kwiaty doniczkowe

Kwiaty doniczkowe – wilgotność i oczyszczanie, poprawa stanu zdrowia

Kwiaty doniczkowe coraz rzadziej są stosowane w architekturze wnętrz, tymczasem maja one dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Wydzielają one rozmaite związki chemiczne, które leczą, dodają energii i poprawiają samopoczucie. Aby jednak tak było, warto poświecić uwagę na dobór odpowiednich kwiatów. Niestety nie wszystkie są zdrowe, wiele pięknych roślin domowych jest trująca.

Kwiaty doniczkowe w domu

Rośliny zielone i kwitnące w domu to przede wszystkim dobrodziejstwo fotosyntezy. Podobnie jak drzewa zbierają one szereg zanieczyszczeń i poprawiają jakość powietrza we wnętrzu, z drugiej strony potrzebują uprzednio tlenu, który i nam jest potrzebny i którym musimy się z nimi podzielić. Poza tym dodać należy iż roślinność wpływa na regulacje wilgotności w pomieszczeniu zamkniętym.

Cieszą tez oko, swoim urokiem, dodają wnętrzu swojskości. Dobre samopoczucie to efekt dobrego powietrza, a kreatywność dotlenienia. Warto pamiętać iż kwiaty dostarczają tlenu. W miejscach zatłoczonych wskazane jest anturium, skrzydłokwiat oraz scidapsus, jak również daktylowiec niski. Unikać należy roślin w sypialniach, gdyż mimo że w dzień w wyniku fotosyntezy zasilają otoczenie tlenem, to nocą pobierają go z otoczenia. Wyjątkiem jest w tym wypadku aloes.

Wilgotność i oczyszczenie

Aby roślina mogła rosnąć potrzebuje wody. Obliczenia wskazują, iż 1g przyrostu to zapotrzebowanie na 200-2000g wody. Po oddaniu energii wyparowuje ona przez liście i poprawia jakość powietrza. Kwiaty doniczkowe to najlepsze nawilżacze powietrza. Wśród doskonałych gatunków o właściwościach nawilżających znajdują się paproć i szeflera. Warto dodać iż wilgotne powietrze zawiera więcej jonów ujemnych które są korzystne dla zdrowia.

Ponadto NASA dowiodło, iż kwiaty w donicach świetnie absorbują szkodliwe substancje i rozkładają je. Idealnymi filtrami dla biur wypełnionych elektroniką są defenbachia i fikus Baniamina. Ponadto olejki eteryczne wydzielane przez fikusa pobudzają, zaś difenbachia sprzyja koncentracji uwagi.
Samopoczucie i nastawienie do życia

Chcąc zadbać o dobre samopoczucie warto jest postawić na biurku, parapecie fiołka afrykańskiego, czy begonię. Rośliny te emitują pozytywną energię. Na nieśmiałość doskonałe jest anturium, zaś dla zestresowanych poleca się bugenwillę.

Aromaterapia

Impulsy zapachowe są łatwo przenoszone do mózgu, stąd tez kwiaty i ich zapach świetnie nadają się do aromaterapii. Zapach rośliny obecny jest zarówno w kwiatach, jak i liściach, łodydze i korzeniu. I tak doskonałym gatunkiem do aromaterapii jest jaśmin lekarski działający antydepresyjnie i stymulująco. Ponadto drzewko pomarańczowe i cytrynowe poprawia skupienie, zmniejsza tremę, leki i sprzyja aktywności, bezsprzecznie odświeża wnętrze. Popularna gardenia dodaje optymizmu i radości życia, zaś pelargonie łagodzą labilność emocjonalną i wykazują właściwości antyseptyczne.

Estetyka również jest ważna

na nastrój wpływa również to co widzimy, stąd istotny może być kształt i kolor liści rośliny. Kolor zielony oddziałuje pozytywnie na płuca i krążenie, pogłębia oddech, uspokaja nerwy i koi oczy. Jasne odcienie i plamiste stymulują. Okrągłe i cienkie liście łagodzą stres, spory i dodają energii. Kiedy spiczaste, ostre i twarde liście np. agawy prowokują, nie sprzyjają odpoczynkowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *