Karmienie piersią i antykoncepcja – naturalna ochrona

Karmienie piersią – powszechnie uważa się, ze karmienie piersią zastępuje antykoncepcję i chroni przed ciąża, tymczasem nie tylko okres laktacji nie wyklucza zapłodnienia, ale także sama antykoncepcja nie jest w 100% skuteczna. Wybór zabezpieczenia się przed ciążą jest obecnie bardzo szeroki, dostępne są nie tylko tabletki, ale również wkładki, krążki i wiele innych.

Naturalna ochrona

Wiele kobiet liczy na to, ze okres laktacji uchroni je przed kolejną ciążą. Obiektywnie patrząc na tę tezę można powiedzieć iż mają nieco racji, jednak ich założenia są również błędne z uwagi na pominiecie wielu czynników otoczenia, mających wpływ na płodność w tym czasie. Poza tym dochodzi do sprzeczności co do tego jaki to okres jest bezpieczny. Karmić można bowiem miesiąc, dwa, jak i dwa lata.

Czy w całym okresie 2-3 lata jakie są zalecane do karmienia piersią kobieta jest bezpłodna? Absolutnie nie, zatem jaki okres jest względnie bezpieczny? Przyjmuje się że są to pierwsze 3-4 miesiące po porodzie.

Karmienie piersią zapobiega ciąży

Karmienie piersią ogranicza płodność, jednak absolutnie jej nie zapobiega. Redukując poziom hormonów i minimalizują menstruację utrudnia zajście w ciążę. Nie jest to jednak podstawa, by traktować je jako środek antykoncepcyjny. Zbyt wiele czynników wpływających na płodność powoduje, że okres laktacji nie musi równać się z brakiem zdolności do zajścia w ciążę. Zaburzenia w produkcji prolaktyny, jaka jest niezbędna do produkcji mleka blokują owulację. Zadaniem wzrostu prolaktyny jest regeneracja organizmu kobiety przed kolejną ciążą.

Ciąża podczas karmienia

Mechanizm opisany wyżej nie jest jednoznaczny, ma na niego wpływ zbyt wiele czynników, dlatego ciąża jest możliwa. Między innymi gospodarka hormonalna, jak również dieta i tryb życia. Gdy proces laktacji nie jest zaburzony, nie chorujesz na inne choroby i dobrze się odżywiasz, jesteś aktywna, wówczas nie am co martwić się ciążą w ciągu pierwszych 3-4 miesięcy życia dziecka, bowiem ryzyko zajścia w ciążę jest porównywalne z antykoncepcją w formie prezerwatyw.

Jednak ryzyko ciąży wzrasta z każdym kolejnym tygodniem, zwłaszcza gdy pojawia się okres i wraca cykl owulacyjny. W takiej sytuacji aby uniknąć ciąży rozważyć należy tabletki antykoncepcyjne, minipigułki, zastrzyk lub tez wkładkę domaciczną, czy plastry hormonalne.

Skuteczne zapobieganie ciąży

Poza naturalnymi sposobami zapobiegania ciąży warto rozeznać się w oferowanych na rynku środkach antykoncepcyjnych. Niestety w okresie laktacji trudno o jakaś regularność, więc metody naturalne się kompletnie nie sprawdzają. Najskuteczniejsza metoda i najbezpieczniejsza dla karmienia jest tradycyjne wkładka domaciczna. W przypadku plastrów, zastrzyków i tabletek narażamy dziecko karmione piersią na przenikanie hormonów do jego organizmu z mlekiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *