kokos

Kokos – właściwości kokosa, natychmiastowa energia z kokosa

Kokos jest owocem palmy kokosowej, która w staro hinduskim języku to kalpa vriksha, co w wolnym tłumaczeniu oznacza drzewo zaspokajające wszelkie potrzeby. Jednak nie tylko Hindusi poznali się na właściwościach palmy, bowiem w języku malajskim palmy kokosowe są określane jako drzewa o tysiącu zastosowań. Dotyczy to zarówno kokosa, jako orzecha, jak również liści plamy kokosowej i drzewa palmowego.

Co kryje kokos?

Z pozoru orzech kokosa nie wygląda zachęcająco. Trudno dostępne wnętrze kokosa zniechęca. Skorupę orzecha jest trudno rozłupać, jednak kiedy się to już uda, można oddać się niebiańskiej rozkoszy, bowiem kokosowy smak jest wyjątkowo delikatny i niepowtarzalny. Walory smakowe kokosa to jednak zaledwie jeden z wielu jego atutów, bowiem kokos wykazuje szereg właściwości leczniczych.

Kokosy najczęściej kojarzymy z niedostępnymi rarytasami, głównie z mleczkiem kokosowym, tymczasem kokos ma bardzo wiele postaci. Jadalną częścią orzecha kokosowego jest nie tylko mleczko, ale i miąższ, zaś w postaci przetworzonej olej kokosowy, w tym masło kokosowe. Ten ostatni jest najszerzej stosowany w kosmetologii. Poza mleczkiem kokosowym, które obecne jest głównie w kuchni azjatyckiej, oraz wiórkami koksowymi powszechnie dodawanymi do rozlicznych ciast i deserów warto zwrócić uwagę na olej kokosowy, będący idealną alternatywą dla mało zdrowych olejów roślinnych, czy tłuszczu zwierzęcego stosowanych do smażenia, pieczenia.

Masło kokosowe idealnie nadaje się na chleb, co poszerza zastosowanie kokosa, podobnie jak cukier kokosowy nadający się jako słodzik. Warto dodać, iż coraz częściej mleko kokosowe jest idealnym zamiennikiem mleka krowiego u osób z problemem trawienia laktozy. Palma kokosowa rośnie jedynie w Malezji, Polinezji, w południowej Azji i Ameryce Południowej, skąd kokosy są importowane do krajów Europy. Aktualnie importowane kokosy dostać możemy w większości sklepów w postaci nieprzetworzonej, jak i w postaci wyrobów z kokosa.

Natychmiastowa energia z kokosa

Wyróżnikiem kokosa poza jego właściwościami prozdrowotnymi jest szybka przyswajalność. Trafiając do żołądka jest od od razu trawiony i rozkładany przekładając się na wartości energetyczne. Przykładowo 100-tu gramowa porcja kokosa (świeżego miąższu) zawiera ok. 354 kcal, co z pozoru stanowi dużą dawkę kaloryczną, jednak w rzeczywistości pochłaniana jest błyskawicznie. Białko w takiej porcji stanowi ponad 3 g, zaś zdrowy tłuszcz ok. 33,5 g oraz 15 g węglowodany z czego 9 g to nieprzyswajalny i cenny dla organizmu błonnik.

Dzięki składnikom kokosa jest on zaliczany do tak zwanej super żywności. Polecany do spożycia między innymi jako składnik diety wspierającej obniżenie cholesterolu. W ostatnich latach olej kokosowy oraz masło kokosowe jest popularnym dodatkiem w kuchni, jak również składnikiem bazowym wielu kosmetyków, a to za sprawą zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych z 8-14 atomami węgla.

Odpowiadają one za właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, wzmacniają układ odpornościowy i oczyszczają organizm. Atutem kwasów tłuszczowych nienasyconych jest łatwe trawienie i wchłanianie, bez obciążenia dla wątroby. Są one spalane stosunkowo szybko, mając wysoką wartość energetyczną i minimalny stopień odkładania się w  tkance tłuszczowej, dzięki czemu spożycie kokosa sprzyja odchudzaniu. Kokos jest także bogatym źródłem żelaza, sodu, potasu i witaminy C, a dzięki zawartości błonnika nie odczuwany jest głód.

Właściwości kokosa

O właściwościach kokosa przekonać się można analizując stan zdrowia Polinezyjczyków, dla których kokos jest jednym z podstawowych składników diety. Badania dowodzą, iż wyspiarze nie chorują na serce, ani cukrzycę, co naukowcy wiążą właśnie ze zbawiennym działaniem kokosa. Ciekawą właściwością działania oleju z kokosa jest przyswajalność kwasów omega-3, które chronią nas przed schorzeniami neurologicznymi, wzmagają koncentrację, wyzwalają kreatywność i zapobiegają demencji starczej. Inną ciekawostką na temat kokosa jest skład młodej wody kokosowej, która odpowiada osoczu krwi ludzkiej. Swoje zastosowanie w ratowaniu życia znalazła ona już podczas II wojny światowej, kiedy stosowana była do transfuzji u rannych.

Obecnie jest idealnym uzupełniaczem elektrolitu zapobiegając odwodnieniu. Powszechnie przyjmowana przez sportowców i osoby aktywne jako zamiennik słodzonych energizerów. Zauważa się także przy spożyciu kokosa właściwości stymulujące funkcje tarczycy. Nieocenione plusy stosowania kokosa dostrzega przemysł kosmetyczny, bowiem składniki kokosa wpływają na skórę normalizująco, dzięki czemu cera pięknieje, wygląda młodziej, skóra jest bardzie elastyczna i wygląda na wypoczętą, zdrową. Zawartość potasu, wapnia, magnezu i sodu sprzyja leczeniu nadciśnienia i chorób serca, zaś kompleks witamin B oraz witaminy C wpływa pomyślnie na układ nerwowy wspierając leczenie chorób Alzheimera, Parkinsona itp. Cennym składnikiem orzecha jest kwas foliowy oraz witamina E i K poprawiająca krzepliwość krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *