Ból kości ogonowej po porodzie

Ból kości ogonowej po porodzie – jak sobie z nim poradzić?

Ból kości ogonowej po porodzie niestety może zdarzyć się każdej kobiecie, która niedawno urodziła dziecko. Ból kości ogonowej to powszechna „pozostałość” po ciężkim porodzie, jaka może towarzyszyć jeszcze długo. Niestety lubi także o sobie przypomnieć, więc możliwe, iż będzie ci utrudniała życie. Jak sobie poradzić z bólem kości ogonowej po porodzie?

Podstawy bólu kości ogonowej

Ból kości ogonowej może mieć różne źródło, natężenie oraz wielkość, i również pojawiać się w rozmaitych sytuacjach. Chociaż podstaw bólu kości ogonowej jest mnóstwo, w kontekście młodych matek pojawia się przeważnie jako przypadłość w ciąży oraz komplikacja po porodzie. Ból kości ogonowej może przeszkadzać już w ciąży – mogą go spowodować zmiany hormonalne oraz zwiększona macica, jaka uciska na kręgosłup. Jest to również częste powikłanie poporodowe. Do kontuzji kości ogonowej dochodzi podczas ciężkich porodów, wskutek ogromnego parcia, ogromnych rozmiarów dziecka oraz jego ucisku, kiedy idzie do kanału rozrodczego. Wtedy występuje odrzucenie kości ogonowej, co może się skończyć uszkodzeniem więzadeł krzyżowo-guzicznych oraz schorzeniami ruchomości, lecz może dojść do przemieszczenia, złamania czy uszkodzenia kości.

Czemu boli kość ogonowa?

Jeszcze odmienną podstawą bólu w strefie kości ogonowej oraz pośladków jest nerwoból. Dolegliwość ta, nazywana także newralgią. To dosyć powszechne zjawisko, dające gwałtowne oraz ogromne stany bólowe, niepołączone z urazem lub stanem zapalnym. W wypadku wystąpienia nerwobólu wykorzystuje się farmakologie, rzadziej niezbędna jest interwencja operacyjna na zwojach czy korzeniach nerwu. Chorym cierpiącym z powodu neuralgii zaleca się również dietę bogatą w witaminę B, jaka wspomaga mechanizm odbudowy nerwów.

Jeśli nie mamy do czynienia z ogromnym stłuczeniem lub złamaniem kości ogonowej, dyskomfort zwykle nie jest wzmożony oraz niejednokrotnie instynktownie ustępuje po porodzie. Sporadycznie więc wymagana jest ocena podstawy przypadłości. Jednakże w zaostrzonych wypadkach, gdy dyskomfort nie przechodzi, pojawiają się kolejne symptomy bądź podejrzewana jest poważna dolegliwość, jaka może zagrażać kobiecie ciężarnej bądź dziecku, możliwe jest zrobienie badania obrazowego, więc rezonansu magnetycznego. Chociaż jest to badanie relatywnie bezpieczne w ciąży, jego zrobienie winno być przeanalizowane pod względem zagrożenia oraz zalet które może wnieść w konkretnej sytuacji.

Ból kości ogonowej w ciąży na skutek urazu

Ból kości ogonowej w ciąży może mieć podstawę w urazie. Urazie, do jakiego doszło po zapłodnieniu, lecz także przed nim – chociażby gdy uraz był zupełnie zagojony. Stłuczenie kości ogonowej jest zwykle pokłosiem upadku na plecy bądź pośladki. W poszczególnych wypadkach może dojść do jej złamania. Stłuczona czy złamana kość guziczna wywołuje dyskomfort, jest opuchnięta oraz daje o sobie znać w trakcie siedzenia oraz chodzenia. Chociażby jeśli się zagoi, to jej niewłaściwy zrost może być podstawą wracających przypadłości. Przypadłości, jakie dadzą o sobie znać zwłaszcza w trakcie ciąży.

Ból kości ogonowej – newralgia splotu krzyżowego bądź guzicznego

Podstawą bólu kości ogonowej może być newralgia (nerwoból) splotu krzyżowego. Największego splotu nerwowego w organizmie człowieka, jaki tworzą gałęzie brzuszne nerwów rdzeniowych lędźwiowych, krzyżowych i nerwu guzicznego. Splot tenże ma kształt trójkąta oraz leży na miednicy mniejszej, na mięśniu gruszkowatym. Ma on własny początek na przestrzeni miedniczej kości krzyżowej. Z kolei splot guziczny unerwia skórę okolicy krzyżowej oraz odbytnicy. Gdy dyskomfort pojawiający się w owej okolicy ma charakter ostry, rwący, szarpiący oraz emituje w terenie unerwienia danego nerwu, i ponadto ma charakter napadowy (tzn. pomiędzy okresami bólu trwającymi sekundy, minuty bądź godziny, występują czasu całkowicie bezbólowe bądź o zdecydowanie zmniejszonych przypadłościach), można przypuszczać neuralgię splotu krzyżowego bądź guzicznego.

Jak zmniejszyć ból kości ogonowej? Jak leczyć ból kości ogonowej?

Przede wszystkim celem zmniejszenia bólu kości ogonowej poleca się zmniejszenie aktywności ruchowej. Szczególnie wtedy, gdy ból kości ogonowej został wywołany urazem oraz doszło do stłuczenia bądź także chociażby złamania kości ogonowej. Dodatkowo, do leczenia bólu kości ogonowej wykorzystuje się także środki farmakologiczne. Są to środki działające w sposób znieczulający oraz przeciwzapalny. Cześć z nich można zakupić w aptekach bez recepty, natomiast przy bardzo nasilonym bólu potrzebne będą środki na receptę. Środki jakie może przepisać lekarz POZ, wówczas środki owe będą w formie pigułek doustnych bądź także iniekcji domięśniowych.

Ponadto, celem zmniejszania bólu, można także stosować miejscowo żele bądź maści także działajcie przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Czasami polecane są także przeróżnego typu nasiadówki. Głownie z szałwii oraz rumianku, zdarza się także, iż niezbędne jest robienie zimnych kompresów na zmieniona zapalnie okolice kości ogonowej. Gdy podstawą bólu kości ogonowej są zaparcia, wówczas także bardzo ważną kwestią jest zmiana zwyczajów żywieniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *