żywa choinka

Żywa choinka czy sztuczna – wady i zalety, olejki eteryczne

Żywa choinka nadaje klimatu świętom, jednak czy jest zdrowa? Przede wszystkim winniśmy zwrócić uwagę na fakt, iż żywe drzewko wymaga pielęgnacji i najlepszym wyborem jest choinka w donicy. Tylko taką można nazwać żywą, bowiem ścięte wcześniej drzewko przestaje żyć w chwili odcięcia od korzeni, nie rzadko brutalnie.

Żywa choinka i olejki eteryczne

Sekretem żywej choinki w domu są wydzielane prze drzewko olejki eteryczne. Maja one korzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza układ oddechowy ale również nerwowy. Dzięki zapachowi świątecznego drzewka w domu robi się ciepła, magiczna wręcz atmosfera świąt. To nie tradycja,a le faktyczne działanie olejków koi duszę i poprawia nastrój, dodaje radości. Wybierając choinkę warto zwrócić uwagę na gatunek drzewka. Najpopularniejsze są świerki, ale nie dobiegają im popularnością jodły i sosny. Każdy z tych gatunków to nie tylko odmienność wizualna i estetyka ale również inne właściwości aromaterapeutyczne.

Sztuczna choinka

Sztuczne choinki są przede wszystkim tańsze i wygodne. Kupujemy je raz na ileś lat i nie musimy o nie dbać. Wystarczy odkurzyć choinkę po sezonie świątecznym i schować, by wyciągnąć drzewko przed wigilią. Kontrowersyjna jest teza iż plastikowa choinka jest zdrowa i ekologiczna. Plastik wydziela mnóstwo toksyn, i dodatkowo niszczy środowisko zaśmiecając go. Tymczasem żywa choinka to niestety kawałek lasy jaki zniszczyliśmy, aby sobie zapewnić nastrój świąteczny.

Mimo wszystko żywe choinki są ku temu uprawiane w szkółkach aby służyły nam jako choinki. Są w 100% biodegradowalne, nie trują nas i środowiska, co za tym idzie można uznać że są ekologiczne. Kiedy sztuczne choinki są wykonane z plastiku nie nadającego się do odzysku i recyklingu. Dodatkowym atutem drzewka żywego jest fakt, iż w ciągu swego 10 letniego wzrostu absorbuje ono 25 kg dwutlenku węgla.

Dylematy świąteczne

Bezwzględnie dla zdrowia zdrowsza jest żywa choinka. Jeżeli tylko mamy taką możliwość kupujmy drzewka z pełną bryłą korzeniową w donicy. Pozwoli to na przetrwanie choinki do wiosny, kiedy można to drzewko posadzić do ziemi. Uważać jednak należy na zarodniki pleśniowe. Zawiera je każda choinka. Rozmnażają się one po wniesieniu do pomieszczenia ogrzewanego i mogą stanowić zagrożenie dla alergików, wówczas warto jest zastąpić żywą choinkę sztuczną. By zapobiec rozwojowi pleśni grzybowej można choinkę wcześniej sowicie spłukać wodą. Niestety nie zawsze ogniska grzybowe widać gołym okiem.

Działanie olejków

Olejki eteryczne pobudzają i wzmacniają. Terpentyna z sosny doskonale wpływa na bóle reumatyczne i katar. Olejek świerkowy natomiast działa relaksacyjnie, wycisza i rozluźnia mięśnie. Olejki jodłowe są stosowane powszechnie w syropach na gardło, mają one właściwości odkażające. Ponadto działają rozgrzewająco i bakteriobójczo, grzybobójczo. To świetna terapia na katar, przeziębienie, jak również bóle migrenowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *