zasady pilatesu

Zasady pilatesu – podstawowe zasady Pilates. Żelazne zasady pilatesu

Zasady pilatesu są wbrew prozom proste. Pilates to forma treningu dla osób chcących zrzucić nadwagę i zadbać o aktywność. Ponadto trening doskonale poprawia samopoczucie. Przestrzeganie zasad treningu to podstawa, jeśli zależy nam na efektach.

Zasady pilatesu

Zasady pilatesu chronią przed kontuzjami jak również gwarantują zamierzone efekty. Istotna jest kolejność stosowania się do zasad. Przede wszystkim słuchaj instruktora, nawet jeśli ćwiczysz sam w domu według instrukcji zawartych w programach online, czy na płytach, YT itp. należy słuchać instrukcji. Jeśli nie zapisałaś się na kurs pilatesu dbaj samodzielnie o precyzyjne wykonywanie ćwiczeń. Kluczowy jest prawidłowy oddech i praca mięśni brzucha.

Motywacja i realne możliwości

Motywacja i nastawienie są ważne nie tylko na początku treningu. Nie poddawaj się nawet jeśli doznajesz porażki. Nie oczekuj że efekty przyjdą po pierwszych ćwiczeniach. Nie zniechęcaj się gdy dopadnie się przemęczenie i zakwasy. To normalne, że niektóre z ćwiczeń mogą leżeć poza twoimi możliwościami. Roztrenuj się i pamiętaj o rozgrzewce.

Wyrabiaj w sobie nawyk oddechu przeponą i napinania mięśni brzucha. Nie ukrywaj też swoich schorzeń, problemów zdrowotnych, bowiem niektóre mogą wykluczać ćwiczenie pilates w ogóle, bądź w pewnej części. Jeśli przewlekle chorujesz, to zanim zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się z lekarzem, czy nie ma przeciwwskazań do pilatesu.

Pilates nie powinien cię męczyć

Pilates to specyficzny program ćwiczeń, który nie powoduje szczególnego wysiłku. Nie jest to trening siłowy. Są to ćwiczenia mało dynamiczne, a jednak efektywne. Ćwiczeń w pilatesie jest kilkaset, przez co zapewniają treningowi różnorodność. Efektywny trening nie musi być męczący i wyciskający ósme poty.

Kolejną zasadą pilatesu jest poważne podejście do treningu. Nawet gdy wydaje ci się że ćwiczenia są nudne i za proste wykonuj je, bo nie znajdują się one w programie bez powodu. Zatem nie pomijaj żadnego ćwiczenia. Każda sesja ćwiczeń jest ułożona tak, by wzmacniać nie tylko mięśnie mocne i duże, ale także te małe, osłabione, o których często zapominamy.

Skoncentruj się i odpręż

Koncentracja sprzyja dokładnemu ćwiczeniu. W treningu nie ma większego znaczenia czy wykonasz piec powtórzeń czy 10 za to liczys ie jak je wykonasz. Nie jest też istotne tempo ćwiczeń, a ich technika. Wszystko musi być wykonywane płynne. Zatem skup się na uruchomieniu wskazanych partii ciała i mięśni, nawet jeśli ich elastyczność jest niewielka. Możesz trening dla przyjemności urozmaicić delikatną muzyką.

Postaraj się by był czasem odprężenia a nie morderczego wysiłku. Wówczas będzie ci się chciało ćwiczyć i zyskasz pozytywne nastawienie do treningu oraz jego efektów. Jeżeli więc ćwiczysz samodzielnie, zadbaj o odpowiednią atmosferę, która pomoże usunąć napięcie i stres i tym samym wprowadzi w stan otwartego ciała i umysłu.

Systematyczność trenowania

Gdy oczekujesz efektu łatwiej jest zmobilizować się do systematycznych ćwiczeń. W pilatesie istotna jest regularność ćwiczeń. Pojedynczy trening optymalnie winien trwać 90 minut, jednak gdy nie masz na niego aż tyle czasu o wiele ważniejsze jest to by odbył się trzy razy w tygodniu niż fakt iż będzie trwał zaledwie 60 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *