Przed wizytą u urologa – skierowanie, wskazania, obawy

Wizytę u urologa wielu mężczyzn odwleka tak długo, jak to tylko możliwe. W końcu jednak ten moment musi nadejść w życiu każdego. Poniżej kilka ważnych rzeczy, o których trzeba wówczas pamiętać.

Kiedy iść do urologa?

Zdaniem większości lekarzy odpowiedni moment na pierwszą wizytę u urologa jest:

  • po 40-45. roku życia;
  • u panów, którzy mieli w rodzinie przypadki raka prostaty, powinno to być nawet przed  40 r. ż., a wizyty muszą być regularne.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu moczowo-płciowego na wizytę mogą udać się panowie w każdym wieku.

Jeśli chodzi o to, co powinno niepokoić i skłaniać do wizyty u urologa, to w pierwszej kolejności może to być dyskomfort, zaburzenia oddawania moczu czy częstomocz. Pieczenie i częste oddawanie moczu, o ile trwa tylko jednorazowo przez kilka dni, to często stosunkowo niegroźne zapalenie pęcherza. Jeśli jednak takie objawy jak ból w okolicy prostaty i nieprawidłowa mikcja trwają już kilka miesięcy, z pewnością warto powiedzieć o nich urologowi.

Niepokoić powinna też nietypowa wydzielina wydobywająca się z penisa czy długotrwałe zaczerwienienie, obrzmienie jąder. Urolog zajmuje się dysfunkcjami w obrębie układu moczowego i płciowego. Nawet jeśli nie pomoże z konkretnym problemem intymnym, to wykluczy część dolegliwości, skieruje na odpowiednie badania i wskaże specjalistę, u którego należy szukać dalszej pomocy.

Przyjmowane leki a wizyta u urologa

Przed zażyciem jakiegokolwiek silnego leku dostępnego na receptę trzeba skonsultować się z urologiem. Nie u każdego to samo lekarstwo da jednakowe rezultaty – nie należy więc kierować się tym, że określony preparat zażywa tata czy znajomy z podobnymi problemami.

Warto udać się do urologa po zaobserwowaniu pierwszych przykrych objawów w obrębie prostaty, nawet jeśli czasowo uległy one poprawie dzięki przyjmowaniu leków bez recepty. W ulotce dołączonej do leku Prostamol Uno można przeczytać, że łagodzi on dolegliwości związane z rozrostem gruczołu krokowego, nie eliminując podłoża ewentualnej choroby. To więc rozwiązanie pomagające zyskać większy komfort na co dzień zarówno w przypadku pierwszych problemów z prostatą u młodych panów, jak i zaawansowanych trudności u starszych mężczyzn. Należy jednak pamiętać, że zarówno Prostamol Uno, jak i inny lek, nie powinien być stosowany zamiast konsultacji z fachowcem.

Skierowanie i formalności

Prywatnie do urologa może pójść każdy i nie potrzebuje do tego skierowania. W państwowej przychodni potrzebne jest najpierw skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Na badanie nie trzeba iść na czczo. Nie wymaga też ono żadnych innych przygotowań. Warto tylko pamiętać, że raczej nie obejdzie się bez badania per rectum, a więc dla komfortu warto szczególnie zadbać przed wizytą o strój i higienę. Pacjenci, którzy mają aktualne wyniki badań krwi czy moczu, też powinni zabrać je ze sobą. Na pewno przydadzą się też wyniki badań USG okolic układu moczowego. Jeśli jednak badania będą potrzebne, to na miejscu może je zlecić również lekarz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *