twarzy kojarzą się przeważnie z konsekwencją zbyt długiego przebywania na słońcu w czasie letnim. Jest to niewątpliwie jedna spośród kluczowych, jednakże nie jedynych, przyczyn kłopotu. Niejednokrotnie ponieważ pojawianie się przebarwień na twarzy może mówić o kłopotach ze zdrowiem: infekcjach skóry lub zaburzeniach organów wewnętrznych.

Prewencja przebarwień

Bazą leczenia przebarwień jest efektywna ochrona przeciwsłoneczna. Obejmuje ona zmniejszenie prezentacji na światło słoneczne w porach południowych, używaniu zewnętrznych środków zabezpieczających przed UVB oraz UVA, noszeniem odzieży chroniącej ciało. Środki przeciwsłoneczne powinny zawierać filtry fizyczne czy mieszankę filtrów syntetycznych oraz fizycznych. Efektywna ochrona przeciwsłoneczna winna być stosowana w Polsce od kwietnia do końca września. Osoby pracujące przy świetle luminescencyjnym powinny stosować kosmetyki z filtrami poprzez cały rok, niezależnie od pory roku.

Jak się pozbyć przebarwień?

Najlepiej skonsultować się z dermatologiem. Sami nie zorientujemy się z jakim przebarwieniem mamy do czynienia. Poza tymże, plamy na skórze mogą wskazywać niedomagania zdrowotne, jakie należałoby wyjaśnić. Dermatolog, wykonując wywiad oraz obserwując skórę pod lampą rozpozna nasze przebarwienia oraz poradzi drogę postępowania. W zwalczaniu przebarwień, zależnie od ich charakteru oraz głębokości występowania (mogą być w naskórku bądź głębiej, w powierzchni brodawkowej skóry) można stosować kosmetyki wybielające bądź bardziej ostre zabiegi w gabinecie dermatologicznym. Poszukuj kosmetyków, jakie zawierają: kwasy owocowe oraz witaminę C – substancje owe rozjaśniają istniejące przebarwienia, kwas kojowy, umbeliferon, hydrochinon, arbutynę oraz witaminę – blokują działanie melanocytów oraz wydzielanie melaniny.

W wypadku trochę głębiej osadzonych przebarwień skuteczne są zabiegi złuszczające wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Należy do nich peeling kawitacyjny przeprowadzany za pomocą ultradźwięków (służy zniszczeniu komórek powierzchni zrogowaciałej) lub peeling glikolowy (z wykorzystaniem kwasu glikolowego). Mocno działa mikrodermabrazja polegająca na automatycznym ścieraniu zrogowaciałej powierzchni naskórka profesjonalnymi tarczami.

Głębokie przebarwienia, takie jak starcze plamy soczewicowate, wrażliwe są na krioterapię (punktowe zamrażanie bądź natrysk ciekłym azotem) oraz laseroterapię (działanie cieplne). Zabiegi owe robione są poprzez dermatologa. Nierozerwalnie uszkadzają komórki barwnikowe oraz blokują mechanizm ich występowania. Konfrontacja z brzydkimi przebarwieniami jest dosyć skomplikowana oraz potrzebuje dużej regularności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *