zazdrość

Zazdrość w związku – samoocena, miłości bez nadmiernej zazdrości

Zazdrość to jedna z naturalnych cech ludzkiej osobowości. Jej umiar jest wskazany dla urozmaicenia życia, jego ubarwienia i podgrzania uczuć. Nadmiar zazdrości, niezdrowa zazdrość niestety potrafi zabić, nie tylko miłość, w dodatku jest powodem kompleksów i nerwicy. Psycholodzy podkreślają iż zazdrości nie należy się bać i wstydzić, jednak należy umieć ją dawkować i okiełznać.

Zazdrość a samoocena

Według badań psychologicznych wysoki poziom zazdrości świadczy o niskiej samoocenie. Zazdrościć lubimy, jednak rzadko się przyznajemy. To genetyka, zazdrościmy tego, co ma dla nas wartość. Jako iż każdy jest inny zazdrościmy różnych rzeczy, również tych niematerialnych. Często porównujemy siebie do innych, co budzi w nas zazdrość. Zazdrościmy zwykle sukcesów i pozytywów, chociaż zdarzają się osoby które również zazdroszczą negatywnych emocji, które je pociągają.

Bardzo często wyolbrzymiamy sukcesy innych, co potęguje zazdrość w nas samych, jak i rodzi gniew, frustrację, co nas niszczy. Z tego względu zazdrość wydaje się niezdrowa i niebezpieczna, także w związku. Mimo iż winna nas motywować do działania, to często wpływa destrukcyjnie pobudzając dziką rywalizację.

Grunt to rozsądek

Uczucie zazdrości winno zachować umiar. Brak zazdrości demotywuje, jej obecność przeciwnie, niemniej pod warunkiem iż jest to rozsadka dawka. Dane statystyczne są zatrważające. Okazuje się, ze 17% mężczyzn i aż 31% kobiet celowo wywołuje zazdrość w partnerze, partnerce. Sposoby na jej wzbudzenie i wyrażenie bywają rozmaite, czasem bardzo wyrafinowane. Zdarza się też (choć rzadziej), że przechodzą od słów do czynów.

Bywa i tak, że panie przesyłają sobie samym kwiaty, by wzbudzić w partnerze zazdrosne spojrzenie. Gdy brakuje w związku zazdrości oznacza to, ze w związku czegoś brakuje, nie jest on zdrowy, bowiem zazdrość cementuje związek. Kiedy para potrafi pokonać zazdrość i ją kontrolować dopiero wtedy można mówić o doskonałym związku i trwałym uczuciu.

Nadmierna zazdrość

Gdy jedna osoba zaczyna druga chorobliwie podejrzewać, sprawdzać, testować i śledzić dochodzi do wybuchu zazdrości i braku kontroli na tym uczuciem. To niebezpieczny moment prowadzący do usidlenia. Bywa, że nadmierna zazdrość powoduje depresję, agresję ale i urojenia, leki, a nawet próby samobójcze. To uczucie jest przyczyna aż 20% morderstw na świecie. Wydaje się nieprawdopodobne,a jednak możliwe.

Od narodzin do śmierci

Obiekty zazdrości zmieniają się wraz z wiekiem i dojrzałością, potrzebami i oczekiwaniami wobec siebie. Dzieci zabiegają o uwagę, zabawki, z czasem o atrakcyjność w grupie, gadżety. Dorośli zaś za cel stawiają sobie karierę, udany związek, potomstwo, majątek, atrakcyjność zewnętrzną. Częstym powodem zazdrości jest przeszłość innych, lepszy start, pomoc rodziny, osiągnięcia i możliwości. Takie analizy prowadzą do zgorzknienia, niezadowolenia i potęgowania zazdrości odkrywając na podstawie innych czego nam brakuje.

Nie ma miłości bez zazdrości

Kochając zwykle pragniemy drugiej osoby na własność, wyłączność. Zależy nam nie tylko na jej ciele ale i duszy. Boimy się zwykle, ze ja stracimy, staramy się ją izolować od innych, by nam jej ktoś nie ukradł, by nie okazał się cenniejszy niż my sami dla tej osoby. Niby robimy to z miłości, jednak ranimy w ten sposób osobę ukochaną. Nie można postępować z drugim człowiekiem tak jakbyśmy sami nie chcieli być traktowani, nawet w imię bezgranicznej miłości. Dotyczy to zarówno par, jak również relacji rodzinnych na linii rodzice-dzieci.

Najbardziej zazdrośni są ci, którzy maja wiele na sumieniu

Smak zdrady sprawia, iż zazdrość jest nam bliższa, znamy ją od drugiej strony. Również osoby zdradzone czują większą zazdrość, bowiem doskonale wiedzą czego możną się spodziewać w wyniku zdrady. Stad też bierze się zazdrość o byłych partnerów i partnerki. Dy czujemy się zagrożeni w związku pojawia się chorobliwe uczucie zazdrości, ocena sytuacji przez pryzmat własnych doświadczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *