obrzęki

Obrzęki – sposoby na redukowanie, pokarmy potęgujące obrzęki

Obrzęki to częsta przypadłość osób z siedzącym trybem pracy, mało ruszających się lub o pracy długotrwale stojącej. Najczęściej występują w nogach, jednak opuchlizna dotyczyć może tez twarzy, rak, jak i całego ciała. Przyczyn obrzęków jest wiele, niemniej do najczęstszych należy nadmiar nagromadzonej wody w organizmie.

Obrzęki i sposoby na ich redukowanie

Na obrzęk jest wiele naturalnych sposobów. Jednym z bardzo znanych są okłady z kapusty. Wiele ziół ma działanie przeciw obrzękowe. Warto jednak zastanowić się co jest przyczyna powstawania obrzęków, by je wyeliminować. Aby zredukować ryzyko obrzęków warto ograniczyć sól w diecie, jak również spożycie alkoholu. Przyczyną puchnięcia różnych części ciała jest zaburzenie równowagi między ciśnieniem hydrostatycznym a onkotycznym.

Do takich zaburzeń przyczynia się dieta. To kompozycja potraw odpowiada za to czy woda w organizmie będzie na czas wydalona czy też zatrzymana. Poza dietą wpływ na obrzęk ma pogoda oraz liczne choroby i dysfunkcje.

Pokarmy potęgują obrzęki

Potrawy zatrzymujące wodę oraz sól, alkohol sprzyjają obrzękom, zwłaszcza gdy nasz organizm ma zaburzony proces wchłaniania i detoksykacji. Osłabienie, schorzenia stawów, miażdżyca, niewydolność krążeniowa przyczyniają się do powstawania obrzęków. I przeciwnie. Obrzęki pojawiające się często, nieleczone mogą powodować w konsekwencji szereg problemów zdrowotnych. Bezwzględnie nie można tego problemu bagatelizować. Zwłaszcza osoby otyłe maja problem z obrzękami. Czasem konieczne jest zmienienie diety i nawyków, stylu życia a czasem niezbędna jest farmakologia. Niestety leki na odwodnienie wypłukują z organizmu sód i potas, jakie należy uzupełniać.

Kiedy powstają obrzęki

Obrzęk powstaje w wyniku spożywania zbyt małej ilości wody. Organizm wtedy gromadzi wodę w przestrzeni międzytkankowej, żeby uniknąć odwodnienia. Również w wyniku braku białka, jego niedoborów powstać mogą obrzęki. To znak iż brakuje nam w diecie mięsa, nabiału oraz zielonych warzyw, pomidorów, czy marchwi. To tymi produktami uzupełnimy potas i białko. Podkreślić należy iż w upały obrzęki są fizjologiczną reakcją organizmu.

Wówczas żyły rozszerzają się, a krew zalega w naczyniach w dolnych partiach ciała. Przyczyna puchnięcia bywa alkohol, jak też konserwanty. Spożywanie w nadmiarze soli również wpływa na obrzęki.

Gdy brak nam ruchu

Poza dietą na obrzęki wpływa zastój w żyłach. Poprzez jednostajną pozycję np. jadąc autokarem przez kilkanaście godzin, czy też pracując na stojąco mogą nam dokuczać opuchnięte nogi. By pozbyć się opuchlizny wystarczy zadbać o mikroruchy i sport w wolnym czasie. Poprawiając wydolność krążenia zapobiegniemy szybkiemu tworzeniu się obrzęków w sytuacjach do nich pretendujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *