Jak wykorzystać śmietanę wiejską w kuchni?

Śmietana wiejska ukwaszona bywa ważnym składnikiem w domowej kuchni. Wiele kucharzy i kucharek nie wyobraża sobie bez niej zup albo sosów. Okazuje się jednak, że zastosowanie takiej śmietany jest znacznie szersze. Pozwala ona nadać wielu potrawom zupełnie nowego smaku. Dlaczego warto używać w kuchni śmietany ukwaszonej?

 

Do jakich potraw wykorzystać śmietanę wiejską?

 

Śmietana wiejska ukwaszona może być wykorzystania w kuchni na przeróżne sposoby. Wiele zależy w tym przypadku od zawartości tłuszczu, który się w niej znajduje. W przypadku śmietany ze strony ecowybrane.pl jest to aż 44%. Skład oparty niemal wyłącznie na mleko krowim powoduje, że ciężko o lepszy składnik do zagęszczenia zup i sosów. Śmietany wiejskie o wysokiej zawartości tłuszczu są idealne również do tworzenia bitej śmietany. Świetnie komponują się również z białym serem.

 

Nabiał może być też świetnym dodatkiem do wielu dań. Śmietanę wiejską o mniejszej zawartości tłuszczów warto wykorzystać przy tworzeniu sałatek. Na jej bazie powstają dipy do lżejszych dań oraz przekąsek stołowych. Ukwaszona śmietana będzie znacznie lepsza do mizerii, co nada jej specyficznego smaku. To samo w przypadku pierogów albo naleśników. Będzie to znacznie zdrowszy dodatek niż produkty na bazie cukrów np. syropy klonowe.

 

Popularne rodzaje wiejskich śmietan

 

Wiejskie śmietany mogą mieć różną zawartość tłuszczów. Ich ilość jest zazwyczaj inna niż w sklepach, gdzie spotyka się odmiany 12% albo 30%. Zdarza się, że tłuszczy jest znacznie więcej. Przykładowo ukwaszona śmietana ze strony ecowybrane.pl może przekraczać 40%. Daje to całkiem nowe możliwości przy tworzeniu dań, co bywa niemożliwe przy nabiale z supermarketu. Nie przez przypadek śmietana wiejska sprawia, że przypominają się smaki z dzieciństwa. Ukwaszone odmiany cechują się większą naturalnością, co jest ich dodatkowym atutem.

 

Dlaczego śmietana wiejska jest lepsza od produktów z supermarketu?

 

Atuty śmietany wiejskiej nie ograniczają się jedynie do smaku. Powinni docenić ją też fani ekologicznych upraw, gdzie dba się o dobrostan zwierząt. Wysokie standardy w gospodarstwach przekładają się na zadowolenie i zdrowie krów, które dostarczają wtedy lepszego mleka. To właśnie ono jest podstawowym składnikiem śmietan, które nie są tak rozwodnione i przypominają krem. Wysoka gęstość powoduje, że potrawy wychodzą znacznie lepiej podczas gotowania. Śmietany wiejskie posiadają często specjalne certyfikaty BIO, które świadczą o wysokiej klasie produktu. Ma się wtedy gwarancję, że wyjdzie to na zdrowie całej rodzinie. W przypadku tanich produktów z supermarketu nigdy nie ma takiej pewności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *