Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska – korzyści, badania, pozytywne oddziaływanie

Dieta śródziemnomorska jest zalecana w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego nie bez powodu. Produkty wykorzystywane w diecie państw basenu Morza Śródziemnego uchodzą za zdrowe i lekkostrawne. Jest to dieta wzbogacona oliwą z oliwek, migdałami, orzechami, dzięki czemu minimalizuje ryzyko zawałów serca, udarów i innych chorób związanych z układem naczyniowym.

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska zyskuje na znaczeniu i popularności. Walory smakowe są nieocenione, jednak to nie o nie chodzi, a o wpływ na zdrowie. Jest ona polecana mężczyznom i kobietom w każdym wieku. Zwłaszcza zagrożonym chorobami serca.

Pozytywne oddziaływanie diety potwierdziły badania PREDIMED prowadzone we współpracy z Instytutem Zdrowia im. Carlosa III oraz pod patronatem hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia. Badania wskazują na obniżenie ryzyka zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego aż o 30%. Tę sensacyjną wiadomość podano w „New England Journal of Medicine”.

Badania PREDIMED

Badanie PREDIMED jest wieloośrodkowym, randomizowanym i kontrolowanym badaniem klinicznym, obejmującym okres ponad 5 lat. Uczestniczyło w nim 7447 osób w przedziale wieku od 55 do 80 lat, z czego 57% stanowiły kobiet. Co ciekawe, u żadnej z tych osób nie zaobserwowano wcześniejszego incydentu sercowo-naczyniowego, jednak u wszystkich uczestników badania występowało podwyższone ryzyko wystąpienia chorób krążenia.

Losowo uczestników podzielono na grupy stosujące dietę śródziemnomorską z oliwą z oliwek, śródziemnomorską uzupełnioną orzechami oraz zwykła dietę niskotłuczczową. Uczestnicy badania brali także udział w edukacji dotyczącej stosowanej diety a także otrzymywali próbki produktów wzbogacających dietę.

Najzdrowsza odmiana diety śródziemnomorskiej

Jak się okazuje po obserwacji pięcioletniej odnotowano 288 incydentów sercowo-naczyniowych. Zauważyć należy, iż wśród osób spożywających oliwę z oliwek było 96 przypadków z ogółu 288 incydentów, zaś w grupie spożywającej orzechy i migdały zaledwie 83 przypadki, kiedy w grupie osób na diecie niskotłuszczowej tradycyjnej ilość incydentów wyniosła 109. łatwo zauważyć, która dieta jest najzdrowsza.

Statystycznie ryzyko wystąpienia chorób naczyniowo-sercowych przy diecie śródziemnomorskiej zmalało o 30%,zwłaszcza w diecie z udziałem orzechów. W okresie badania nie zaobserwowano wzrostu wagi lub innych niekorzystnych skutków stosowanej diety.

Badania prowadzono w latach 2003 do 2011 chcąc ocenić wpływ diety śródziemnomorskiej na profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. By były one wiarygodne dokonano badania na grupie osób zamieszkujących 7 regionów Hiszpanii. Zdaniem Jordiego Salasa, prezesa Światowego Forum INC ds.

Badania i Upowszechniania Zdrowego Żywienia, „po raz pierwszy stwierdzono w ramach badania naukowego, że stosowanie diety śródziemnomorskiej zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, oraz pokazano, że zachorowalność i śmiertelność w przypadku chorób układu krążenia jest niższa u osób stosujących dietę śródziemnomorską, wzbogaconą orzechami, w porównaniu z osobami stosującymi dietę niskotłuszczową”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *