Dezodoranty z drogerii mogą nam szkodzić – czego należy unikać

Dezodoranty – ostatnimi czasy zmniejsza się zainteresowanie typowymi, sklepowymi dezodorantami – szuka się naturalnej alternatywy. Czy rzeczywiście jest to możliwe? Czy dezodoranty z drogerii mogą nam szkodzić? Czy lepiej stworzyć taki produkt samodzielnie bądź korzystać z alternatyw ekologicznych? Czy one działają?

Badania wskazują, że dezodoranty są pełne toksyn! Tak, toksyny są wszędzie, ale ilość nieprzyjemnych chemikaliów w konwencjonalnych dezodorantach jest przerażająca! Nie połkniesz przecież łyżki toksycznych chemikaliów prawda? Dlatego też zachęcamy do nie wsmarowywania ich pod pachami. Substancje chemiczne mogą być wchłaniane przez skórę i wchodzić bezpośrednio do krwiobiegu oraz węzłów chłonnych.

Oto jak działają dezodoranty chemiczne

Substancje chemiczne w dezodorantach mogą działać także jako endocrinal disruptors, co zasadniczo oznacza, że ​​te substancje chemiczne mogą zakłócać działanie hormonów wzrostu i układu rozrodczego.

Parabeny takie jak metyl, etyl, propyl, benzyl i butyl są powszechnie stosowane w dezodorantach. Te składniki są związane ze zwiększonym ryzykiem raka piersi i toksyczności reprodukcyjnej. Parabeny zasadniczo naśladują estrogeny poprzez wiązanie się z receptorami estrogenu na komórkach. Zwiększają również ekspresję genów prowadzących do wzrostu komórek raka piersi.

Według Philipa Harvey’a, redaktora naczelnego Journal of Applied Toxicology – niektóre związki stosowane we dezodorantach są wchłaniane i przechowywane w komórkach tłuszczowych w ciele.

Oto lista składników w konwencjonalnych dezodorantach, których należy unikać:

 • Parabeny: (metyl, etyl, propyl, benzyl i butyl) – zagrożenia dla zdrowia: związane z rakiem piersi.
 • Związki glinu: (chlorohydrat glinu, glinowy cyrkon tetrachlorohydreksowy) – zagrożenia dla zdrowia: związane z rakiem piersi.
 • Krzemionka – zagrożenia dla zdrowia: rak, alergie / immunotoksyczność.
 • Triclosan – zagrożenia dla zdrowia: podrażnienie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, rak.
 • Talk – zagrożenia dla zdrowia: związane z rakiem.
 • Glikol propylenowy – niebezpieczne dla zdrowia: opóźnione reakcje alergiczne, ewentualne uszkodzenie nerek i wątroby.
 • Steareth-n – zagrożenia dla zdrowia: związane z rakiem.
 • Zapach – podrażnienie skóry, szkodliwe dla środowiska, alergie i toksyczne działanie układu narządowego.

Jak wykonać domowy dezodorant dla skóry wrażliwej?

Wbrew pozorom wykonanie naturalnego dezodorantu jest bardzo dobrym pomysłem szczególnie dla osób, które chcą dbać o swoje zdrowie. Jak się okazuje, wykonanie tego produktu wcale nie jest takie trudne jak może się wydawać.

SKŁADNIKI

 • 3/4 szklanki rozdrobnionego proszku / skrobi kukurydzianej niezmodyfikowanej genetycznie
 • 1/4 szklanki sody oczyszczonej
 • 4-6 łyżek stopionego oleju kokosowego

METODA

Połącz sodę oczyszczoną i proszek ze skrobi kukurydzianej. Dodaj cztery łyżki stopionego oleju kokosowego i wymieszaj widelcem. Kontynuuj dodawanie oleju kokosowego, aż dezodorant osiągnie odpowiednią konsystencję. Przenieść mieszaninę do słoika z pokrywką.

Gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *