Testy owulacyjne

Testy owulacyjne – jak działają? Jak zrobić testy owulacyjne?

Testy owulacyjne mierzą poziom hormonu luteinizującego w moczu. To właśnie pod naciskiem owego hormonu (LH) dochodzi do owulacji, test pozwoli zatem z ogromną precyzją ustalić czas jajeczkowania. To niezwykle proste do wykorzystania testy dostępne na rynku. Dedykowane dla pań, jakie pragną ustalić dni płodne żeby podnieść prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Testy mają dosyć dużą niezawodność, natomiast ich precyzja sięga 98%.

Owego typu testy robi się osobiście natomiast wynik otrzymuje się zaraz po 5 minutach. Testy owulacyjne to pałeczki bądź patyczki, jakie w wykorzystaniu są podobne do testów ciążowych. Celem testów owulacyjnych jest wykrycie w stanu hormonu LH w moczu. Im większe natężenie tymże większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Testy owulacyjne są niezwykle przydatne dla pań zarówno z regularnym cyklem miesiączkowania jak również nieregularnym. Testy mają dwa paski jeden dający dane o oddziaływaniu testu natomiast kolejny o zbliżającej się owulacji.

Test owulacyjny – charakterystyka Test owulacyjny ma on zazwyczaj formę pasków bądź patyczków, jakie wykorzystuje się identycznie jak test ciążowy. Gdy wynik jest pozytywny, żeby począć dziecko należy uprawiać seks w przeciągu najbliższych dwóch bądź trzech dni. Dobór testów owulacyjnych jest niewątpliwie ogromny. Poniektóre artykuły owego rodzaju są relatywnie niedrogie, za pozostałe należy dużo zapłacić. Najdroższe są cyfrowe testy owulacyjne.

Testy owulacyjne- typy

Do doboru mamy parę typów testów owulacyjnych. Przed podejściem do badania należy zaznajomić się z informacją dołączoną do pudełka oraz stosować się do informacji wytwórcy. Pojedynczy test dedykowany jest do jednorazowego użytku. Próbę należałoby wykonać na dwa dni przed planowaną połową cyklu, najlepiej w godzinach od 10 do 20. Do badania nie należy stosować pierwszego rannego moczu, gdyż może to doprowadzać do uzyskania błędnego rezultatu.

Test paskowy wyróżnia się przystępną cena oraz prostotą obsługi. Żeby zrobić badanie należy uzyskać mocz do zbiornika, i potem ulokować w nim test. Wynik można wyczytać po paru minutach. Tenże typ testu nie ma ochraniającej go nakrywki (w przeciwieństwie do pozostałych testów), zatem zagrożenie wystąpienia błędnego wyniku jest trochę większe.

Test strumieniowy (patyczek) jest trochę droższy od wyżej przytoczonego testu, lecz jest prostszy w obsłudze. Ma plastikową nakładkę ochroną, jaka zmniejsza wystąpienie błędu. Mocz można oddać wprost na końcówkę wchłaniającą.

Jak zrobić testy owulacyjne?

Przy założeniu, iż cykl przebiega dobrze, należy robić test na parę dni przed owulacją. Zakładając, iż przy systematycznym miesiączkowaniu owulacja przypada na 14 dzień cyklu, test najlepiej robić na przykład blisko 11 dnia. Przed przeprowadzeniem testu należy uważnie przeczytać instrukcję, w jakiej została zamieszczona instrukcja. Pierwsza rzecz, jaka jest potrzebna, to zbiornik na mocz. Zdarza się, iż jest on dodany do testu. Jeśli jednakże go nie ma, sterylny zbiornik można kupić w każdej aptece. Mocz najlepiej pobierać w przeciągu dnia (nie może być to pierwszy poranny mocz). Należy pamiętać, iż zmniejszenie wypijania płynów przed przeprowadzeniem testu pozwala na prostsze rozpoznanie hormonu. Test paskowy wkładamy do moczu do właściwej głębokości, określonej w opisie procedury, oraz umieszczamy na parę sekund.

Interpretacja wyniku testu

Na pasku testu powinny się pojawić dwa kolorowe prążki. Gdy nie pojawi się żaden, znaczy to, iż źle wykonano test bądź wynik jest niezrozumiały. Jedna kreska jest kreską kontrolną oraz daje gwarancję, iż test przeprowadziły dobrze. Na obecność hormonu luteinizującego w moczu prezentuje pojawienie się drugiej kreski. Siła jej odcienia zależy od natężenia LH w moczu. Gdy prążek nie pojawił się w powierzchni próbnej bądź kiedy jego odcień jest mniej mocny aniżeli prążka kontrolnego, test należy zrobić kolejnego dnia. Jeśli natomiast prążek testowy ma jednakowo głęboką barwę, co prążek kontrolny (lub chociażby bardziej intensywną), znaczy to, iż w przeciągu 24-36 godzin najprawdopodobniej pojawi się owulacja, ponieważ hormon luteinizujący ma najwyższy poziom.

Testy owulacyjne – wady oraz zalety testów paskowych

Testy paskowe są dokładniejsze od form naturalnych (techniki cieplnej oraz śluzowej) oraz bardziej dokładne. Na ich korzyść przemawiają także łatwość robienia oraz wygoda użytkowania. Ponadto testy owe dostępne są bez recepty oraz nie są zbyt kosztowne. Największym jednakże plusem testów jest to, iż pomagają sprawdzać zajście w ciążę. Wykorzystywanie paskowych testów owulacyjnych ma także własne braki. Jednym spośród nich jest zmniejszona efektywność w wypadku rozregulowanego cyklu. Gdy kobieta ma nieregularne menstruacje oraz zdarzają się jej cykle bezowulacyjne, korzystanie z testów może być przydatne, lecz wymaga czasem zużycia dużej ilości pudełek. Wszystko dlatego, iż testy owulacyjne można robić prawie codziennie poprzez cały cykl. Jest także prawdopodobieństwo, iż test zostanie wykonany np. po owulacji (poniektóre kobiety owulację mogą mieć chociażby tuż po menstruacji) oraz także nie będzie wiarygodny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *