łysienie u mężczyzn

Łysienie u mężczyzn – przyczyny i leczenie wypadania włosów

Łysienie u mężczyzn nie jest zbyt atrakcyjne u mężczyzn. Zakola na głowie traktowane są jako oznaka starzenia się. A zatem panowie starają się robić wszystko, aby ten proces powstrzymać. Co tak naprawdę działa na łysienie u mężczyzn?

Przyczyny łysienia męskiego

Najczęstszą przyczyną łysienia u panów jest… genetyka. Jeśli mężczyźni w danej rodzinie mieli tendencję do łysienia, to męscy potomkowie zaczynają łysieć nawet już jako 16-latkowie. Na wypadanie włosów duży wpływ ma również poziom testosteronu. Ten jest produkowany w organizmie między innymi pod wpływem odpowiedniej diety i trybu życia.

Na intensywne łysienie u panów duży wpływ ma również tryb życia. Silny stres i przemęczenie powodują, że w organizmie brakuje testosteronu. Co więcej, silny stres jest również przyczyną gorszego ukrwienia skóry. Przez to mieszki włosowe są gorzej odżywione. Włosy pozbawione dopływu składników odżywczych obumierają i nie odradzają się na nowo.

Łysienie u mężczyzn – sposoby leczenia

Łysienie u mężczyzn można zahamować lub nawet całkowicie wyleczyć. Kluczem do efektywnej terapii jest działanie kompleksowe – nie tylko objawowe, ale przyczynowo-objawowe. Im wcześniej zaobserwujemy, że dokucza nam wypadanie włosów, tym łatwiej będzie określić jego przyczynę i zahamować je. Podstawą leczenia łysienia jest zawsze szczere zweryfikowanie swojego trybu życia.

Jeśli jest zbyt intensywny, dużo pracujemy, mało śpimy, nie mamy czasu na relaks – włosy mają prawo wypadać. Podobnie, gdy bierzemy na siebie zbyt wiele obowiązków wyzwalających duże dawki stresu. Trzeba zatem ograniczyć swoje zawodowe obowiązki celem redukcji poziomu stresu. Rozwiązać raz na zawsze stresujące nas problemy. Należy też zabrać się ostro za swoją dietę. Powinna być bogatsza w dobrej jakości mięso, tłuszcze pochodzenia rybiego, warzywa i owoce, mniej obfita w przetworzone produkty.

Suplementacja i pielęgnacja

Dobrym rozwiązaniem jest również suplementowanie diety. Na rynku są różne preparaty wzmacniające włosy, a także stymulujące produkcję testosteronu u mężczyzn. Warto z nich korzystać. Oprócz tego należy zastosować polecane przez dermatologa produkty na łysienie. Zdecydowanie, leczenie łysienia powinno się odbywać pod kontrolą dermatologa. Może ono mieć bowiem różne przyczyny i różny charakter.

W związku z tym należy wybrać odpowiedni rodzaj leczenia. Stosuje się różne szampony i odżywki do codziennej pielęgnacji, zapobiegające wypadaniu włosów. W niektórych przypadkach dobre efekty dają różne preparaty stosowane bezpośrednio na skórę głowy. Mają one za zadanie przyspieszyć porost włosów i wzmocnić cebulki. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych mężczyzna powinien poświęcić kilka minut na masowanie skóry głowy opuszkami palców.

W skrajnych przypadkach zaleca się przeszczep włosów. Wykorzystuje się do niego autoprzeszczepy skóry z mieszkami włosowymi. Na efekty przeszczepu oraz innych kuracji trzeba poczekać przynajmniej kilka miesięcy. Jednak są one wyraźnie widoczne i utrzymują się na długo pod warunkiem nie wracania do dawnych niszczących nawyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *