sól w diecie dziecka

Sól w diecie dziecka, demineralizacja kości i otyłość

Sól w diecie dziecka nie rzadko bywa ignorowana, duża uwagę skupia się na cukrze, tymczasem nadmiar soli może być szkodliwy i powodować otyłość. Sól przyczynia się do wydalania wapnia z moczem skutkując sukcesywną demineralizacją kości. Ponadto efektem tego procesu jest blokada przyrostu masy kości. Spora ilość soli w diecie to w przyszłości problemy z ciśnieniem krwi.

Sól w diecie

Spożycie soli nie jest zabronione w zdrowej diecie, jednak należy dbać o odpowiednia jej ilość. Nadmiar soli spożywany już w dzieciństwie może skutkować wieloma problemami zdrowotnymi w dorosłości. Ponadto nawyki żywieniowe nabrane za dziecka do jedzenia potraw słonych i nadmiernie solonych nie są najlepszymi. Dzieci nie potrzebują soli i jeśli nie muszą nie powinny jej jeść wcale.

Sól w diecie dziecka – słony smak

Tak się składa, iż dzieci lubią słone. Niemowlętom słony smak jest całkowicie obcy, to rodzice zapoznają dzieci z solą poprzez podawanie stałych pokarmów z dodatkiem soli. Nie warto jest dzieci uczyć dosalania potraw, bowiem eliminacja soli może im wyjść jedynie na dobre. Dorosłym o wiele trudniej jest zrezygnować z soli, która nadaje wielu produktom smak. Nie znając słonego smaku łatwiej jest zadowolić się niesłoną przekąską.

Sól w diecie dziecka – przedawkowanie soli

Nadmiar soli implikuje problemy z ciśnieniem krwi oraz zwiększa ryzyko występowania udaru mózgu. Predyspozycji tych nabieramy przez lata przesalając potrawy od dziecka. Dzieci są grupą szczególnie wrażliwą na niekorzystne oddziaływanie nadmiarów soli, głównie ze względu na niska masę ciała. Bardzo łatwo jest przedawkować u dziecka sól a także uszkodzić jego układ krążenia, gdyż naczynia krwionośne malucha są o wiele delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia w wyniku soli.

Jody sodowe hamują proces odprowadzania wody i powodują obrzęki, a także zwiększenie objętości krwi. U coraz młodszych dzieci stwierdza się nadciśnienie. Winę ponoszą zwykle słone przekąski, chipsy, paluszki i dania typu fast food dla dzieci.

Sól w diecie dziecka – wpływa na kości

Sól ma bezpośredni wpływ na budowę kości. Wielu rodziców podaje dzieciom mleko na rozwój kości, tymczasem nie zwraca uwagi na sól, jaka powoduje ich demineralizację i zahamowanie przyrostu. Sól sprawia iż tracimy z moczem spora dawkę wapnia, jak i magnezu. To niekorzystnie wpływa nie tylko na kości ale i na mózg. Dzieci bywają zdekoncentrowane, wypadkowe i łamliwe. Człowiek buduje szczytową masę kostną do około 28-30 roku życia, zatem warto jest zadbać o kości w tym czasie, aby uniknąć późniejszej osteoporozy i licznych kontuzji.

Sól w diecie dziecka – otyłość i miażdżyca

Sól w diecie to również ryzyko wystąpienia otyłości oraz w przyszłości rozwoju miażdżycy. Spożywanie soli skłania nas do większej ilości picia, w tym napojów słodzonych, co za tym idzie prowadzi do nadwagi. Zbyt duże spożycie soli przez dzieci prowadzi do nadmiernego obciążenia nerek, ponieważ nie mogą one poradzić sobie z usuwaniem jej nadmiarów, w konsekwencji wydalane jest białko z moczem.

Poza tym u dzieci obserwuje się zmiany zanikowe błony śluzowej żołądka oraz zmiany odczynowe oskrzeli. Te symptomy nie są obojętne dla zdrowia a wynikają z nadmiaru soli w organizmie, z jakim wciąż rozwijający się młody organizm poradzić sobie samodzielnie nie potrafi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *