Bakterie w moczu

Bakterie w moczu – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Bakterie w moczu nazywane są inaczej bakteriomoczem lub bakteriurią. Sam mocz jest płynem wytwarzanym w nerkach i wydalanym z organizmu. Zawiera produkty przemiany materii bezużyteczne lub szkodliwe dla człowieka. Szacuje się, że w ciągu jednej doby wydalamy go w przedziale od 600 do 2500 mililitrów. Zakres ten zależny jest od ilości spożywanych przez nas płynów oraz od temperatury otoczenia.

W określonej ilości bakterie, które występują w moczu nie są szkodliwe, ani nie powodują stanów zapalnych układu moczowego. Są one wykrywalne podczas badania ogólnego moczu. Jednak gdy ich liczba wzrośnie jest to stan niebezpieczny dla zdrowia człowieka.

Na namnażanie się bakterii w drogach moczowych narażone są najbardziej kobiety, warunkuje to bliskość ujścia zewnętrznego cewki moczowej z pochwą i odbytem. Z tych miejsc bakterie mogą wniknąć do pęcherza moczowego, a dalej do innych części układu moczowego, namnożyć się i spowodować stan zapalny.

Stan zapalny powstaje tak, że bakterie mogą wniknąć do pęcherza moczowego, a następnie do innych części układu moczowego, namnożyć się i spowodować opisywaną dolegliwość. W ciągu życia u 20%, czyli u jednej na pięć kobiet wystąpi chociaż jeden raz zapalenie układu moczowego. Jest to 50 razy częściej niż w przypadku mężczyzn.

Bakterie w moczu – przyczyny

Przyczyn pojawienia się bakterii w moczu, w zawyżonej ilości upatruje się w nieprawidłowej higienie miejsc intymnych lub jej braku, dalej czynnikiem ryzyka jest wyżej już wymieniona płeć żeńska, kolejno wymienia się również oddawanie moczu bezpośrednio po stosunku, a także kąpiele w zbiornikach wodnych, gdzie dostęp ma wiele osób. Ryzykowny może być również wiek starszych mężczyzn, szczególnie z przerostem prostaty.

Zakażenia krwiopochodne obserwuje się w przypadku niektórych chorób układu moczowego, takich jak kamica nerkowa, martwica brodawek nerkowych, rak nerki. Wtedy źródłem zakażenia jest własna flora bakteryjna jelita grubego, a pierwszym punktem zagnieżdżenia infekcji miąższ nerek. Bakteriomocz może wystąpić po wielokrotnym cewnikowaniu pęcherza lub po wykonaniu cystomii. Wiele zachorowań zdarza się również wielu kobietom w ciąży. Wynika to stąd, że w czasie ciąży zmniejsza się napięcie cewki moczowej, a powiększająca się macica powoduje ucisk na moczowody, tam gromadzą się resztki moczu, które są pożywką dla bakterii.

Bakterie w moczu – objawy

Bakterie w moczu doprowadzają do zapalenia układu moczowego. Patologia ta objawia się bólem w czasie oddawania moczu, częste oddawanie moczu, bóle w podbrzuszu, dalej nokturia, która przejawia się koniecznością wstawania w nocy, by oddać mocz, kolejne objawy to gorączka, bóle krzyża i niekiedy krwiomocz.

Bakterie w moczu – leczenie

Poza pacjentami, którymi są kobiety w ciąży bezobiawowy bakteriomocz nie musi być leczony. Jednak nieleczony bakteriomocz u kobiet w ciąży jest bardzo groźny i może doprowadzić do odmiedniczkowegozapalenia nerek, a nawet do przedwczesnego porodu lub urodzenia dziecka o małej masie urodzeniowej. U wszystkich chorych, u których bakteriomocz występuje łącznie z objawami zakażenia układu moczowego w leczeniu stosuje się głównie antybiotyki.

Jeżeli bakterie te doprowadzą do zapalenia pęcherza lub dróg moczowych istnieją domowe sposoby na złagodzenie objawów i są to między innymi nasiadówki, termofory i moczopędne zioła, przykładowo rumianek, który działa kojąco, łagodząco, przeciwzapalnie. Dodatkowo w połączeniu z bardzo ciepłą wodą szybko przynosi ulgę. Skutecznym rozwiązaniem jest również sosnowe igliwie, a dalej zioła do picia takie jak herbatka z owoców i liści borówki brusznicy, świeżych lub suszonych oraz szałwia, krwawnik majeranek i wywar z warzywny z selera i pietruszki.

Warto nawodnić organizm i wypić więcej wody niż zazwyczaj. Konieczna jest do tego zmiana bielizny, pościeli i ręczników twoich i partnera, a także innych domowników. Ważną wskazówką jest to, że skutecznie pokonasz bakterie w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.

Domowe sposoby są jedynie wsparciem leczenia specjalistycznego i nie można bagatelizować tej kwestii. Jeśli po dwóch dniach domowej kuracji dolegliwości nie ustąpią, zwłaszcza gdy masz gorączkę, nudności i wymioty, bóle w okolicy nerek, w moczu zauważysz krew lub ropną wydzielinę obligatoryjnie skorzystaj z pomocy lekarza. Tam zostaną wykonane badania w postaci wykonania analizy moczu wraz z posiewem.

Dobrym wyborem w szukaniu pomocy lekarskiej będzie wizyta u ginekologa. Po przeanalizowaniu wyników badania, wprowadzi on terapię. Zazwyczaj podaje się leki o działaniu przeciwzapalnym, ale zdarza się, że potrzebny jest antybiotyk. Zaleconą kurację prowadź do końca czasu, które zalecił lekarz, ponieważ przerwanie leczenia zwiększa ryzyko rozwoju ciężkiego zakażenia nerek.

Bakterie w moczu – ochrona

Skuteczną ochroną będzie picie około 2 litrów płynów dziennie, nie wstrzymywanie oddawania moczu, podmywanie pod bieżącą wodą co najmniej dwa razy dziennie, zachowanie właściwej higieny w toalecie, a co za tym idzie używanie właściwych płynów do higieny intymnej. Sprawdzi się też używanie pianek lub żeli nawilżających miejsca intymne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *