pilates po porodzie

Pilates po porodzie – trening i technika ćwiczeń, dozwolone ćwiczenia

Pilates po porodzie – aktywność fizyczna po porodzie jest wskazana, jednakże należy stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń uwzględniając stan zdrowia. Każda kobieta przechodzi poród inaczej, dla jednych poród to cesarskie cięcie, dla innych nacięcie krocza a dla jeszcze innych kobiet to chwila bólu. Pilates po porodzie to doskonały sposób na odzyskanie figury i kondycji.

Pilates po porodzie

Z każdym dniem po porodzie odzyskujesz siły, czujesz się silniejsza i pewniejsza siebie. Bez wątpienia poród jest wycieńczający. Tracisz krew, a ciało zmuszane jest do nadludzkiego wysiłku. Zazwyczaj już w tydzień po porodzie czujesz się lepiej. Z każdym kolejnym dniem zaczynasz myśleć co zrobić aby odzyskać figurę sprzed ciąży, by usprawnić ciało.

Ćwiczenia w połogu należy jednak konsultować z lekarzem. Niestety nadwyrężenie mięśni może spowodować krwotok lub też rozejście się rany, szwów po cieciu lub nacięciu. Ćwiczenia pilates są na tyle bezpieczne iż większość z nich możesz zacząć już kilka tygodni po porodzie. Pamiętaj jednak by się nie forsować. Ciało kobiety zarówno w ciąży jak i po porodzie ulega przeobrażeniom, zmienia się pod wpływem hormonów. Jego siła, sprawność także zależą od wielu czynników.

Pilates po porodzie – trening dla mamy

Sama opieka nad dzieckiem, karmienie piersią bywa doskonałym treningiem aktywności dla świeżo upieczonej matki. Jednak kobietom, które zawsze dużo ćwiczyły, dbały o sylwetkę to nie wystarcza. Spacer z wózkiem to nie to samo co jogging. Pilates potrafi wypełnić tę lukę.

Korzyści z uprawiania pilatesu są ogromne. Niepozorne statyczne ćwiczenia wzmacniają ciało i ducha. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie grzbietu, kręgosłup, brzuch i dno miednicy. Dzięki treningowi pilates odzyskasz pokój ducha, harmonię koordynacji i poprawisz swoje samopoczucie. Co ważne nie musisz wychodzić z domu, opuszczać maleństwa. Wystarczy systematycznie poświęcić chwile czasu na ćwiczenia czy to podczas drzemki malucha czy też razem z nim w rękach, chuście.

Pilates po porodzie – technika ćwiczeń

Najbezpieczniejszym okresem na początek ćwiczeń jest czas zakończenia połogu czyli około 6 do 8 tygodni w przypadku porodu naturalnego. Jeśli jesteś po cieciu cesarskim z ćwiczeniami wstrzymaj się ciut dłużej zanim minie 12 tygodni. W połogu możesz ćwiczyć techniki oddechowe oraz relaksacyjne. By uzyskać widoczny efekt w poprawie postawy, sylwetki należy ćwiczyć co najmniej 3-4 razy w tygodniu.

Po pierwsze pamiętaj o rozgrzewce. Może ja stanowić marsz w miejscu lub delikatne skręty tułowia. Przechodząc do właściwych ćwiczeń zadbaj o koncentrację środka napięcia. Oznacz to by przy każdym ćwiczeniu skopić napięcie na brzuchu i dnie miednicy, wciągnij lekko brzuch i napinaj pośladki. Ponadto nie zapominaj o podstawach pilatesu jak oddech. Zawsze powietrze wdychaj nosema wydychaj ustami, lekko wydłużaj oddech starając się rozszerzać klatkę piersiową na boki

Skup się podczas ćwiczeń na jakości ich wykonywania. Zamiast dziesięciu skrętów tułowia i piętnastu skłonów wykonaj po dwa ale odpowiednia techniką. Nie spiesz się i nie patrz na zegarek podczas treningu. Efekty zauważysz tylko wtedy, gdy będziesz wykonywać dokładnie ćwiczenia.

Pilates po porodzie – jakie ćwiczenia są dozwolone?

Wybór ćwiczeń skonsultuj z lekarzem. Dla kobiet po porodzie bez komplikacji praktycznie wszystkie ćwiczenia są dozwolone iw ręcz zalecane. Jeśli podczas porodu miałaś założone szwy uważaj. Podobnie po cesarskim cieciu unikaj ćwiczeń rozciągających mięśnie brzucha i dna miednicy, by nie spowodować rozejścia się świeżej rany i powstania nieestetycznej blizny.

Kiedy nie jesteś pewna jakie ćwiczenia wykonywać skorzystaj z filmów dostępnych na płytach lub YT dedykowanych właśnie kobietom po porodzie. To gotowe zestawy ćwiczeń uwzględniające specyfikę możliwości fizycznych ciała po porodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *