Złamany nos

Złamany nos – objawy złamania nosa, diagnoza i leczenie

Złamany nos – na czym polega taki uraz? Złamany nos to dość powszechny uraz i najczęściej spotykane na ostrych dyżurach złamanie kości. Dzieje się tak, ponieważ nos posiada bardzo delikatną strukturę. Składa się z tkanek chrzęstnych, kostnych oraz miękkich. Ponadto złamanie nosa jest to dość niebezpieczne obrażenie, ponieważ w jego pobliżu znajdują się zatoki, gałki oczne, uszy i jama ustna. Czasami złamanie nosa jest powiązane z urazami mózgu. Struktura nosa chroni mózg i gałki oczne, dlatego niezwykle ważne jest zabezpieczanie go przed takimi urazami.

Jak dochodzi do złamania nosa?

Najczęściej złamany nos jest wynikiem uprawiania sportów kontaktowych. Często jednak do tego urazu dochodzi w wyniku bójek, upadku lub w czasie różnego rodzaju wypadków (np. komunikacyjnych).

Wyróżniamy dwa rodzaje złamania nosa:

 • zamknięte – często prawie niewidoczne, wyczuwalne jest przemieszczenie kości nosowej;
 • otwarte – tkanki kostne lub chrzęstne są widoczne na zewnątrz skóry, zauważalne jest zniekształcenie nosa.

Jakie są objawy złamania nosa?

 • widoczne lub wyczuwalne przemieszczenie kości nosowej,
 • bardzo silny ból nosa oraz miejsc w jego pobliżu,
 • silne krwawienie z nosa,
 • krwiak powstały w okolicach nosa lub pod oczami (ten objaw może świadczyć nawet o pęknięciu czaszki i nie należy go lekceważyć),
 • silne łzawienie oczu,
 • obrzęk utrudniający węch i oddychanie.

Jakie są objawy, że oprócz złamania nosa uszkodzony został mózg?

Jeśli podczas złamania nosa został uszkodzony mózg, w przeciągu kilku dni zauważymy następujące objawy:

 • silny ból i zawroty głowy,
 • utrata przytomności,
 • wyciekający jasny płyn z nosa,
 • problemy z pamięcią,
 • nudności oraz wymioty.

Jeśli zauważymy któryś z powyższych objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak należy postępować w przypadku złamanego nosa? Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc?

Pierwsza pomoc w przypadku złamanego nosa jest uzależniona od objawów:

 1. W przypadku lekkiego złamania, bez krwotoku należy przyłożyć do rany zimny opatrunek i udać się do lekarza.
 2. Gdy doszło do krwotoku w pierwszej kolejności należy go zatamować. Silny krwotok grozi nawet wstrząsem krwotocznym oraz jest niebezpieczny dla zdrowia i życia. Aby zahamować krwotok należy posadzić ranną osobę na krześle i pochylić jej głowę do przodu. Następnie wskazane jest zastosowanie uścisku na nos, który ma trwać około 10 minut. W tym czasie poszkodowany powinien spokojnie oddychać przez usta. W tym wypadku również pomocny będzie zimny opatrunek, który obkurczy naczynia krwionośne i pomoże zahamować krwawienie. Następnym krokiem jest jak najszybsze udanie się do lekarza po pomoc.

Złamany nos – co jest podstawą do postawienia diagnozy?

W przypadku złamanego nosa lekarz stawia diagnozę na podstawie wykonanego zdjęcia RTG. Dzięki niemu specjalista ma dokładny obraz przemieszczenia tkanek kostnych oraz chrzęstnych. Dodatkowo, biorąc pod uwagę okoliczności wypadku, lekarz może zadecydować o wykonaniu tomografii komputerowej czaszki oraz zdjęcia RTG kręgosłupa.

Jak leczyć złamany nos?

W przypadku złamania nosa bez przemieszczenia, leczenie jest dużo prostsze i polega na ręcznym nastawieniu kości nosowej oraz założeniu opatrunku w postaci tamponady. Pomoże to w unieruchomieniu kości oraz struktur nosa.

Jeśli złamanie nosa nie spowodowało jego deformacji ani utrudnień w oddychaniu, czasami nastawienie kości nosowej nawet nie jest konieczne. Często zdarzają się przypadki samoistnego wyleczenia złamanego nosa.

W przypadku złamania z przemieszczeniem zabieg jest już bardziej skomplikowany. Często konieczne jest odłożenie nastawienia, ze względu na duży obrzęk rany, który uniemożliwia prawidłowe ustawienie kości. Po tym czasie zwykle uformowane są już wstępne zrosty kostne i jedynym wyjściem jest septoplastyka albo plastyczna operacja nosa.

Leczenie złamanego nosa jest możliwe również za pomocą metody zamkniętej. Można ją przeprowadzić w okresie około 7 dni od urazu. Po tym czasie postaje już zrost, który uniemożliwia nastawienie kości. Metoda zamknięta polega na wykorzystaniu narzędzi do nastawienia nosa od środka. Cały zabieg przebiega w znieczuleniu nosa od środka. Nie jest on jednak możliwy, jeśli podczas złamania kości doszło do zaklinowania jej odłamków lub przemieszczenia chrząstek. Wtedy konieczna jest metoda otwarta.

Często wymagany jest również zabieg chirurgiczny w znieczuleniu ogólnym. Po nastawieniu kości nos musi zostać unieruchomiony z zewnątrz oraz musi zostać założona tamponada przednia.

Z reguły przy leczeniu złamanego nosa stosowana jest kuracja antybiotykowa. Ma to na celu uniknięcie powikłań w postaci infekcji. Lekarz przepisuje również silne leki przeciwbólowe oraz zmniejszające obrzęk. W czasie leczenia warto unikać osób z chorobami górnych dróg oddechowych.

Złamany nos – jakie mogą być powikłania takiego urazu?

Do powikłań po złamaniu nosa należą:

 • krzywo zrośnięta przegroda nosowa,
 • problemy z oddychaniem,
 • problemy z węchem,
 • krwiak lub ropień powstały w wyniku zakażenia,
 • uszkodzenie kości twarzy,
 • uszkodzenie zatok,
 • zniekształcenia oraz deformacje nosa lub przegrody nosowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *