Ćwiczenia na wzmocnienie kości

Ćwiczenia na wzmocnienie kości – ćwiczenia dla osób z osteoporozą

Ćwiczenia na wzmocnienie kości – okazuje się, że za pomocą odpowiednich ćwiczeń możemy przedłużyć swoje życie o wiele lat! Możemy też zapobiec wielu groźnym chorobom pozornie niezwiązanym z aktywnością fizyczną. Na przykład ćwiczenia na wzmocnienie kości pozwalają zapobiec osteoporozie!

Czym jest osteoporoza

Osteoporoza to choroba zrzeszotnienia kości. Pojawia się, gdy w kościach na skutek braku wapnia i fosforu tworzą się coraz większe pory. Kość strukturą zaczyna przypominać gąbkę i staje się bardzo krucha, a to predysponuje do złamań. Chorują częściej kobiety po menopauzie, gdyż wahania poziomu hormonów prowadzą wtedy do odwapnienia kości.

Ćwiczenia na wzmocnienie kości powinno się wykonywać przez całe życie. Nie są one bardzo forsujące i nie trwają długo. Kilkanaście minut ćwiczeń dziennie pozwoli wzmocnić mięśnie najbardziej przylegające do kości. Wzmacnia to kości „obudowując je” silnymi mięśniami. Poza tym uruchamiają się procesy kościotwórcze. Dzięki temu można spowolnić postęp osteoporozy i zapobiec jej wystąpieniu.

Lekkie, regularne ćwiczenia

Ćwiczenia na wzmocnienie kości powinny być wykonywane jak najczęściej, nawet kilka razy dziennie. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób zbliżających się do menopauzy. Można je wykonywać w domu bez użycia żadnych dodatkowych sprzętów gimnastycznych. Wzmocnieniu poddaje się szczególnie mięśnie ud i pośladków.

To ważne, ponieważ kość udowa jest największą i najbardziej podatną na złamania przy osteoporozie. Również talerz kości biodrowej jest w grupie ryzyka najbardziej podatnych na złamanie kości. Większość zaprezentowanych ćwiczeń można wykonać za pomocą niewielkiego obciążenia – nawet w postaci butelki wody przytroczonej do kostek. Dobrze sprawdzają się też lniane woreczki wypełnione grochem.

Ćwiczenia na wzmocnienie kości – propozycje

Stojąc przy krześle, należy unieść wyprostowaną nogę w bok na kilka sekund. Powtórzyć kilkakrotnie i zmienić nogę. Siedząc na krześle wyprostować nogę i utrzymać kilka sekund. Po kilkakrotnym powtórzeniu zmienić nogę. Nadal siedząc na krześle zgiąć rękę w łokciu pod kątem prostym z obciążeniem do 5 kg. Stojąc oprzeć się o krzesło, ugiąć nogę pod kątem prostym i unieść ją do góry w bok, napinając mięśnie uda.

Stojąc przy krześle wspinać się jak najwyżej na palce wytrzymując kilka-kilkanaście sekund. Jak widać, ćwiczenia te są odpowiednie dla osób w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia. Wykorzystywanie krzesła jako podpórki jest konieczne, by lepiej skupić się na ćwiczeniu konkretnych, wewnętrznych partii mięśni. Można jednak wykonywać owe ćwiczenia bez użycia krzesła. Wtedy trenuje się dodatkowo zmysł równowagi i intensywniej wzmacnia mięśnie głębokie.

Zasadniczo wszelkie ćwiczenia fizyczne są korzystnym rozwiązaniem dla przedłużenia życia i poprawy jego jakości dla kobiet. Dla osób starszych szczególnie godne polecenia są zajęcia z jogi lub pilatesu. Wzmacniają mięśnie, uczą koordynacji i poprawiają równowagę. Za ich pomocą można doskonale uelastycznić mięśni i wzmocnić kości. Będą przez to mniej podatne na złamania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *