pościel z gryki

Pościel z gryki – właściwości antybakteryjne – higiena

Pościel z gryki od czasu do czasu staje się modna. Dlaczego? Wszystko poprzez rzekome właściwości zdrowotne gryki. Czy to prawda, ze gryka doskonale działa przeciwbólowo w chorobie reumatycznej? Materace z gryki polecane są do łóżeczek dziecięcych inie tylko. Gryka pozwala wypocząć. Zawarta w łuskach gryki tanina hamuje rozwój roztoczy i bakterii.

Pościel z gryki – właściwości

Materace i pościel z gryki produkowane są w szerokiej gamie wyrobów na każdy gust klienta. To właśnie gryka robi furorę jako pościel zdrowotna, dla alergików, dla osób z bólami kręgosłupa, zwyrodnieniami i reumatyzmem. Materace są dość twarde i grube ale to właśnie twarda łuska gryczana zapobiega mnożeniu się roztoczy.

Poduszki tradycyjne szybko robią się płaskie i niewygodne co powoduje poranne bóle szyi i skurcze w okolicy przedramion oraz karku. Łuski gryki łatwo dopasowują się do ciała i stanowią solidne podparcie kręgosłupa szyjnego. Tym samym kark jest dociążony a gryka jest odporna na zgniecenia.

Dobrze się przesypuje i zapobiega odkształcaniu się materaca czy poduszki. Pościel z gryki jest odpowiednia również dla osób leżących przewlekle gdyż zapobiega odleżynom. Wchłania doskonale wilgoć i sprawia iż pościel się nie przegrzewa.

Higiena pościeli gryczanej

Pościel gryczaną można prać, aczkolwiek należy prać wyłącznie pokrowce. Łuski wówczas wysypuje się do miski i wietrzy, a kolejno wsypuje do pokrowca. Gdy pościel ulegnie zamoczeniu należy ją dokładnie wysuszyć i wywietrzyć.

Pościel z gryki – zastosowanie

Tanina zawarta w łusce gryki działa na ludzki organizm przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Wykazano w badaniach naukowych iż pościel gryczana zapobiega i hamuje mnożenie się roztoczy. Ponadto mówi się o zdolności gryki do neutralizowania skutków promieniowania elektromagnetycznego, które wytwarzają sprzęty AGD i RTV.

Dzięki tym właściwościom pościel z gryki wydaje się doskonałym rozwiązaniem dla każdego. Poduszki z gryki są tez popularnym gadżetem zdrowotnym stosowanym podczas jazdy samochodem, autobusem, kiedy kręgosłup zaczyna boleć z uwagi na niewygodną pozycję.

Wówczas poduszkę należy ułożyć pod plecami. U osób pracujących na siedząco polecane są obręcze na krzesło z gryką lub też poduszeczki pod nadgarstki do pracy przy komputerze. Siedziska z gryki zapobiegają bólom kości ogonowej i bólom kręgosłupa.

Pościel z gryki – rosnące zainteresowanie

Pościele z gryki oraz wyroby gryczane są dostępne na rynku od wielu lat, jednak okresowo nastaje na nie moda i wówczas są rozchwytywane. Należy jednak pamiętać iż pościel takową również trzeba co pewien czas wymieniać na nową. Właściwości gryki z czasem maleją. Co więcej trudno jest zadbać o idealny stan pościeli gdy dziecko moczy się w nocy lub wymiotuje.

Wówczas gryka może dawać nieprzyjemny zapach zawartości poszewki. Ponadto gryczane materace są twarde. Nie każdy lubi spać na tak twardym podłożu. Mimo wszystko gryka ma wiele zalet, których pozbawione jest pierze jak też silikonowe wypełnienie stosowane w klasycznych pościelach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *