Bóle po porodzie

Bóle po porodzie – sposoby na poporodowy ból krocza

Bóle po porodzie, to rzecz całkowicie normalna. Po porodzie matka jest wykończona, lecz radosna – to jedna z najwspanialszych chwil w życiu kobiety. Jednakże to niezwykłe przeżycie okupione jest bólem – nie jedynie podczas porodu, również także później. Tak po prostu jest – odmiennego sposobu na dzieci nadal nie wymyślono. Warto zatem, byś wiedziała, jakie bóle po porodzie mogą nastąpić oraz była na to przygotowana. Lecz także nie należy się obawiać, iż „to wszystko takie straszne” – jak twierdzą czasem młode kobiety. Nie są to sprawy łatwe, to fakt, lecz gdy nie ma trudności, większość pań błyskawicznie o tychże przypadłościach zapomina. Poza tymże są one mniej bądź bardziej zintensyfikowane oraz przeróżnie odczuwane. Poniektórych być może w ogóle nie doznasz, lecz lepiej wiedzieć, co może się zdarzyć.

Ból krocza po porodzie

Ból krocza po porodzie generalnie pojawia się u każdej kobiety, jaka rodziła poprzez waginę. Mamy, u jakich wykonano cesarskie cięcie mają trochę odmienne przypadłości po porodzie. Poród siłami natury bez wykorzystania kleszczy, krajania krocza bądź uszkodzenia krocza oraz jego zszywania powoduje relatywnie najmniej bólu w tychże stronach. Nacięcie bądź małe uszkodzenie krocza wymaga blisko 10 dni na wygojenie, natomiast szwy ściągane są po 5-6 dniach (w wypadku niezwykle małego uszkodzenia skóry w przestrzeniach krocza zszywanie może nie być potrzebne).

Poporodowe bóle oraz kurcze brzucha

Ogromne bóle oraz kurcze pojawiające się znacznie podczas karmienia piersią informują o tymże, iż obkurcza się macica oraz powraca do rozmiarów sprzed ciąży. Oksytocyna, hormon odpowiedzialny za wytwarzanie mleka, pobudza także funkcję skurczową macicy. Nie przejmuj się bólami oraz kurczami macicy. Karmisz piersią na zdrowie: dzięki temu macica szybciej powróci do poprzednich rozmiarów. Ból oraz kurcze macicy możesz czuć silniej, gdy urodziłaś kolejne dziecko, i również wówczas, kiedy urodziłaś więcej aniżeli jedno dziecko.

Skąd biorą się bóle oraz kurcze w dole brzucha?

Bóle oraz kurcze w dole brzucha zwiększają się bądź pojawiają przy karmieniu piersią. Oksytocyna, jaką organizm wytwarza pod wpływem drażnienia sutków, stymuluje laktację, i również powoduje, iż macica się obkurcza – stąd ból brzucha przy karmieniu piersią. Kurcze macicy powodują dosyć mocny ból porównywalny do menstruacyjnego, lecz mają własny cel: pozbycie się zbędnych pozostałości tkanki z macicy. Obkurczająca się macica wraca do własnego prawidłowego rozmiaru sprzed ciąży oraz przy okazji pozbywa się tzw. odchodów połogowych. Powracanie macicy do własnego naturalnego rozmiaru (blisko 50-70 gramów po 1000 gramów od razu po porodzie) skończy się mniej więcej po 6 tygodniach po porodzie. Wówczas także minie ból brzucha w połogu.

Sposoby na poporodowy ból krocza

Nie trzeba cierpieć w milczeniu; są efektywne oraz wygodne sposoby na ból krocza po porodzie. Kluczową kwestią jest czystość w połogu, ponieważ tzw. odchody poporodowe mogą spowodować do przeróżnego typu chorób, co pogorszy ból po porodzie. Poprzez pewien czas należy stosować duże podpaski bądź pieluszki dla dorosłych. Doskonałym wyjściem są również pieluchomajtki, zwłaszcza na samym początku połogu. Gdy jedynie odchody poporodowe zminimalizują własną ilość, zaraz po 1-2 dniach, można nosić podpaski, jakie pozwalają oddychać gojącej się skórze. Kąpanie się ciepłą wodą przed każdą zmianą podpaski oraz po skorzystaniu z toalety jest niezwykle istotne. Jednakowo ważne jest skrupulatne oczyszczanie cierpiących miejsc. Najlepiej to robić pojedynczymi, papierowymi ręcznikami bądź suszarką, ciepłym, lecz nie gorącym strumieniem powietrza. Zawsze należy mieć wówczas czyste dłonie. Po podmyciu można również stosować zimne bądź letnie wyciągi z ziół, takich jak rumianek, nagietek bądź arnika. Z tychże ziół można sobie robić również nasiadówki po zdjęciu szwów.

Gojenie się rany krocza

Gojenie się rany krocza po porodzie potrzebuje przede wszystkim utrzymywania jej w czystości oraz suchości. W tymże celu potrzebne jest kąpanie się po każdej wizycie w łazience i przyjmowanie właściwej pozycji w okresie wydalania – podczas oddawania moczu najlepiej jest przykucnąć, natomiast w trakcie wypróżniania ściągnąć pośladki. Rana po nacięciu krocza winna mieć stały dostęp świeżego powietrza. W tymże celu poleca się, aby w miarę możliwości nie nosić bielizny. Niezbędne jest również, aby kobieta co pewien czas kładła się na łóżku tylko z podłożoną podpaską, ponieważ w tenże sposób gwarantuje wietrzenie rany.

Zakażenie a ból brzucha po połogu

Podczas porodu przy badaniu szyjki macicy, urządzenia położnicze bądź cesarskie cięcie do organizmu mamy mogą dostać się bakterie. U poniektórych pań korzystających ze znieczulenia zewnątrzoponowego może dojść do zarażenia układu moczowego poprzez cewnik, włożony do pęcherza. U pań po cesarskim cieciu zarażenie może poszerzyć się w miejscu nacięcia oraz być podstawą ogromnego bólu brzucha. Zapalenie śluzówki macicy może nastąpić niezależnie od typu porodu. Przy zakażeniach występujących u mamy przeważnie wykorzystuje się antybiotyki. Bóle brzucha w okresie połogu to zwykły stan, specyficzny dla wielu pań. Gdy jednakże są ogromne oraz ostre, obowiązkowo powinnaś udać się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *