olejki eteryczne

Olejki eteryczne – zastosowanie olejków eterycznych w lecznictwie

Olejki eteryczne (zapachowe) to świetna i naturalna metoda leczenia wielu schorzeń. Są one pomocne na ból głowy, reumatyzm a także w leczeniu dróg oddechowych. To powszechny środek leczniczy w medycynie naturalnej i fitoterapii. Aromaterapia wykazuje dużą skuteczność, jest bezpieczna i polecana również w celach relaksacyjnych, przywrócenie równowagi ducha, poprawy samopoczucia.

Olejki eteryczne – ukryta moc

Kluczem do sukcesu w leczeniu dolegliwości olejkami eterycznymi jest stosowny dobór leków do schorzenia. Warto wiedzieć iż na migrenę i ból głowy pomoże nam zapach bazylii, lawendy a także majeranku i geranium. Kojące działanie ma też mięta i hyzop. Wiele olejków eterycznych można pozyskać samodzielnie z natury, inne można kupić w sklepach zielarskich.

Często wystarczy zaledwie kropla, by uzyskać pożądane efekty. Sposoby używania olejków są rozmaite od skropienia pościeli przez okłady nasączone olejkami po podgrzanie i rozpylenie w pomieszczeniu. Czasem pomocne jest wcieranie w skórę lub inhalacje.

Najpopularniejsze zastosowanie olejków eterycznych w lecznictwie

Najbardziej znanymi olejkami eterycznymi jest olejek majerankowy, lawendowy oraz rumiankowy oraz eukaliptusowy. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie i specyficzny zapach. Na nadciśnienie poleca się terapię aromatami lawendy, rozmarynu, szałwii oraz róży. Natomiast na niedociśnienie zalecany jest olejek cytrynowy, miętowy oraz bergamotowy. Ponadto na nadmierny stres wykorzystuje się olejki z melisy, lawendy, geranium i róży.

Gdy zaś męczy nas katar, kaszel warto jest wykonać inhalacje z olejków anyżowego, herbacianego, eukaliptusowego czy cyprysowego. Olejki eteryczne pomocne są również w zaburzeniach trawiennych (olejek kminkowy, kolendrowy, sandałowy oraz miętowy) a także w bólach mięśni i reumatyzmie (olejki imbirowy, cyprysowy, eukaliptusowy, jałowcowy).

Oddziaływanie na psychikę

Olejki eteryczne mają doskonałą skuteczność w poprawie nastroju, uspokojeniu, czy odprężeniu. Wiele z nich działa pozytywnie na koncentrację, jest stosowana w leczeniu lęków, depresji a także bezsenności. W przypadku kłopotów ze snem polecane są olejki z lawendy, jałowca, mandarynki, geranium, natomiast apatii – olejek hyzopowy, miętowy i tymiankowy.

Stymulująco działają olejki bazyliowy i rozmarynowy oraz miętowy. Wiele olejków działa energetyzująco, dodając energii i radości życia, uważane za afrodyzjaki. W leczeniu depresji wykorzystuje się olejki sosny, neroli, jodły, różane oraz cytrynowe.

Zastosowanie

Olejki można stosować na trzy różne sposoby. Nie można z nimi przesadzać tak stosując jako kominek aromatyczny jak i przyjmując doustnie. Jako aromaterapię stosuje się inhalacje za pomocą dyfuzora lub nebulizatora. Świetnie oczyszczają drogi oddechowe, nawilżają i odkażają. Ponadto stosuje się także olejki wcierając w skórę np. wokół nosa olejek majerankowy na katar.

Cząsteczki eteryczne przez pory skóry błyskawicznie dostają się do krwiobiegu (już po 30 sekundach). Najczęściej nacieraniu poleca się łonie, stopy, kark i małżowiny uszne. Pamiętać warto iż olejek kokosowy czy oliwa z oliwek to również olejek eteryczny. Mogą posłużyć do masażu całego ciała.

Komentarze

  1. U mnie olejki eteryczne zdziałały cuda. Prowadzę dosyć szybki tryb życia i tego czasu dla siebie jest naprawdę niewiele. Były takie momenty, gdy wszystko się kumulowało, że byłam ciągle poddenerwowana, spięta, zmęczona. Siostra poleciła mi aromaterapię i dała mi w prezencie olejek eukaliptusowy . Strzał w dziesiątke! Wystarczy pół godziny kąpieli z olejkami, a wszystkie stresy i napięcia znikają. Polecam wypróbować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *