zumba

Zumba czy aerobik – aktywność dla Ciebie, wady i zalety obu treningów

Zumba – nie musisz wybierać czy aerobik, czy zumba, możesz ćwiczyć jedno i drugie, jednak kiedy zastanawiasz się która forma aktywności jest bardziej sprzyjająca odchudzaniu warto przeanalizować wady i zalety aerobiku oraz zumby z osobna.

Aerobik czy zumba

Jeśli chcesz szybko schudnąć i szukasz aktywności do tego celu idealnej to zumba będzie doskonałym wyborem. Aerobik to także trening mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej, polecany głównie osobom początkującym i z nadwagą. Jest on mniej obciążający i nie wymaga zbyt dużego tempa ćwiczeń. Zumba to energiczny taniec wymagający już na początku dobrej kondycji ciała.

Dzięki temu iż tempo ruchów jest bardzo szybkie spalić możesz więcej tkanki tłuszczowej. Obydwie aktywności wliczają się w tak zwany trening cardio oparty na wymianie tlenowej. Co za tym idzie aerobik i zumba stymulują procesy metaboliczne i usprawniają trawienie, oczyszczenie organizmu i spalanie tkanki tłuszczowej. Atutem dodatkowym jest fakt iż poprawiają wydolność organizmu i modelują sylwetkę poprzez wzmocnienie mięśni i wygładzenie skóry, jej ujędrnienie.

Ponadto treningi dodają energii i poprawiają samopoczucie. W dłuższej perspektywie obniżają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne oraz rozładowują napięcie i zapobiegając podatności na stres.

Wady i zalety obu treningów

Aerobic jest treningiem nieco szerszym od zumby, obejmuje rytmiczne ćwiczenia ruchowe jak i niektóre ćwiczenia typowo siłowe (np. body sculpting/body shape, abt). Koncentruje się na wzmocnieniu mięśni wszystkich partii ciała, ich rozciągnięciu i zapewnieniu im elastyczności.

Można w aerobiku znaleźć ćwiczenia zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących, dlatego jest to trening dla każdego, również dla osób borykających się z bólem kręgosłupa iż wyrodnieniem stawów. Niektóre ćwiczenia aerobowe mogą wykonywać także kobiety w ciąży, dzieci i seniorzy. Wadą aerobiku jest powtarzalność ćwiczeń, które mogą nas nudzić i wprowadzić rutynę obniżającą wartość ćwiczeń.

Zumba jest jedną z form aerobiku, łączy latynoski taniec z elementami fitness. Podczas zajęć zumby ćwiczymy do muzyki flamenco, salsy jak i hip hop, co odpręża, relaksuje i dodaje płynności ruchom, gibkości ciału. Poza tym w zumbie nie ma miejsca na monotonne i męczące powtórzenia ćwiczeń.

W zumbie jesteś cały czas w ruchu nie skupiasz się na technice wykonania ćwiczeń ale na tym by wciąż ćwiczyć. Istotna jest atmosfera zabawy, dzięki której zapominasz o zmęczeniu a poddajesz się hipnotycznemu uzależnieniu od zumby chcąc ćwiczyć jeszcze i jeszcze więcej.

To świetny sposób na rozruszanie się i chudniecie, jednak zumba ma też wady. Przede wszystkim zumba nie modeluje sylwetki poza jej wyszczupleniem, nie wzmacnia konkretnych mięśni tylko poprawia ogólny ich stan.

Wybór należy do Ciebie

Aerobik ostatnimi czasy wchodzi z mody na rzecz zumby, jednak nie znaczy to że zumba jest skuteczniejsza. Treningi są sobie podobne, doskonale się uzupełniają, zatem nie rezygnuj z żadnego, ćwicz zumbę i aerobik zarazem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *