światowy tydzień karmienia piersią

Światowy Tydzień Karmienia Piersią – 1 do 7 sierpnia (1-7.08)

Światowy Tydzień Karmienia Piersią to rodzaj kampanii społecznej promującej karmienie naturalne. Istotną tygodnia jest informowanie matek i przyszłych matek o korzyściach płynących z mleka matki oraz o naturalnych predyspozycjach każdej kobiety do wytworzenia pokarmu i wykarmienia dziecka piersią matki.

Światowy Tydzień karmienia Piersią

Co roku między 1 a 7 sierpnia ma miejsce Światowy Tydzień Karmienia Piersią podczas którego promowane jest karmienie naturalne. W tej akcji bierze udział aż 120 krajów. Same matki przekonują kobiety o wartości pokarmu kobiecego i znaczeniu karmienia piersią dla rozwoju dziecka i nawiązywania z nim wspólnej relacji, więzi rodzinnej. Podnoszone są argumenty ekonomiczne, jak również komfort karmienia, zdrowie, tradycja i bliskość natury.

Polska w 1990 roku zobowiązała się do propagowania karmienia piersią poprzez podpis deklaracji Innocenti. Najważniejszym atutem karmienia jest idealnie dopasowany skład mleka matki do potrzeb rosnącego dziecka. Na mleko matki nie można mieć uczulenia, co coraz częściej ma miejsce w przypadku mieszanek sztucznych.

Liczne korzyściach

O zaletach karmienia piersią warto jest mówić, bowiem przybywa kobiet rezygnujących z tego dobrodziejstwa myślących ze sztuczne, reklamowane mleko będzie zdrowsze i lepsze dla dziecka. Wiele kobiet również szybko się zniechęca karmieniem, im także przydaje się wiedza o naturalnym karmieniu. Karmienie piersią to niebagatelne i odpowiedzialne zadanie.

Organizm kobiety powinien być do niego odpowiednio przygotowany – odżywiony i nawodniony. O tym niewiele osób wie i o tym mówi. Przedstawia się karmienie naturalne jako radosne chwile z uśmiechniętym dzieckiem, tymczasem to również wstawanie w nocy, kolki, problemy ze ssaniem, zastój pokarmu itp. Warto jest mówić o tych zagadnieniach, również o diecie matki karmiącej, o zakazie spożywania alkoholu, o antykoncepcji podczas laktacji i momencie odstawienia dziecka od piersi.

Promocja suplementów

Światowy Tydzień Karmienia Piersią sprzyja promocji suplementów diety dla matek karmiących i kobiet ciężarnych. To świetna okazja by dowiedzieć się jakimi bezpiecznymi preparatami można. Wręcz należy sie wspierać, by dziecko było jak najlepiej odżywione a matka nie była wyczerpana karmieniem. Według opinii lekarzy, ciężarne Polki charakteryzuje zbyt niskie spożycie wielu witamin i soli mineralnych, szczególnie w drugiej połowie trwania ciąży.

Dzięki karmieniu piersią mamy okazję wzmocnić odporność dziecka poprzez przekazywane w mleku matki przeciwciała. Mamy karmiące piersią winny czuć się dumne ze startu jaki zapewniły swoim dzieciom. Niemniej kampania społeczna nie ma na celu napiętnować tych kobiet, które wybrały inną drogę i karmią dzieci mieszkanką z różnych powodów. Czasem jest to jedyne rozwiązanie. Kampania ma za zadanie zachęcić kobiety do karmienia piersią oraz przekazać praktyczną wiedzę na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *