Ząbkowanie niemowląt

Ząbkowanie niemowląt – najczęstsze objawy, powikłania, higiena

Ząbkowanie niemowląt może przebiegać bezobjawowo jak również dać w kość rodzicom i powodować wiele problemów zdrowotnych, powikłań wymagających interwencji medycznej. Często to kwestia uwarunkowań genetycznych, rodzinnych. Z tego względu przypomnij sobie jak było w Twoim przypadku.

Ząbkowanie niemowląt

Każde dziecko inaczej ząbkuje. Jedne dzieci zaczynają ten proces wcześnie, inne bardzo późno. Statystycznie można określić pewien standard. Warto też wiedzieć jak przebiega typowe ząbkowanie i czym złagodzić ból który powoduje. Pierwsze ząbki dziecku zaczynają się wyrzynać już około czwartego miesiąca życia.

Niektórym dzieciom pierwszy ząb pojawia się dopiero po pierwszych urodzinach i nie jest to anomalia rozwojowa. Początek ząbkowania rozpoznamy po nadmiarze śliny i tym, ze dziecko zaczyna permanentnie wkładać rączki do buzi. Jeśli jest starsze również wkłada do buzi przedmioty z jego otoczenia. Dziąsła podczas wyrzynania się zębów swędzą i w ten sposób malec łagodzi świąd.

Możesz wówczas zajrzeć dziecku do buzi i zobaczyć rozpulchnione dziąsła. To ewidentny znak ze dziecko ząbkuje. Dziąsła dziecka są wtedy drażliwe i bolą. Niestety ząbkowanie trwa nawet kilak miesięcy. Jeżeli maluch źle je znosi trudne chwile Cie czekają. Na szczęście są preparaty łagodzące przykre dolegliwości.

Ząbkowanie niemowląt – jak rosną zęby?

Wiele osób zastanawia się czy ząbki ich dziecku rosną prawidłowo, czy jest to dobra kolejność. Zwykle jako pierwsze zęby rosną dolne jedynki, jednak nie jest to sztywna reguła. Może się przydarzyć, że wyjdą pierwsze górne jedynki lub najpierw dwójki a potem jedynki.

Niemniej zawsze są to zęby przednie. Stad też nadmiar śliny wokół wyrzynających się zębów jest widoczny na buzi. Gdy jest jest dużo należy osuszać buzie dziecka z niej, gdyż może powodować podrażnienia skóry i zaczerwienienie. Jeśli do tego dojdzie należy skórę smarową kremem natłuszczającym.

Ząbkowanie niemowląt – pomoc w ząbkowaniu

Jeśli dziecko płacze, nie potrafi spać, nie chce jeść to znak ze trzeba mu pomóc. Ból sam nie minie. Pomagają za to chłodzące gryzaki jakie należy schłodzić w lodówce. Wówczas chłodny gryzak łagodzi obrzęk. Na rynku jest wiele grzechotek z gryzakami i zabawek pomagających w ząbkowaniu. Ważne by przedmioty te były bezpieczne i dziecko ich nie przegryzło ale również by były czyste.

Poza zabawkami można maluchowi posmarować dziąsła żelem na ząbkowanie. Dostaniemy go w każdej aptece bez recepty. Ma on działanie przeciwzapalne. Dziecku powinno również pomóc delikatne masowanie dziąseł. Z żelami należy uważać i nie przekraczać dawek polecanych przez producenta.

Higiena ząbkującego

Kiedy dziecko ząbkuje szczególna uwagę należy zwrócić na higienę. Trzeba często dziecku myć rączki oraz dbać o czystość wokół dziecka, zwłaszcza o zabawki jakie wkłada do buzi. Poza tym gdy już pojawi się pierwszy ząb czas na mycie zęba. Nie potrzebna jest pasta jednak szczoteczka na palec i systematyczna higiena zęba.

Ząbkowanie niemowląt – powikłania

Najczęstszym powikłaniem ząbkowania jest wysoka temperatura, infekcja. Gdy dziecko ma temperaturę powyżej 38 stopni i dodatkowo kaszle, wymiotuje lub ma biegunkę należy udać się z nim do pediatry. Co ważne – niektórych preparatów na ząbkowanie nie można łączyć z preparatami przeciw gorączce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *