Leki na kaszel

Leki na kaszel – syropy, zioła, tabletki i syropy mukolityczne

Leki na kaszel obejmują szeroki wachlarz preparatów ziołowych jak też typowo aptecznych wydawanych z przepisu lekarza. Istotne znaczenie ma to z jakiego powodu występuje kaszel i jaki jest to rodzaj kaszlu. Zupełnie inne leki są polecane na kaszel suchy a inne na kaszel mokry. Zupełnie inne preparaty stosuje się na kaszel u dzieci.

Leki na kaszel

Leki na kaszel zwykle towarzysza walce z przeziębieniem. Kasłania nie powinniśmy całkowicie eliminować, bowiem poprzez kasłanie usuwamy drobnoustroje, wydzielinę. Niestety kaszel podrażnia nasze gardło, męczy i powoduje dyskomfort.

Gdy infekcja zaczyna się od kaszlu nie powinniśmy skupiać się na jego tłumieniu. W przypadku przeziębienia jak również rozwoju grypy kaszel jest przewidywalny. Zaczyna się od suchego i przechodzi do mokrego. Warto dobrać odpowiednie leki na rodzaj kaszlu.

Leki na kaszel – syrop, zioła

Leki homeopatyczne przechodzą obecnie renesans. Wiele osób sięga po naturalne składniki, zioła przyrządzając napary, inhalacje ziołowe. Należy dodać, iż dostępne w aptekach pastylki na kaszel jak i syropy również są produkowane w przeważającej mierze na bazie wyciągów ziołowych.

Jeśli chodzi o homeopatię to sprawdza się ona doskonale w dłuższej perspektywie bowiem z reguły działa powoli, ale skutecznie. Ponadto zioła sprawdzają się w pierwszej fazie kaszlu, kiedy dopiero się rozpoczyna. W zaawansowanym stadium choroby rzadko potrafią wyleczyć z kaszlu, chociaż łagodzą i działają wspomagająco.

By pokonać kaszel należy zadbać o nawilżenie gardła jak i powietrza w otoczeniu. Jeśli nie ufamy ziołom i homeopatii warto skorzystać z syropów. Na suchy kaszel idealny będzie syrop z dekstrometorfanem, wyciągiem z tymianku, a także domowy syrop cebulowy, który przygotowuje się z plastrów cebuli zasypanych cukrem. Poleca się tez syrop sosnowy oraz z proposilsem. Na noc doskonałym rozwiązaniem jest zażycie syropu z kodeiną.

Leki na kaszel – tabletki i syropy mukolityczne

W przypadku kaszlu mokrego należy skoncentrować się an rozrzedzeniu wydzieliny pomagając organizmowi odkrztusić ją z gardła i oskrzeli. Mukolityki oczyszczają oskrzela i przez to łagodzą kaszel. Jednak tych preparatów nie należy zażywać wieczorem, na noc.

Również przyjmowanie z innymi lekami może wywołać skutki niepożądane i powinno być konsultowane z lekarzem. Chcąc ułatwić sobie odkrztuszanie nie można zapominać o płynach. Organizm w tej sytuacji potrzebuje bardzo dużo wody która wpływa na rozrzedzenie flegmy.

Leki mukolityczne zawierają: ambroksol, bromheksydyną, karbocysteinę i acetylocysteinę. Na mokry kaszel skutkują też leki wzmagające wydzielanie śluzu oskrzelowego. To między innymi syropy z wyciągami z pierwiosnka, babki lancetowatej, lukrecji i bluszczu.

Leki na kaszel – sekret syropu

Produkcja syropu przebiega na ciepło lub zimno i polega na rozpuszczeniu cukrów oraz alkoholi wielowodorotlenowych w wodzie, ekstraktach roślinnych, sokach i esencjach. By syrop smakował nam przyjaźnie dodaje się do niego szereg substancji poprawiających smak, zapach oraz związku konserwujące syrop i wydłużające jego zdatność do użycia.

Syropów nie należy ich popijać wodą ani herbatą. Po ich spożyciu należy umyć zęby, by zapobiec próchnicy. Należy unikać syropów z aspartamem. Syropów wykrztuśnych nie pijemy przed snem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *