rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe na odchudzanie – właściwości, zastosowanie

Rośliny strączkowe są doskonałym zamiennikiem mięsa, zapewniają uczucie sytości a przy tym dostarczają mnóstwo pożądanych substancji organizmowi. W odchudzaniu pełnia szczególną rolę, gdyż ich spożycie sprzyja utracie masy ciała. Dodatkowym plusem roślin strączkowych jest ich taniość i powszechna dostępność.

Rośliny strączkowe na figurę

Obecność roślin strączkowych w diecie polecana jest dla zdrowia, ale również dla figury. Zapobiegają one przejadaniu się zapewniając uczucie sytości w żołądku na wiele godzin. Badania nad właściwościami roślin strączkowych wskazują również, iż obniżają one cholesterol i mają zdolność do ochrony układu krążenia, serca przed chorobą wieńcową, zawałem, zatorem i zmianami miażdżycowymi.

Jedną z najważniejszych zalet bobu, fasoli, grochu, soczewicy, ciecierzycy i soi jest niski indeks glikemiczny. Są one też dobrym źródłem białka, zapewniają podaż węglowodanów i błonnika, usprawniając metabolizm i trawienie.

Skład roślin strączkowych

Kaloryczność niektórych roślin strączkowych jest wysoka, jednak biorąc pod uwagę ich trawienie i zawartość witaminy B, żelaza, fosforu, jodu, potasu i wapnia warto jest je spożywać. Zapobiegają one depresji, lekom i przeciwdziałają stresowi uodparniając nas na jego wpływ. Nasiona strączkowe są zasadotwórcze i świetnie neutralizują zakwaszające działanie mięsa czy jajek.

Ponadto rośliny strączkowe są uznawane za tzw. termogeniki czyli naturalne spalacze tłuszczu. Ta cecha jest szczególnie ważna dla osób odchudzających się. Dieta strączkowa należy do jednych z prostszych diet. Nie zmusza do głodowania ani rezygnowania z ulubionych potraw, co jest jej podstawowym atutem. Z tego względu wiele osób wybiera właśnie ten rodzaj odżywiania by zrzucić masę ciała, wrócić do odpowiedniej wagi. Przeciwwskazaniem do diety strączkowej jest refluks żołądkowy jak również choroba wrzodowa i dna moczanowa.

Bierz przykład z Meksyku

W kuczni meksykańskiej fasola jest elementarnym składnikiem diety. Analizując zachorowalność mieszkańców Meksyku łatwo można dostrzec, że tamtejsze kobiety znacznie rzadziej doznają zaburzeń hormonalnych, objawów menopauzalnych, a wszyscy są pogodniejsi i pełni sił witalnych o czym świadczy gorący temperament Latynosów.

Zastosowanie w gastronomii

W kuchni rośliny strączkowe możesz wykorzystać na wiele sposobów. Ziarna mogą posłużyć jako dodatek do sałatek, zaś w postaci zmielonej posłużyć jako mąka z ciecierzycy czy fasoli. Z maki tej wykonać można naleśniki, kluski, knedle itp. gotowane fasole i inne strączkowe nadają się do przetarcia i smarowania w formie pasty na chleb. W skomplikowanych przepisach mogą być użyte jako farsz do pierogów, czy pulpety, pasztet wegetariański i inne potrawy jakimi urozmaicisz codzienne menu diety strączkowej.

Takie zestawienie stabilizuje poziom cukru we krwi, który nie sprzyja utrzymaniu wagi, bowiem obecne w fasoli i ziarnach aminokwasy doskonale się uzupełniają, dzięki czemu pozytywnie wpływają na pracę hormonów. Niestety strączki należą do produktów wzdymających za co odpowiadają olisacharydy, jakie dopiero w jelicie grubym są rozkładane przez bakterie tworząc gazy. Jednak tę wadę można ominąć serwując strączki w postaci lekkiej zamiast łączenia ich z tłustymi mięsami, cebulą i kapustą.

Jeśli miewasz po nich wzdęcia, łącz je z zielonymi warzywami, warzywami bez skrobi (pomidor, ogórek, bakłażan, cukinia, liściaste). Ponadto ziarna przed zagotowaniem należy zamoczyć na 12 godzin, wówczas szybciej miękną, a kwas fitynowy zostaje wypłukany. Pod koniec gotowania można dodać łyżkę octu jabłkowego lub winnego co spowoduje rozbicie wiązań białkowych i związków trudnych do strawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *