pocałunek

Pocałunek – prawda o całowaniu się, ciekawostki, warto się całować

Pocałunek to istotny przejaw uczuć. Z reguły to kobiety lubią pocałunki, jednak i mężczyźni nie odbiegają statystycznie od darzenia pocałunków sympatią. Badania and wpływem pocałunku na stan zdrowia, głównie samopoczucia wskazują, iż całowanie się poprawia nastrój, rozluźnia i dodaje pewności siebie, poczucia bezpieczeństwa.

Pocałunek mężczyzny

Mężczyźni, którzy całują swoje partnerki na do widzenia żyją dłużej, to nie mit a wynik badań. Potencjalnie maja oni szanse na wyższe dochody i doświadczają mniejszej ilości kolizji drogowych niż ci, którzy się nie całują. Zatem warto jest się całować dla zdrowia, jak też powodzenia w relacjach związku.

Wiele pocałunków ma ważne przesłanie, są one wyrazem szacunku jak pocałunek w rękę, czy wyrazem współczucia, troski. Są i takie pocałunki których zadaniem jest wyrażenie miłości i pożądania, ale są i te matczyne, czułe, kojące. Aktualnie według seksuologów całujemy się dwa razy rzadziej niż jeszcze dekadę temu uzasadniając ten spadek czułości pośpiechem, tymczasem całowanie jest przyjemne dla ducha i zdrowe dla ciała.

Warto się całować

Całowanie wydłuża życie, jak obliczyli naukowcy nawet o 5 lat można przedłużyć sobie życie całowaniem. Odpowiada za to stymulacja układu krążenia i zwiększenie pulsu, pogłębienie oddechu i lepsze dotlenienie. Ponadto wyzwalamy podczas pocałunków, zwłaszcza tych namiętnych hormony takie jak oksytocyna dająca poczucie odprężenia i szczęścia.

Dzięki temu redukujemy stres jakiego nam nie brakuje. Całowanie to również ćwiczenie mięśni, jakich na twarzy mamy pod dostatkiem, bo aż 34. ma to znaczenie dla kondycji skóry twarzy, która w wyniku pracy mięśni jest elastyczna i wygląda młodziej. Wystarczy kilka minut pocałunków codziennie, by wyglądać młodo i zahamować proces starzenia się.

Całowanie na odchudzanie

Wbrew pozorom całowanie to również sposób na schudniecie. Intensywny pocałunek to aż 20kcal mniej. Pięć pocałunków dziennie w 5 minut to tyle samo co 20 minut ćwiczeń fizycznych. To świetna alternatywa dla bardziej leniwych zamiast treningu i sportu pocałunki. Ponadto całowanie poprawia nastrój, poczucie własnej wartości i relaksuje.

Bez wątpienia całowanie zacieśnia więzi między partnerem i partnerką, poza tym wpływa na wydzielanie się endorfin, serotoniny, pobudza ośrodek przyjemności w mózgu. Chroni przed depresją i pomaga w odzyskaniu równowagi duchowej. Nie bez powodu dajemy sobie całusa na pocieszenie, całujemy obolałe miejsca itd.

Pełna satysfakcja z seksu

Seks bez całowania jest niepełny, co za tym idzie również satysfakcja ze stosunku nie jest zupełna, gdy brakuje pocałunków. Całowanie się w trakcie gry wstępnej wyostrza zmysły i sprawia iż dalsze doznania są intensywniejsze. Całowanie pomaga zarówno kobietom jak i mężczyznom. To także świetna forma okazania zaufania i jego pogłębienia.

Całując się z partnerem łatwo możemy ocenić czy jest to odpowiednia osoba, z którą się wiążemy relacją. To czysta chemia. W ślinie znajdują się substancje, które wysyłają do mózgu określone informacje o materiale genetycznym drugiej połówki. W ten sposób możemy ocenić nasze „chemiczne” dopasowanie . Mężczyźni poprzez wymianę śliny sprawdzają u kobiet poziom estrogenów. W sferze fizycznej całowanie się wzmaga odporność. Dwoje ludzi całując się wymienia się blisko 40 tysiącami drobnoustrojów. Udowodniono iż pocałunki ograniczają rozwój próchnicy.

Ciekawostki

70 lat życia to statystycznie 76 dni i 8 godzin całowania się, tymczasem rekord Guinessa w długości pocałunku należy do pary z Tajlandii – wynosi on 58 godzin, 35 minut i 58 sekund.

Międzynarodowy Dzień Pocałunku obchodzony jest 28 listopada i nie jest jedynym świętem tego typu w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *