zumba

Zumba – odchudzanie, taniec oraz muzyka to rewelacyjne rozwiązanie …

Zumba – kluby fitness od lat oferują różnorodne zajęcia aerobowe prowadzone przez instruktora przy muzyce – począwszy od spokojnego i wyciszającego pilatesu, poprzez TBC czy step, a na Tae kończąc. Powstawanie nowych aktywności jest powodowane chęcią jak najlepszego dopasowania poziomu zaawansowania, rodzaju ruchu oraz dynamiki ćwiczeń do możliwości i preferencji uczestników. Efekt jest taki, że chcąc poprawić kondycję, wyrzeźbić ciało i do tego wyszaleć się należałoby „zaliczać” trzy razy po trzy rodzaje zajęć tygodniowo…. Mało kto może sobie na to pozwolić.

Zumba – czym jest….

Odpowiedzią na dylematy wyboru zajęć jest Zumba. To dynamiczne zajęcia taneczne połączone z intensywnym treningiem cardio, interwałowym i aerobowym. Wszystko przy porywających latynoskich rytmach merengue, salsy, flamenco, samby, cha-cha, rumby, twista, a nawet tańca brzucha czy hip-hopu.

Mimo dużego – wydawało by się – tempa i intensywności zajęć, uczestniczyć mogą w nich osoby w różnym wieku, niezależnie od kondycji oraz doświadczenia w tańcu czy fitnessie. Każdy bowiem może ćwiczyć na tyle ile chce. „Masz ochotę skakać, skacz, nie lubisz skoków – nie ma problemu, możesz się ruszać na swój sposób, ważne jest, żeby jednak się ruszać.” – to motto przyświecające uczestnikom.

Oczywiście, rosnąca popularność Zumby nie bierze się znikąd. Okazuje się bowiem, że są to zajęcia intensywnie …. wyszczuplające!

…dla ciała

W czasie jednych zajęć spala się nawet do 500-700 kcal. Wynika to ze sposobu prowadzenia ćwiczeń. Zumba jest treningiem typu cardio – dzięki odpowiedniemu tempu nadawanemu przez muzykę tętno jest cały czas podwyższone i znajduje się w tzw. strefie „fat burning zone” czyli na poziomie ok 60-70% maksymalnego.

Jednocześnie Zumba zapewnia trening interwałowy – dzięki różnorodnym rytmom ćwiczenia bardzo dynamiczne przeplatają się z wolniejszymi, bardziej płynnymi. Zwiększony pobór tlenu prowadzi do spalania tłuszczów w celu dostarczenia energii. Co ważne – „efekt spalania” utrzymuje się jeszcze długi czas po treningu, prowadząc do dalszej redukcji tkanki tłuszczowej.

Dodatkowo, Zumba zapewnia dodatkowe efekty upiększające. Dzięki angażowaniu do pracy niemal wszystkich mięśni , ciało dodatkowo ujędrnia się, a cellulit zostaje skutecznie zlikwidowany. Co ważne – zajęcia Zumby pomagają regulować gospodarkę hormonalną, więc efektem długofalowym zajęć jest również poprawa metabolizmu.

Uczestnicząc systematycznie w zajęciach typu cardio i aerobowych, poprawiamy wytrzymałość i wydolność organizmu. Oddech staje się głębszy i organizm jest lepiej dotleniany, a z biegiem czasu można ćwiczyć jeszcze intensywniej. Zumba dobrze przygotowuje do uprawiania innych sportów wymagających właśnie dobrej wydolności.

Żeby dopełnić listę dobrodziejstw, których nasze ciało doświadcza podczas zajęć Zumby należy wspomnieć, że zajęcia te doskonale wzmacniają mięśnie kręgosłupa. Sylwetka staje się wyprostowana, bardziej dynamiczna. Poprawia się też koordynacja ruchowa – a więc poruszasz się płynniej i seksowniej.

…i dla ducha

Mówi się, że godzina Zumby działa na psychikę tak, jak sesja u psychoanalityka. Taniec odstresowuje, odpręża i wyzwala potężną dawkę endorfin. Zajmuje wszystkie mięśnie ale i myśli. Następuje więc pozytywne zmęczenie i całkowity reset. Nie ma tu nudy i żmudnych, wielokrotnych powtórzeń  – każda piosenka to inna choreografia, złożona raptem z kilku prostych kroków.

Dodatkowo, dzięki poprawie ogólnej prezencji ciała, zdecydowanie rośnie również pewność siebie. Można powiedzieć, że Zumba to trening, na którym najważniejsze są: pozytywna energia i dobra zabawa, a utratę kilogramów traktuje się jak miły efekt uboczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *