cross-trening

Cross-trening – zasady i cechy, na czym polega, różnorodność ćwiczeń

Cross-trening to krzyżowanie ze sobą różnych rodzajów treningu. To nowoczesna forma uelastyczniania ciała, wzmacniania kondycji i rzeźbienia różnych partii mięśni. Jakie są zasady dobrze wykonanego treningu krzyżowego?

Lekkoatletyka, gimnastyka i trening siłowy

Cross-trening to połączenie gimnastyki sportowej, treningu siłowego z obciążeniami oraz lekkoatletyki. To bardzo intensywne treningi wzmacniające całe ciało i doskonale rzeźbiące sylwetkę. Nie poleca się ich jednak każdemu ze względu na duże obciążenie mięśni i stawów. Trening krzyżowy to dobry sposób na pokonywanie swoich słabości, bicie rekordów oraz wzmacnianie kondycji. Poleca się go osobom zaawansowanym w treningach.

Nie poleca się natomiast tym, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę ze sportem w ogóle. Warto wiedzieć, że CrossFit i Cross-trening nie są synonimami.

Na czym polega cross-trening

Cross-trening nie jest marką samą w sobie, lecz po prostu metodą ćwiczeń, w odróżnieniu od CrossFitu. Cross-trening jest elementem CrossFitu – to metoda ćwiczeń, która prowadzi do doskonalenia własnych umiejętności. Podczas tego treningu chodzi najbardziej o spalanie kalorii i budowanie masy mięśniowej. Jest to trening dużo bardziej angażujący wszystkie partie ciała niż trening na siłowni. Zawiera elementy sztangizmu.

Dużo w nim jest podnoszenia ciężarów, głównie tak zwanych kettli. Bardzo istotna w treningu jest umiejętność jak najszybszego i jak najdłuższego podnoszenia kettli na odpowiednią wysokość. Trenuje się pod okiem doświadczonego trenera. Dobiera od stopień zaawansowania ćwiczeń do możliwości ćwiczącego. Generalnie cross-trening opiera się na przekraczaniu swoich własnych granic wytrzymałościowych.

Zdecydowanie nie jest to spokojne, rytmiczne podskakiwanie w rytm muzyki. Nie jest to również miarowe wyciskanie sztang na ławeczce. To trening, w którym ćwiczący wzbija się na wyżyny swojej własnej wytrzymałości fizycznej. Często ćwiczy nieco powyżej swoich własnych możliwości! W cross-treningu bardzo ważne jest, by trening zmęczył fizycznie. W ten sposób można uzyskać najlepsze rezultaty sylwetkowe i kondycyjne.

Różnorodność ćwiczeń

Cechą charakterystyczną cross-treningu jest to, że trudno jest się znudzić trenowaniem. Każde ćwiczenie opiera się na innych zasadach. Każde angażuje nieco inny zestaw mięśni. Trener musi jednak dbać o to, by ta różnorodność była usystematyzowana. Nie ma mowy o przypadkowości ćwiczeń ani chaotyczności. W cross-treningu bardzo istotny jest plan ćwiczeniowy.

Obejmuje on interferencję, czyli nakładanie się na siebie ćwiczeń różnych partii ciała. Nakłada się również intensywność ćwiczeń. Dodatkowo, po treningu konieczna jest regeneracja. Ona również jest niezbędnym elementem cross-treningu. To właśnie regeneracja mięśni po dniu trenowania jest warunkiem powstawania masy mięśniowej oraz właściwego wzmacniania kondycji.

Z kolei scretching przed treningiem i po nim jest niezbędny do uelastycznienia mięśni i zwiększenia ich wytrzymałości na kolejne treningi. Cross-trening należy uprawiać koniecznie pod okiem doświadczonego instruktora. Ćwiczenia te są bowiem bardzo intensywne i niewłaściwie wykonywane mogą prowadzić do kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *